Рекорден брой опасни стоки са били изтеглени от пазара през 2024 г. благодарение на Safety Gate — Европейската система за бързо предупреждение за опасни нехранителни продукти. Чрез портала държавите от ЕС подават сигнали и обменят информация за изделия, застрашаващи здравето и дори живота на потребителите, и за предприетите действия.
Преди дни Европейската комисия представи своя годишен доклад относно опасните продукти. През 2024 г. в Safety Gate са били подадени 4137 сигнала - най-високият регистриран брой сигнали от стартирането на системата през 2003 г., съобщава Асоциация "Активни потребители".
Оказва се, че като цяло за ЕС най-много са предупрежденията за опасна козметика - кремове, пудри, спирали за мигли и моливи за очи, дезодоранти, парфюми и прочее. Специално в България най-често засичаните стоки, носещи риск, са бебешки и детски стоки, включително играчки. Ето как изглежда класацията за ЕС според данните на Safety Gate:
- през миналата година козметичните продукти (36%) остават най-често съобщаваните продукти, пораждащи рискове за здравето;
- на второ място са играчките с 15% от подадените сигнали;
- следват електрическите уреди - 10% от сигналите;
- моторни превозни средства - 9%;
- химически продукти (препарати за пране, за миене, почистващи средства) - 6% от всички сигнали.
Този син McLaren също е в "черния списък" на Safety Gatе. Има риск недобре закрепено странично стъкло да изпадне по време на движение, гласи сигналът, подаден от Германия.
В почти половината от сигналите за опасни стоки проблемът е в състава им. Най-често става дума за химикали - като кадмий, никел и олово в бижутата, алергенни аромати в маслата за тяло, синтетични химикали, използвани за омекотяване на дрехи.
97% от "червените лампи" за козметични продукти в европортала са заради BMHCA - забранен синтетичен аромат, който може да причини възпаление на кожата, а при по-упорита употреба може да навреди на репродуктивната система. Предупрежденията за Safety Gate обхващат най-различни рискове за човешкото здраве и безопасност, като задушаване, удушаване и увреждане на слуха или зрението, както и рискове за околната среда, енергийните ресурси и имуществото, обобщават от "Активни потребители".
Сигналите, регистрирани в системата за предупреждение, са активирали органите за надзор на пазара в ЕС, като са последвали над 4200 мерки за спиране на продажбите и изтегляне на опасните партиди.
Под лупа
През декември 2024 г. влезе в сила Регламентът относно общата безопасност, който гласи, че всяка потребителска стока, продавана в ЕС на щанд или онлайн, трябва да е безопасна. Еврорегламентът изисква всяко предприятие да предлага на потребителите средства за правна защита при изземването на опасни продукти. Предвижда се и създаване на специален портал, където самите потребители да сигнализират за рискови стоки.
През февруари ЕС предложи и създаване на "щит" срещу вноса на опасни продукти от трети държави (особено от Китай), като се залага най-вече на затягане на митническия контрол и на специален фокус върху онлайн магазините.
Готвят се и нови правила за безопасност на детските играчки. Новият регламент, предложен от Комисията, ще забрани използването на вредни химикали, като PFAS, нарушители на функциите на ендокринната система и бисфеноли, в детските играчки. Всички играчки ще имат цифров продуктов паспорт, който ще е гаранция, че в ЕС ще влизат само качествени и надеждни стоки за малките.
Какво е eSurveillance
От 2022 г. страните от ЕС използват търсачката eSurveillance, която помага на органите надзор на пазара да "ловят" онлайн оферти на опасни продукти, за които е подаден сигнал в Safety Gate.
eSurveillance издирва в интернет обявите за рисковите стоки на всички езици на страните от ЕС, вкл. на български и на исландски. Откритите оферти се споделят автоматично с правоприлагащите органи, които могат бързо да проследят продавачите и да им наредят да свалят обявите от сайтовете си.
През изминалата година еSurveillance е обработил близо 4000 предупреждения за Safety Gate, анализирал е 1,6 милиона уебсайта и е идентифицирал около 5300 е-магазина, които предлагат докладвани за опасност продукти.