Медия без
политическа реклама

Проблеми със "Зелена карта" оскъпяват автомобилните застраховки

Застрахователи се обявиха срещу законови промени, които ги задължават първо да плащат обезщетенията, после да оспорват

19 Дек. 2022
Снимка: Архив

Нерешени през годините проблеми със системата "Зелена карта" за изплащане на щети за пътни инциденти в чужбина са на път да взривят цените на задължителната застраховка "Гражданска отговорност".

На специална пресконференция от Асоциацията на българските застрахователи,  Националното бюро "Зелена карта", както и Асоциацията на автомобилните превозвачи се обявиха против поправки в Кодекса за застраховане, внесени в парламента за гласуване. С тях се задължава Националното бюро "Зелена карта" у нас моментално да изплаща предявените искания за обезщетения при пътни инциденти в чужбина. В изключително кратък срок - 7 дни, съответният застраховател, сключил полицата, трябва да преведе сумата в бюрото. На практика се въвежда принципът "първо плащаш, после оспорваш". Предвижда се още, ако застраховател не преведе сумата в 15-дневен срок, тя да бъде прихваната от банковата гаранция, учредена специално за системата "Зелена карта".

Тези законови промени ще доведат до големи застрахователни измами, а също така до рязко повишение на цената на застраховката "Гражданска отговорност", обявиха днес засегнатите страни.

Проблемът със "Зелена карта" се точи с години. В основата му е отказът на някои застрахователни компании да плащат обезщетения за катастрофи в чужбина, защото смятат, че щетите са фиктивни. Тъй като това трябва да се доказва в съда, просрочията се бавят с години. Заради този проблем страната ни бе поставена под особен надзор през 2018 г. от Съвета на бюрата "Зелена карта". Тогава посочваната неизплатена сума бе за 20 млн. евро.

"Проблемът със „Зелена карта“ е до такава степен е ескалирал, че ни е поставен като изискване за приемането ни в еврозоната", коментира пред журналисти служебният финансов министър Росица Велкова. Тя  обясни, че на практика в застрахователния кодекс се въвеждат правилата на Световното бюро „Зелена карта“, според които първо се изплащат щетите, а след това оспорваш. "Има 10 милиона евро неплатени към италианско бюро, очаква се да се активира банковата гаранция, именно в тази посока" обясни Велкова.

Засегнатите страни обаче са недоволни, че служебният кабинет, който е вносител на законовите промени, не е осигурил достатъчно време за обществено обсъждане. 

От МФ посочват, че са използвали съкратената процедура - 14 дни за обществени консултации, защото Народното събрание приело решение Министерският съвет в координация с БНБ и другите отговорни институции да ускорят процеса на техническа подготовка за приемане на еврото. 

Новата  регулация ще има правно действие занапред, тя няма да важи за заварените случаи. Все пак промяната ще гарантира вбъдеще безпроблемно да се уреждат претенции в системата „Зелена карта".

Комисията за финансов контрол, която до момента бе безсилна да се справи с проблема, вече ще има законова възможност да изисква от застрахователите да представят и поддържат банкови гаранции в полза на бюрото "Зелена карта", както и дали застрахователят възстановява регресната претенция на бюрото.

 

 

 

Още по темата