Медия без
политическа реклама

Правителството става акционер в ПИБ чрез ББР

Финансовият министър даде странни обяснения за високата цена, която държавата ще плати за сделката

12 Юни 2020Обновена
Министерски съвет

Министерски съвет

Posted by NOVA News on Friday, June 12, 2020

Правителството одобри решение държавната Българска банка за развитие (ББР) да участва в увеличаването на капитала на Първа инвестиционна банка (ПИБ).

Увеличаването на капитала на ПИБ е последното задължително условие пред България за членство в ERM II и банковия съюз. 

На заседанието финансовият министър Владислав Горанов се опита да обясни на министрите какво ще гласуват, но премиерът отегчено до прекъсна. "Важното е, че трябва да го гласуваме", каза Борисов. И подложи предложението на гласуване, което бе одобрено без дебати. От обърканите обяснения се разбра, че ББР ще изкупи до 70% от емисията по пазарни условия /не е ясно какво означава това, бел.ред./. "Важното е да се знае, че по-късно ПИБ ще изкупи обратно акциите и то с лихвите. Изрично да бъде записано", нареди Борисов.

До държавната намеса в придобиването на права от търговската банка се стигна, след като до последния момент нямаше интерес от частен инвеститор към възможността за закупуване на дялове по набиране на 200 млн. лв. за Първа инвестиционна банка. Причината е, че исканата цена - 5 лв., е прекалено висока (около два пъти над борсовата). След аукциона котировките на Първа инвестиционна скочиха над 2.7 лв., като след това се върнаха до нива около 2.64 лв., което все пак е 2.33% ръст за деня.

Малко след като правителството одобри доклада за влизането на ББР в Първа инвестиционна, министърът на финансите даде някои подробности и се опита да обоснове пред медиите сделката, но не бе никак убедителен - особено в частта за високата цена. 

Държавната ББР ще придобие 28.265 млн. нови акции от ПИБ и така ще стане собственик на малко под 19% от капитала на частната банка, посочи Горанов. Той първо каза, че държавната банка ще плати със собствени средства, но после призна, че правителството ще й осигури нужните пари - под формата на увеличение на капитала й. Министърът на няколко пъти заобиколи отговора на въпроса колко точно ще струва на данъкоплатците тази операция, само каза, че ББР ще купи до 70% акциите от новата емисия на ПИБ.  Като се има предвид, че целта е набиране на 200 млн. лева, с които Първа инвестиционна да вдигне капитала си, излиза, че бюджетът трябва да даде на ББР 140 млн. лева. 

Горанов затъна в многословни и сложни финансови разсъждения, мъчейки се да обясни защо старите акции на ПИБ се търгуват на фондовата борса по 2.6-2.7 лв. бройката, а правителството се готви да плати двойно по-висока цена за новите акции - 5 лева. Оказа се, че според правителството Българската фондова борса е много малка, с дребни обороти, т.е. не е надежден пазар и няма особено значение какви са котировките там. Акциите на други сравними по мащаби банки в Централна и Източна Европа се котирали много по-високо. Освен това трябвало да се гледа напред в бъдещето, когато България ще стане член на Банковия съюз, на чакалнята за еврото, а после и в самата еврозона - тогава ще поскъпнат акциите на всички  банки у нас, вкл. и на ПИБ, се разбра от изказването на Горанов. Той добави, че Първа инвестиционна е сред най-големите у нас - пета по активи, а в същото време е единствената банка с български собственици, което означавало, че може да е интересна за чуждестранни инвеститори за придобиване.

А защо сега липсва интерес от значими частни инвеститори към предложените акции, та се налага държавата да спасява емисията? Горанов обясни, че икономическият момент е тегав, особено заради пандемията. 

 

В последния възможен момент държавата се включи вчера в аукциона за 110 книжа, даващи право за участие в процедурата по набиране на 200 млн. лв. за Първа инвестиционна банка. Набирането на тази сума бе ключово условие България да кандидатства за чакалнята за Еврозоната.

ОЩЕ НЕЯСНОТИ

За инвестицията е нужно специално одобрение от Европейската комисия, защото подобни ходове се броят за държавна помощ. Премиерът е обсъдил въпроса с представители на ЕЦБ и изпълнителния зам.-председател на ЕК Маргрете Вестeгер. Очакването е през юли да има решение по темата, като страната ни трябва да стане член на валутния механизъм, предхождащ еврозоната, заедно с Хърватия.

Според днешните изявления на Горанов можело и да не се наложи да се търси одобрение от ЕК за участието на държавата, защото емисията на ПИБ е била предложена по максимално прозрачен начин и на частни инвеститори и защото държавната банка ще придобие само малък дял от банката.    

Финансовият министър каза, че държавната ББР ще има свой представител в управлението на ПИБ. Но не можа да уточни дали има предвид Надзорния или управителния съвет.  Това тепърва щяло да се изяснява в разговори с другите акционери на банката.

Горанов не потвърди думите на премиера, че ще има изрична клауза след време частните акционери на ПИБ да изкупят обратно дела, който сега ББР взима, така че държавата да си върне парите, и то "с лихвите" (според твърдението на Бойко Борисов).   

Вече е известно, че освен ББР, която ще купи "до 70%" от новата емисия, има и друг или други, частни кандидати  - за останалите 30% от акциите. Но засега по този въпрос се пази пълно мълчание. Според финансовия министър отговорът ще излезе в Бюлетина на Центарлния депозитар, който отразява всички промени за дружества, които са публични компании - т.е. акциите им се търгуват на фондовата борса. 

 

 

 

Днешният развой е поредният обрат в позициите на правителството по темата с ПИБ. През април, когато правителството увеличи капитала на ББР със 700 млн. лв., плъзнаха слухове, че част от парите ще се използват точно за увеличение на капитала на ПИБ. Тогава властта не отрече, само Министерството на финансите разпространи съобщение до медиите, че по настояване на финансовия министър Владислав Горанов колегата му по икономическите въпроси Емил Караниколов (който се явява принципал на ББР) е свикал спешно заседание на надзорния съвет на ББР. На заседанието е било взето решение да се възложи на Управителния съвет на ББР да разходва парите само и единствено за изпълнение на приетите от правителството мерки за подпомагане на малки и средни предприятия и граждани, пряко засегнати от коронакризата.  

"Решението цели да се заяви категорично и недвусмислено пред българското общество, че средствата, предоставени с постановление на Министерския съвет от 26 март за увеличаване на капитала на ББР до 700 млн. лв., ще бъдат използвани единствено за подпомагане на икономиката във връзка с епидемията от COVID-19, в т.ч. за издаване на портфейлни гаранции към търговските банки", се казва в прессъобщение на финансовото министерство. Сега се оказва, че това не е лъжа, просто правителството ще налее друга, поредна крупна сума в ББР. 

Ключови думи:

ББР, ПИБ, акции

Още по темата