Медия без
политическа реклама

Отходната тръба на Синеморец вече 13 години цапа морето

ДНСК дава на съд кмета на Царево, след като общината от 2008 г. отказва да премахне абсолютно незаконния колектор за битови и фекални води

Едно видео на Ivan Zhegov Пристанището на Синеморец, 2021 г. Малко след Велека и малко повече преди Бутамята. Плаж там няма, но има тръба, която бълва кафяво. А кафявото се стеле навсякъде, но вече не толкова плътно. Хубаво е, весело е, и отвсякъде се чува музика. Тома Белев, тагвам те съвсем случайно.

Posted by Teodor Mihailov on Tuesday, August 3, 2021

Семпло съобщение, изпратено до медиите от бургаското поделение на Дирекцията за строителен контрол (ДНСК), разкри за пореден път колко се е развратила държавата ни и колко трагично е състояние на институциите ни. Съобщението гласи, че инспекторите на ДНСК са извършили проверка по сигнал за незаконен обект  - „Канализационен колектор от съществуващата ревизионна шахта на главен канализационен колектор до Черно море“, отвеждащ битовите и фекалните води в залива „Свети Яни“, точно между плажа при устието на река Велека и централния плаж „Бутамята“ в село Синеморец, община Царево. Проверката установила, че колекторът работи с "пълна пара" и мощно бълва мръсотия директно в морето - въпреки че още през далечната 2008 г. ДНСК е наредила да се забранят достъпът и ползването на съоръжението, защото освен че цапа водата, то е незаконно - изградено е без необходимите строителни книжа. А с последваща заповед от октомври 2008 г. шефът  на бургаската ДНСК е наредил незаконната тръба да бъде премахната. Община Царево се е опитала да оспори тези нареждания, но съдът окончателно се е произнесъл в полза на строителния контрол.

Решението на ВАС е от 2009 г.  Оказва се обаче, че независимо кой е начело на общината, вече 13 години няма сила, която да накара кмета на Царево да спаси морето край Синеморец от фекалните води. Едва сега, вероятно насърчен от новия курс на служебното правителство и на партиите на протеста към ревизия и поправяне на грешки на предните управляващи, ДНСК е решила да заведе дело срещу местната власт.

"Предвид бездействието на община Царево е образувано административно наказателно производство срещу възложителя – кмета на община Царево", съобщават от регионалната дирекция на строителния контрол. Освен това ДНСК е препратила сигнала за колектора и на екоминистерството и до РИОСВ Бургас - за да вземат и те спешни мерки срещу замърсяването.              

"Отсега знаем как ще се оправдае сегашният кмет Геолги Лапчев (ГЕРБ) - че не може да реши проблема и да направи пречиствателна станция на Синеморец, защото няма приет устройствен план", коментира с горчива ирония приподозащитникът Борислав Борисов, създател на фейсбук групата "Да не допуснем Синеморец да се превърне в Слънчев бряг". 

 

БЕЗ КОМЕНТАР

Разгледайте, моля, приложените снимки. Това е тръбата, която отвежда отходните води на с. Синеморец. Заустена е на 5-6 м от брега - в чудно красивия залив, там, където местните рибари вкарват лодките си в морето, на 2-3 км от плажовете Бутамята (на юг) и Устието на Велека (на север). Тук се изливат всички отпадни води на селището, без никакво пречистване, директно в морето. Фекалии, перилни препарати, води от кухните на ресторантите… всичко. Около 10 000 куб. метра прясна вода на денонощие е потреблението на Синеморец през лятото, когато е най-голямата натовареност. Почти толкова (без водата за поливане) се излива във вид на отпадни води в морето. 24 часа, 365 дни. Отвратително, гадно, нецивилизовано, абсолютно неприемливо. Тръбата, заедно със съответната й инфраструктура (улична канализация, колектор, помпена станция), беше изградена тихомълком преди 4-5 години, вероятно под натиска на големите хотели, за да не им се налага да ползват непрекъснато почистване на септични ями с коли “фекалки“. Които, обаче, все пак не разтоварваха в морето. Със сигурност има възможност проблемът да се реши по съвременен и екологосъобразен начин – в Царево има пречиствателна станция, може би е възможно тези води да се пращат там, или да се намери друго цивилизовано решение (само не „дълбоководно заустване“, което само измества замърсяването!).

Трябва, разбира се, воля и съответно управленско решение. И инвестиция.
Приятели, обръщам се към вас с предложение за инициатива – да се опитаме да спрем това безумие. С активни действия да катализираме промяна на положението. С всякакви позволени от закона средства – при колегата Манолова ли ще ходим, по РИОКОЗ-ите, РИОСВ-тата, при съответни ресорни министерства… „Господари на ефира“ ли, друго, трето, каквото се сетим. Колеги юристи от СПК – може да се помисли и за съдебен път ? Да бием тревога, докато нещата не се променят наистина. Да популяризираме проблема чрез другите ни инициативи (Спици и бодли, Светулките, Сливи за смет…). Въпросът е важен, включително и защото скоро ще се мултиплицира: доколкото знам, Царево има собствена пречиствателна станция, може би и някое друго селище още е към нея (Ахтопол, Варвара?). Но примерно Резово, което също се разраства, скоро може да „вземе пример“ от Синеморец и набързо да „реши“ и своя канализационен проблем по същия начин. Там нещата за момента се решават с фекалки, които разтоварват на сушата, което е все пак малко по-щадящ за природата, макар и пак неправилен начин. А и Синеморец продължава да се разраства, а оттам – и замърсяването. Моля за вашата подкрепа!“

Това е пост на Марио Никифоров, публикуван във Фейсбук точно преди две години. 

 

Видеото горе на Ivan Zhegov
Публикувано е на 3 август т.г. от Теодор Михайлов с придружаващ текст: Пристанището на Синеморец, 2021 г. Малко след Велека и малко повече преди Бутамята. Плаж там няма, но има тръба, която бълва кафяво. А кафявото се стеле навсякъде, но вече не толкова плътно. Хубаво е, весело е, и отвсякъде се чува музика.

Ключови думи:

Синеморец, колектор

Още по темата