Медия без
политическа реклама

Хипермаркети изгубили 50% от клиентите в извънредното положение

Само за месец една от големите вериги е инвестирала над 1 млн. лева в санитарни мерки

По време на извънредното положение хората се редяха на опашки отвън, за да не се скупчват вътре в магазините.
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
По време на извънредното положение хората се редяха на опашки отвън, за да не се скупчват вътре в магазините.

И големите търговски вериги са пострадали от корона-кризата - под формата на отлив на купувачи и на спад на оборотите. В някои от месеците на ограничения заради Ковид-19 хипрермаркетите, предлагащи храни и напитки, играчки, обувки и други потребителски стоки, са отчели между 10 и 50% по-малко клиенти, показва анкета на Сдружението за модерна търговия. В проучването са участвали вериги с различен профил - Билла, Лидл, Кауфланд, Фантастико, Аванти, Дайхман, Мосю Бриколаж, Хиполенд. Средният спад на обороите в техните магазини по време на извънредното положение е 11%, сочи анкетата. Пет от компаниите са хранителния сектор, а три от нехранителния, като някои от тях бяха принудени да затворят част от магазините си по време на извънредното положение, уточняват от Сдружението, което е направило и анализ на резултатите от анкетата. Ето няколко акцента от него:  

  • "Кризата, предизвикана от Ковид-19, доведе до понижение на оборотите – по-слабо при хранителните вериги и по-ясно изразено при нехранителните,  до промяна на потребителските навици на хората.  Донесе и затруднения в отношенията на веригите с ключови партньори като търговски центрове, държавата и общините. Големите ритейлъри у нас обаче успешно се справиха с предизвикателствата, не допуснаха дефицит на стоки и празни рафтове, адаптираха се към новата ситуация и запазиха всички свои служители.
  • Участниците в проучването споделят, че след първоначалния пик на презапасяване хората са започнали да пазаруват по-рядко, но по повече артикули и по-прагматично. 
  • При трите нехранителни вериги, които по време на карантината затвориха 36 от своите 59 магазина, понижението на броя на клиентите е средно с малко над 30%.  Най-големите спадове са били отчетени при „Хиполенд“ и „Дайхман“ (50%), поради затварянето на магазини и отлагането на покупки на детски стоки, облекла и обувки.
  • Веригите стриктно са следвали предписанията на здравните власти и в кратки срокове са въвели предвидените мерки – осигуряване на лични предпазни средства за служителите на първа линия, редовна дезинфекция на магазините, количките за пазаруване и складовите площи, инсталиране на прегради и въвеждане на пропускателен режим в магазините. Това е довело не само до промяна на начина на работа, но и до огромни непредвидени разходи, като само за един месец инвестициите на „Lidl“ за изпълнение на мерките са били за повече от 600 000 евро. 

 

Последвайте ни и в google news бутон

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?