Медия без
политическа реклама

Депутатите сложиха 15% таван на надценката за хляба

Нулевата ДДС ставка остава до края на годината

30 Апр. 2024Обновена
Илияна Димитрова

Парламентът все пак успя на изпроводяк да удължи нулевата ставка ДДС за хляба и брашното до края на годината. Освен това от 1 юли депутатите гласуваха да се въведе 15% таван на търговската надценка на хляба в магазините, която да действа до края на годината.

ОБРАТИ С ГЛАСУВАНЕТО

Първоначално опитът за ограничаване на цената на хляба с промени в Закона за ДДС се провали. Това беше планирано да се случи в преходните разпоредби на друг данъчен закон, с който трябваше да се отмени алтернативният данък за събирачите на гъби и трюфели. Още при първото гласуване в пленарна зала на заглавието на въпросния законопроект, не бяха събрани достатъчен брой гласове за подкрепа. Така гласуването по-нататък на законовите поправки не беше възможно да продължи. Това означаваше, че от 1 юли хлябът и брашното отново трябва да се облагат с 20% ДДС, каквато бе ставката преди свалянето й на нула процента преди две години.

Председателят на бюджетната комисия Йордан Цонев обаче вкара поправките в Закона за ДДС в преходните разпоредби на Закона за хазарта - втора точка в дневния ред на извънредното заседание на НС.

"Нулевата ставка ДДС за хляба изтича на 30 юни. Не е ясно дотогава дали ще може да заработи новото Народно събрание, сформирано след изборите, затова по настояване на браншовите организациите на хлебари и мелничари удължаваме срока до 31 декември 2024 г.", заяви председателят на бюджетната комисия Йордан Цонев по-рано днес, когато в комисията бе одобрена законовата поправка. Той обясни, че не са необходими повече аргументи, защото за всички било ясно колко е важен хлябът за трапезата на българите. 

Мартин Димитров от ДБ поиска министерство на финансите да предоставят разчети в НС как се е отразила нулевата ставка ДДС върху цената на хляба.

 

ТРИ ВИДА ХЛЯБ С ТАВАН НА НАДЦЕНКАТА

По предложение на Йордан Цонев бе гласуван и 15% таван на търговската надценка за хляба. Ограничението ще важи за три вида хляб - бял, Добруджа и типов.  "Производствените цени на хляба са ниски, но търговската надценка е висока - между 40 и 55%. Затова предлагаме само за хляба да въведем ограничение от 15%. Ще наблюдаваме как ще се прилага и какъв ще е ефектът", посочи шефът на бюджетната комисия.

В пленарна зала той обясни, че постфактум МФ щяло да представи анализ на въздействието на тази мярка и ако се окаже, че няма да е благоприятно, може да се отмени още преди 1 юли.

Според гласувания законов текст от 1 юли данъчната основа, посочена в данъчния документ, издаден от производителя или вносителя - може да бъде увеличена с максимална надценка в размер до 15%.

Против таван на търговската надценка на хляба и удължаване на нулевия ДДС гласуваха само депутатите от ПП-ДБ. От "Възраждане" също се чуха гласове, че ограничаване на надценката е непазарна мярка в услуга на големите търговски вериги.

"Намирам тези предложения за разумни, нищо че се приемат преди избори. Това е един от положителните ефекти на изборите - партиите стават по-склонни към социални и регулативни мерки, което няма лошо, стига да са внимателни", коментира Румен Гечев от БСП.

 

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?