Медия без
политическа реклама

И всички "Оскари" отиват при... "Всичко навсякъде наведнъж"

Скучна церемония с предизвестен победител и престъпно пренебрегнати отлични филми

13 Март 2023ОбновенаАНИТА ДИМИТРОВА
ЕПА/БГНЕС
Екипът на "Всичко навсякъде наведнъж" позира със статуетките след големия триумф в "Долби тиътър".

Американската академия за филмови изкуства и наука прие прекалено буквално заглавието на "Всичко навсякъде наведнъж". Предизвестеният победител на "Оскарите" взе даже повече, отколкото се очакваше: 7 "Оскара" от 11 номинации, сред които за най-добър филм. В съзвучие с квотите за расово и етническо разнообразие фантастичната пародия е безапелационният победител на 95-ите Академични награди, раздадени тази нощ в Лос Анджелис. Ето и останалите статуетки на филма, който отбелязва най-големия успех за азиатците и азиатската диаспора в САЩ досега: най-добра режисура - Даниел Куан и Даниел Шайнерт, главна женска роля - Мишел Йео, поддържаща мъжка роля - Ке Хи Куан, поддържаща женска роля - Джейми Лий Къртис, най-добър оригинален сценарий и най-добър монтаж. 

За толкова категорична победа трябва да се върнем до 2009 г. и осемте награди на "Беднякът милионер", макар че "Гравитация" спечели 7 през 2014-а (но без основната, за най-добър филм, и без "тежките" актьорски отличия). През последното десетилетие като правило "Оскарите" биваха разпределяни по-равномерно между номинираните, без да се излъчи един доминиращ.

"Всичко навсякъде наведнъж" ще бъде излъчен премиерно на български екран тази вечер по BTV Cinema. Никой кинодистрибутор не пожела да купи за разпространение на голям екран филма на независимото студио А24.

Водещият (за трети път) Джими Кимъл даде тон за една спокойна и доста скучна церемония с думите: "Ако някой в тази зала извърши акт на насилие по време на шоуто, ще му връчим "Оскар" за най-добър актьор и ще му позволим да изнесе 19-минутна реч", иронизира той инцидента с Уил Смит от м.г. "Ако нещо непредвидено се случи по време на церемонията, направете каквото и миналата година - нищо. Седете си и не правете нищо. Може дори да прегърнете насилника."

 

ПРОПУСКИТЕ

За пореден път Академията престъпно пренебрегна редица отлични филми, които се състезаваха за златните статуетки - "Баншите от Инишерин" (9 номинации), "Елвис" (седем), "Семейство Фейбълман" (шест), "Тар" (шест), "Вавилон" (три). Всички те си тръгнаха с празни ръце. Сред пренебрегнатите бяха Стивън Спилбърг и Мартин Макдона за режисура и сценарий, Кейт Бланшет и Ана де Армас за най-добра актриса, Колин Фарел, Остин Бътлър, Пол Мескал и Бил Най за най-добър актьор, Брендан Глийсън, Бари Киоган, Кери Кондън (всички от "Баншите..."), Анджела Басет - при поддържащите роли. Дори в периферните категории за грим и прически, костюми, декори, музика бе отличено не най-професионалното и високохудожественото, а политически правилното. 

"Топ Гън: Маверик" и "Аватар: Природата на водата", касовите шампиони на годината с по над 1 милиард долара приходи всеки, които привлякоха отново публиката в салоните след дългата пандемия и криза за киното, бяха удостоени с по една статуетка - съответно за най-добър звук и визуални ефекти. Звездата на първия Том Круз и авторът на втория Джеймс Камерън обаче бяха сред знаменитостите, които демонстративно пренебрегнаха церемонията. Отсъстваше и голяма част от екипа на "Вавилон" начело с Брад Пит.

 

РЕЧИТЕ

"Майка ми и баща ми са били номинирани за "Оскар" в различни категории. Аз току-що спечелих "Оскар", каза просълзена Джейми Лий Къртис, която е дъщеря на легендите Тони Къртис и Джанет Лий. Самата тя има 45-годишна кариера на екрана, а това бе първата й номинация. 

По традиция за този сезон, най-добрата реч бе на виетнамския актьор Ке Хи Куан. Той сподели, че се чувства "голям късметлия, че е бил избран" като малък за ролята в "Индиана Джоунс", въпреки че е започнал да се чуди "дали това не е всичко". "В продължение на толкова много години се страхувах, че няма какво повече да направя, че каквото и да направя, никога няма да надмина това, което постигнах като дете. За щастие, повече от 30 години по-късно две момчета се сетиха за мен. Те си спомниха за това дете и ми дадоха възможност да опитам отново", каза Куан. "Моето пътешествие започна с лодка. Прекарах една година в бежански лагер и по някакъв начин се озовах тук, на най-голямата сцена в Холивуд", допълва актьорът.  "Казват, че такива истории се случват само в във филмите. Не мога да повярвам, че това се случва на мен. Това е американската мечта".

"Благодарен съм на Дарън Аронофски, че ми хвърли един спасителен пояс - творчески, с тази идея... Господа, вие имате огромни сърца, като на китове. Имате огромни души. За мен е чест да бъда във вашата категория”, бяха първите думи на Брендън Фрейзър, за когото "Китът" е първа главна роля в киното от 9 години.

 

ЩАСТЛИВЦИТЕ

Изненадаха само донякъде четирите награди на "На Западния фронт нищо ново", който освен за най-добър чуждестранен филм спечели и "Оскарите" за операторско майсторство на Джеймс Френд, музика и сценография - особено в последните две категории имаше далеч по-заслужили. Но шестте награди БАФТА за продукцията на Netflix бяха предварителен индикатор за успех.

Две статуетки получи "Китът" на Дарън Аронофски, отново продукция на А24 - очакваната за неузнаваемото превъплъщение на Брендън Фрейзър (най-добра главна мъжка роля), и грим и прически. "Жените говорят" на Сара Поли е отличен за най-добър адаптиран сценарий.

"Българската следа в "Оскарите" - "Навални", спечели заслужено приза за най-добър документален филм. "Ние дължим толкова много на Христо Грозев - нашият българин. Христо, ти рискува всичко, за да разкажеш тази история", каза от сцената режисьорът Даниел Роър. Филмът проследява разкритията, които българският разследващ журналист прави, след като руският опозиционер Алексей Навални е отровен през 2020 г. 

За разлика от наградите БАФТА, които не го допуснаха на церемонията в Лондон заради "риск за националната сигурност", в Лос Анджелис Грозев бе добре дошъл. 

При пълнометражните анимации триумфира "Пинокио на Гийермо дел Торо", който бе първият лауреат на вечерта, а при късометражните - "Момчето, къртицата, лисицата и конят". Както на наградите "Златен глобус", и този път статуетката за най-добра песен спечели Naatu Naatu от индийския "RRR". В индийския опус също има българска нишка: част от филма е сниман у нас.

 

РЕЙТИНГЪТ

Популярността на "Оскарите" сред телевизионната публика ще продължи да пада и след 95-ото им раздаване. Церемонията бе далеч от блясъка и звездното присъствие на най-славните си години; изборът да бъдат наградени не най-добрите и дори не най-популярните, а най-угодните на конюнктурата филми, продължава. Не направи услуга на организаторите дори смяната на тържествения килим, по който преминават номинирани и гости - вместо в традиционния червен цвят той бе бозав, в "цвят шампанско". И накрая, нямаше дори кой да оцвети церемонията с един звучен шамар.

Миналогодишното излъчване, проследено от 16.6 милиона души, е второто най-слабо гледано в историята (най-лошото е това преди него с 10.5 млн., което обаче премина при сложни противоепидемични мерки). За сравнение, през 2014 г. "Оскарите" са привлекли пред екраните 43 милиона зрители. Причините за този спад не трябва да се търсят само в залеза на линейната телевизия - в крайна сметка, стриймингът не е много повече от телевизия; или в липсата на хубави филми - през 2022 г. имаше прекрасни филми, много от тях номинирани; причината е в политическите и организационни машинации зад престижното шоу, които убиват радостта от киното и неговия празник. 

Още по темата