Медия без
политическа реклама

Властта вече се уреди със спецлечение и ще се заеме с детската болница

Всички кандидати да превърнат рушащото се скеле в модерна клиника имат проблеми с доказването на опит

09 Яну. 2020ТАНЯ ПЕТРОВА
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Здравният министър Кирил Ананиев трябва да сложи началото на края на сагата с детската болница днес

Дни след като стана ясно, че управляващите смятат да си направят нова правителствена болница, която да обслужва само държавния елит, е на път да приключи друга сага - със скандалния конкурс за изграждането на нова детска болница.

Министерството на здравеопазването ще проведе утре открито заседание, на което ще бъдат обявени резултатите от техническата оценка на консорциумите, подали документи в процедурата. След това трябва да се пристъпи и към отваряне на ценови оферти. На теория обаче може да не се стигне до това - ако нито един от кандидатите не покрие техническите изисквания. От протоколите на конскурсната комисия става ясно, че всички кандидати имат проблеми с доказването на опит. Заседанието бе насрочено за днес, но датата е била променена и изместена за петък, без да се сочат причини за отлагането.

Три обединения кандидатстват за изпълнение на поръчката с прогнозната стойност от 79.535 млн. лв. без ДДС. Едно от минималните изисквания за подбор на МЗ е кандидатите да имат поне един договор в последните 5 години със сходен предмет и обем, тоест да са работили по строителство, основен ремонт или реконструкция на лечебни заведения с разгъната застроена площ от минимум 15 000 кв. м. И трите обединения, подали документи, имат проблем с доказване на този опит.

ДЗЗД "Детска болница София" с основен партньор фирма "Климатроник" ЕООД (б.р. - 90% участие) е доказало опит през един от двата чуждестранни партньора в дружеството - мексиканското обединение "Интекса".  Според подадените документи то е работило по реконструкцията на общинска болница N 25 в Мексико. Комисията е изискала допълнително информация за доказване на това твърдение. Поискани са още данни за вписването на съответните фирми в мексиканския строителен регистър, както и за другия чуждестранен партньор в ДЗЗД-то - "Проес консулторес СА". Комисията е изискала и информация за част от обявените чуждестранни експерти с цел доказване на минималния състав експерти по поръчката.

ДЗЗД "Детско здраве" е с водещ партньор "Главболгарстрой" АД (90% участие). Специфичният строителен опит тук е доказан през партньора ГБС-Пловдив (5% участие) с извършен ремонт на МБАЛ “Събо Николов” в Панагюрище и Онкология. И тук комисията е изискала допълнителна информация, с която да се докажат твърденията, както и за правоспособността на отделни ексепрти.

Обеднинение "Здраве за децата на България" e с основен партньор "Трейс груп холд" (51% участие). То е доказало опит през договори за енергийна ефективност, като само един от посочените подобекти - МБАЛ “Пловдив” АД, покрива минималното изискване от 15 000 кв. м. Според комисията обаче извършените дейности не могат да се приемат за строителство или реконструкция на лечебно заведение. Същото важи за всички останали подобекти - болници, ремонтирани по линия на енергийната ефективност. Проблеми има и с проектантския екип - в него са включени специалисти с посочен опит в дейност по преместване на отделение по ортопедия и трамватология от ВМА в 5-а МБАЛ в София, но това не може да се приеме за релевантен за процедурата проектантски опит, изтъква конкурсната комисия.

И без тез проблеми конкурсът предизвиква сериозни критики. Както "Сега" писа, Камарата на архитектите в България се обяви категорично срещу преценката на здравно министерство бъдещата детска болница да се изгради чрез реконструкция на недовършен и амортизиран строеж в двора на Александровската болница. Прогнозната стойност на поръчката е за 79.535 млн. лв. без ДДС, като за нея се състезават три обединения. Архитектите изтъкват, че довършването на този строеж противоречи на общия устройствен план на София, реконструкцията му ще бъде много скъпа и преди всичко - има сериозни рискове заради амортизацията на строежа и изграждането му при съвсем различни нормативи. Архитекти и инженери търсят и международна подкрепа по темата от съответните браншови съвети в ЕС.

 

НАХАЛСТВО

Министерският съвет ще търси нова правителствена болница, която да отговаря за медицинското осигуряване на президента, вицепрезидента, председателя на парламента, премиера и главния прокурор и на депутатите по време на пленарни заседания. Лекари от избраната клиника ще пътуват с държавниците при посещенията им в чужбина и ще отговарят за здравните нужди на чуждестранните делегации при посещение в България. Това е записано в проектозакона за лечебните заведения, който правителството е одобрило между празниците в края на годината и вече се намира в парламента. В болницата ще се лекуват само и единствено охраняваните от Националната служба за охрана държавници, както и депутатите, но само по време на заседанията им и чуждестранните делегации. Всяко ведомство ще покрива разходите за медициска помощ от бюджета си.

До миналата година цялата държавна администрация, министри, депутати, директори на агенции и техните близки се лекуваше в болница "Лозенец". В един момент премиерът Борисов заяви, че такава болница не е необходима и първоначално правителството смяташе да я претрансформира в национална педиатрична болница, след това покри дълговете й от 6 млн. лв. и я дари на Софийския университет.
 

Още по темата