Медия без
политическа реклама

Страсбург: Да предрешиш Благоев като Дядо Мраз е изразяване на мнение

България е осъдена, след като активист на ДСБ е глобен, че е сложил шапка на статуята в центъра на Благоевград

БГНЕС
На Коледа през 2013 г. статуята на Димитър Благоев в Благоевград осъмва боядисана като Дядо Мраз. А местният лидер на ДСБ Калоян Ханджийски й слага шапка и чувал с надпис "Оставка".

Осъждането на активист на ДСБ за това, че е предрешил статуята на Димитър Благоев в Благоевград като Дядо Коледа доведе до осъждането на България в Страсбург. Европейският съд по правата на човека във вторник прие, че е нарушено правото на свободно изразяване на Калоян Ханджийски, който и досега е лидер на ДСБ в Благоевград. Според съда Ханджийски е участвал в сатиричен протест и не е повредил статуята. И въпреки че някои хора може да се почувствали обидени от действията му, това не е достатъчно, за да бъде оправдана намесата в свободата му на изразяване.

Става дума за случка от 2013 г., когато статуята на Благоев първо беше боядисана като Дядо Мраз, а след това Ханджийски постави върху главата й шапка, а в краката й чувал с надпис "Оставка". Той е задържан и глобен за дребно хулиганство. 

Историята в Благоевград е в контекста на антиправителствените протести, започнали на 14 юни 2013 г. заради назначаването на Делян Пеевски за председател на ДАНС. В ранните часове на Коледа статуята на Благоев в центъра на града осъмва боядисана в червено и бяло и надписана "Дядо Мраз". По-късно същия ден Ханджийски отива до статуята и демонстративно слага коледната шапка и червения чувал. Той е арестуван часове по-късно и срещу него стартира дело по Указа за борба с дребното хулиганство. 

Изправен е пред съда на 30 декември 2013 г. В своя защита той се позовава на конституционното си право на протест. Но е признат за виновен и глобен със 100 лв. Съдът в Благоевград приема, че Ханджийски е преминал границата между политическата шега до хулиганството. Според съда свободата не може да е слободия и в случая са преминати "границите на добрия тон и вкус и уместната политическо-коледна шега става неудачна политическо-дядо-мразовска бурлеска". Ханджийски плаща глобата си и завежда дело в Страсбург. 

Сега ЕСПЧ обяснява, че действията му могат да се разглеждат като изразяване, а осъждането му е намеса в тази свобода. Съдът отбелязва, че околните може и да са се засегнали от действията на Ханджийски, но той не ги е поставил в опасност. Това е сатиричен и политически протест, посочва Страсбург. Ханджийски не е действал насилствено, нито е повредил статуята, нито има доказателства, че той я е боядисал. Съдът посочва още, че е трябвало да бъде преценено доколко е необходимо за демократичното общество Ханджийски да бъде глобен, при положение, че не е повредил паметника. Трябва да се отчете посланието му, както и социалното значение на самия паметник, какви ценности и идеи символизира и колко е почитан от местното население.

Съдът подчертава, че свободата на изразяване не се отнася само до идеи, които се приемат благосклонно, но и към тези, които шокират. 

В крайна сметка държавата е осъдена да плати на Ханджийски 54,66 евро щети, 2000 евро за неимуществени вреди и 2762 евро за разноски и разходи по делото.

Още по темата