Медия без
политическа реклама

Кабинетът плаща обезщетение на Елена Йончева след решение на Страсбург

02 Юли 2025
Елена Йончева
БГНЕС
Елена Йончева

Правителството отпусна днес 20 648 лв., с които да бъдат платени обезщетенията по три дела на Европейския съд по правата на човека. Сред тя е и делото на евродепутатката Елена Йончева.

В началото на януари по жалба на Йончева съдът в Страсбург намери нарушение на презумпцията за невиновност, както и на правото на ефективни правни средства за защита. На Йончева бяха присъдени 4700 евро за неимуществени вреди, както и 3000 евро за разноски заради действията на прокуратурата срещу нея по времето, когато тя е ръководена от Сотир Цацаров. 

ЕСПЧ разгледа приоритетно делото на Йончева, приемайки, че то разглежда ключови въпроси за практиката му и за страната.

В жалбата на Йончева беше разказано как е била депутат от БСП в периода 2017-2009 г., когато става евродепутат (първо беше в ЕП от БСП, но при последните евроизбори избра да представлява Делян Пеевски). Докато е народен представител, тя прави няколко разкрития предполагаеми корупционни и непотистки практики, свързани с влиятелни членове на управляващата партия ГЕРБ. През 2018 г. представители на ГЕРБ, сред които и засегнатият от разкрития на Йончева Делян Добрев, сезират спецпрокуратурата срещу Йончева. Образувано е разследване. А през ноември 2018 г. главният прокурор Сотир Цацаров иска депутатския имунитет на Йончева. Тя се отказва от него още същия ден. В началото на 2019 г. й е повдигнато обвинение за пране на пари. Прокуратурата публикува напоително прессъобщение. Показателен е и фактът, че в постановлението, с което тя е привлечена като обвиняема и което би следвало да обезпечи процесуално правото й на защита в досъдебното производство, не са посочени много от подробностите от прессъобщението.

И към момента разследването срещу Йончева още не е приключило. То е спряно заради имунитета ѝ на евродепутат, който ЕП веднъж вече отказа да свали.

Делото "Гиргинова срещу България", по което също беше гласувано отпускането на средства, е не по-малко интересен казус. По него България беше осъдена за това, че крие мотивите, с които бившият министър на вътрешните работи от ГЕРБ Цветан Цветанов беше оправдан по едно от делата срещу него - за позволено незаконно тайно наблюдение. ЕСПЧ прие, че е нарушена Европейската конвенция за правата на човека, която гарантира свободата на словото, включително достъпа до общественозначима информация, свързана с обществения дебат. В практиката на ЕСПЧ необоснованият отказ да бъде предоставена такава информация се приема за недопустим "информационен монопол" на държавата. 

Журналистката Галина Гиргинова не претендираше за обезщетение и съдът й присъди единствено разноските - 2750 евро. 

България е осъдена от Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) за това, че крие мотивите, с които бившият министър на вътрешните работи от ГЕРБ Цветан Цветанов беше оправдан по едно от делата срещу него - за позволено незаконно тайно наблюдение.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

ЕСПЧ, Елена Йончева

Още новини по темата