Медия без
политическа реклама

Румен Петков осмя твърденията на кабинета за "Балкански поток"

Гърция и Македония вече получават газ по "Турски поток", обяви "Булгартансгаз"

05 Яну. 2020Обновена
Илияна Кирилова

"Турски поток" няма да бъде построен в срок.  Максимумът от трасето на „Турски поток“ на наша територия, който е направен, е 40-45 км. Другото са „Севда тв“ или там, както се казва женицата, която разнася телефона да ни снима, докато летим или докато караме кола“.

Това коментира лидерът на АБВ Румен Петков по повод хода на строителните дейности по "Балкански поток". "Турски поток" ще бъде открит в Истанбул на 8 януари в присъствието на руския президент Владимир Путин, като на събитието е поканен да присъства и премиерът Бойко Борисов.

По-рано - през декемри, Путин отправи отстри упреци към България, че умишлено бави изпълнението на проекта на нейна територия. В петък премиерът Борисов направи нарочна инспекция с хеликоптер, за да покаже че се работи, и обяви, че 150 км вече са положени. 

"При такива проекти тръбите първо се заваряват, после се правят изпитания на заварките, прави се изолация и едва тогава тръбите се полагат", изтъкна Петков. Според него обаче в момента тръбите само се разполагат по трасето, за да се показват за пред публика, а капацитетът на единствената заваряваща машина у нас е за 1,5-1,8 км на ден.

Премиерът Борисов твърди, че ежедневно се работи по 5 км от трасето. "Ако Борисов посочи къде са тези 150 км, аз ще ги обиколя с колело", зарече се Петков.

Той разкритикува и ползването единствено на турски заварчици по проекта.

Според Петков е изключено трасето да е готово до 13 юни, както твърди премиерът.  "Защо никой не говори и за двете компресорни станции, които следва да се изградят по проекта, легендата за тях е, че ще строят от германския консорциум "Серостал"?", попита още Петков. 

Междувременно директорът на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов обяви, че Гърция и Македония са започнали да получават  газ по "Турски поток". Малинов припомни, че доставките за България по новото газово трасе стартираха на 1 януари, като по него минава целият обем руски газ за страната. Очаква се това да спести разходи в размер на около 70 млн. лв. след спирането на газопровода през Румъния, поясни пред БНР Малинов. Той допълни, че единственият начин България да запази приходите си от транзит е пускането на "Балкански поток". До спирането на транзита през Украйна страната ни е полочавала годишно от транзитни такси около 140 млн. долара, от транзита на газ по "Балкански поток" към Централна и Западна Европа се чакат близо 400 млн. лв. годишни постъпления. 

Още по темата