Медия без
политическа реклама

НС разшири защитата за подателите на сигнали за корупция

С това депутатите направиха важна стъпка за отблокиране на 653 млн. евро по Плана за възстановяване

Според Георги Георгиев с приемането на промените депутатите могат да отблокират второто плащане по плана.
Илияна Димитрова
Според Георги Георгиев с приемането на промените депутатите могат да отблокират второто плащане по плана.

Депутатите все пак се задействаха по проблема с висящото плащане на евросредства по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Те одобриха на второ четене промени в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения. Поправките, внесени от правителството, са един от ангажиментите по ПВУ, които българската държава беше поела и досега не беше изпълнила заради политическите сътресения и бездействащия парламент.

Целта на закона е да осигури защита на хората, които сигнализират за нарушения на българското и европейското законодателство, засягащи обществения интерес. Иначе казано, става въпрос за мерки с антикорупционен характер. Законът беше приет в началото на 2023 г. и парламентът го изменя за четвърти път - заради забележки на Европейската комисия, че обхватът и условията за закрила у нас са доста стеснени в сравнение с предвиденото в евродирективата. 

С направените днес промени се предвижда законът по изключение да не се прилага за поверителните разговори и кореспонденция между адвокатите и техните клиенти. Досега в закона пишеше, че изключението обхваща хората, които упражняват правна професия. Според правителството с това изменение упражняващите юридическа професия – адвокати, нотариуси, съдебни изпълнители, юрисконсулти, които са задължени да пазят професионална тайна, ще бъдат защитени при подаване на сигнали за нарушения.

Забавянето на законодателните промени досега поставяше под въпрос получаването на второто плащане от Брюксел по линия на ПВУ, което възлизаше на внушителните 653 млн. евро. В средата на април вицепремиерът Томислав Дончев съобщи, че страната ни ще оттегли искането за това плащане и ще подаде ново, след като договори с Европейската комисия промени по поетите от нашата страна ангажименти по плана.

Днес правосъдният министър Георги Георгиев, който представи законопроекта пред парламента, призова депутатите да го одобрят, тъй като, по думите му, така "ще имате решаващата роля в отблокирането на плащанията по второто плащане". "Този законопроект представлява на практика една четвърт от оставащата несвършена работа по това направление", посочи министърът. И допълни, че приемането на промените ще позволи на българската държава да изпълни и препоръки, свързани с кандидатурата ни за членство в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

Депутатите го послушаха и одобриха законопроекта – с изключение на "Възраждане", която беше против, и групата на ДПС-ДПС, която отсъстваше от пленарната зала.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата