Медия без
политическа реклама

Кунчев: Заразените с коронавирус у нас вероятно са над 70 000

В момента 10 души заразяват 11, но сме далеч от постигане на колективен имунитет, смята главният здравен инспектор

02 Окт. 2020
Мартин Гецов

От началото на пандемията у нас са регистрирани около 20 хиляди заразени с Ковид-19, но ако изходим от хипотезата, че на 7 заразени хващаме двама, може да се предположи, че реалният им брой е по-висок, около 70-80 хиляди души. Това обясни днес пред Нова телевизия главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

Тъй като в момента 10 души заразяват 11, излиза, че 50 хиляди, които са носители на вируса, без да знаят, заразяват в момента 60 хиляди души, потвърди той. "Много е, но не е достатъчно като темп, за да стигнем колективен имунитет, не знаем кога ще стане това", посочи Кунчев, потвърждавайки тезата, че за да угасне епидемията, близо 70-80% от хората трябва да преболедуват вируса.

Попитан за прогноза дали ще се сбъднат предсказанията на проф. Венцислав Мутафчийски за "чували в с трупове", той заяви, че нищо не може да изключи, виждайки какво се случва по света. "У нас заразените са 33 на сто хиляди, в Израел са 867 на 100 хиляди, в Черна гора - 576 на сто хиляди, а преди два месеца бяха обявили, че почти са се справили с епидемията. Ако се случи такова нещо, никой не знае какви мерки трябва да се вземат", заяви специалистът. По думите му вирусът е много динамичен е вирусът, трудно се правят пргонози, затова мерки ше се вземат на база на ежедневно отчитане на данните. "Ще се наложи налагане на доста мерки, но не затваряне от типа блокиране на цели населени места, а реакции в клъстерите. Имаме такива случаи и вземаме мерки", посочи още Кунчев.

"Има ръст при заразените с COVID-19. В сравнение с двете предишни седмици той е малко над 50%, което е неприятно. Все пак обаче сме под 300 случая дневно, което ни поставя във втората половина на класациите в ЕС", каза още той.

Днес данните от Единния информационен портал, които излязоха не в полунощ, както обикновено, а малко след 8 ч. тази сутрин, показаха, че новите случаи на заразени с коронавирус са 263, с 23 по-малко от вчера, когато те бяха 286. При направени 4843 теста това прави 5.4% заразени при 5.8 на сто вчера. За последните 24 часа починалите у нас са 7 души (вчера бяха 12), с което общият им брой става 832. Починали са мъж на 65 г. със сърдечно и хронично белодробно заболяване, жена на 68 г. със сърдечно заболяване, жена на 36 г. със сърдечно и хронично чернодробно заболяване, жена на 70 г. с диабет и сърдечно заболяване, мъж на 76 г. с онкологично и хронично бъбречно заболяване, мъж на 77 г. с диабет, сърдечно и хронично неврологично заболяване и мъж на 83 г. с неуточнено към момента заболяване.

За последното денонощие 153 са излекуваните, 47 са в интензивни отделния. Общо активните случаи към момента са 5477. Най-много новозаразени има в столицата - 54 на брой, следвани от Варна - 32, Благоевград - 24 и др. Националната информационна система показва, че у нас новият коронавирус е констатиран при общо 1165 лица-медицински служители. Нови 13 случая са регистрирани през изминалото денонощие. 5 от тях са установени при лекари, 2 - при медицински сестри, 3 - при санитари, 1 – при фелдшер и 2 - при друг медицински персонал.

Шефът на столичната РЗИ д-р Данчо Пенчев пък прогнозира пред Би Ти Ви, че скокът на новозаболелите в следващите седмици ще бъде от порядъка на 10-20%, ако няма някакъв драстичен срив. По думите му се очаква плавно нарастване на заболяемостта благодарение на фактори като присъственото обучение на учениците. Пенчев посочи, че противно на широкоразпространеното мнение, че сред протестиращите няма заразени, такива имало.

210 души са нарушили наложената им карантина през минали месец, посочи още шефът на столичната РЗИ, в която също има недостиг на кадри. "200 души няма как да покрият Софията, системата е напрегната, работата е денонощна, 7 дни в седмицата", каза още той. Сред новозаболелите е и служител на РЗИ-София, който се е заразил от детето си, което е ученик.

 

- Заради случай на COVID-19 в ЕГ "Христо Ботев" в Кърджали, където учат над 800 ученици, от днес учебните часове във всички паралелки ще бъдат в електронна среда от разстояние, съобщиха от ръководството на училището на електронната си страница. Ще бъде направена цялостна дезинфекция на училищната сграда, а учебните занятия в присъствена форма ще се възстановят на 5 октомври.

- Огнището на коронавирус в област Бургас - шивашкия цех в Айтос - вчера се разрасна още повече. Първоначално установените заразени работници в цеха бяха 49, а вчера още 3 жени се оказаха с положителни проби. Това наложи вътрешното отделение на общинската многопрофилна болница в Айтос да се превърне в Covid-отделение. А управителят на болницата алармира пред БНР, че медицинският персонал от 3-ма лекари, 6 медицински сестри и 5-ма санитари не е достатъчен. Той се оплака и, че входът на отделението е един и за болни, и за персонал, което не дава възможност за разделение на потока. Най-много - 25, са заразените жени от руенското село Зайчар, които всяка сутрин пътуват с автобус до Айтос.

- Критично е и положението в МБАЛ - Шумен. Болницата алармира още в началото на пандемията, че лекарите и сестрите й не достигат. Последно 5 медицински сестри дадоха положителни проби, а преди това имаше и още носители. В хирургичното отделение специалистите по здравни грижи с положителни тестове вчера станаха 7 на брой и заради това плановите операции там бяха спрени. Част от пациентите на отделението ще бъдат изписани, а други - долекувани в останалите звена на болницата.

Вчера Националният оперативен щаб за борба с разпространението на коронавируса поднови ежеседмичните си брифинги. Здравният министър проф. Костадин Ангелов заяви, че има тенденция за повишаване на заболеваемостта, но системата е готова да посрещне нова вълна. По думите му затягане на мерки не се планира, но се следят ежедневно 23 показателя за пандемията. Доц. Ангел Кунчев пък коментира, че след един сравнително спокоен септември, вече е започнала нова вълна на заболеваемост. В училищата и детските градини потвърдените случаи на Ковид-19 към 30-и септември бяха следните: 117 ученици, 12 деца в детски градини, 14 учители в детски градини, 72 учители в училища, 49 души непедагогически персонал в детските градини, 20 души непедагогически персонал в училищата.

 

ВАКСИНА

Европейската комисия води преговори с 6 компании за осигуряване на ваксини срещу Covid-19. Здравното министерство е заявило участие и проявява интерес към три от тях, обяви вчера пред депутатите от парламентарната здравна комисия министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов, цитиран от БНР. По думите му към останалите три фирми няма интерес, тъй като техните ваксини трябва да бъдат съхранявани при температура до - 80 градуса по Целзий, което е трудно приложимо в практиката. Здравното министерство не планира включването на бъдещата ваксина срещу Covid-19 в имунизационния календар, категоричен бе министър Ангелов.

 

 

 

Ключови думи:

ковид-19

Още по темата