Медия без
политическа реклама

Главният прокурор прати в парламента още преводи по "Барселонагейт"

Това е последната част от преводи от испански по делото за пране на пари, обяснява прокуратурата

Илияна Димитрова
Бойко Борисов

Трета порция документи по "Барселонагейт" внесе в парламента главният прокурор Иван Гешев. Това е последната част от вече изпратени множество преводи от испански на български на материали, получени във връзка с изпълнена от Испания Европейска заповед за разследване, обяснява прокуратурата. Не става ясно защо документите се пращат на части, като би следвало отдавна да са преведени в прокуратурата, ако тя наистина е работила активно по делото за пране на пари, а не го е държала на трупчета.

На 2 юни Гешев поиска депутатският имунитет на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов да бъде свален, за да може той да бъде обвинен за пране на пари. Искането му е събрано в над 600 страници, казаха депутати пред "Сега".

След това главният прокурор изпрати допълнителни материали, включително и от Турция. Според съобщението от 6 юни, новите тогава материали съдържат съдържат протокол за претърсване и изземване на имот, одобрен с определение от Софийския градски съд, с който са иззети множество веществени доказателства – документи и електронни устройства. Приложени били още протокол за доброволно предаване, справка от проверка на СДВР по повод възложени оперативно-издирвателни мероприятия и молба за правна помощ до Република Турция.

 Делото "Барселонагейт" беше образувано през 2020 г., но доскоро изглеждаше, че прокуратурата го държи на трупчета. То обаче беше извадено от чекмеджето, след като лично главният прокурор го спомена в изявлението си на 15 май, когато демонстративно скъса оставката си и обяви, че от името на Борисов е бил притискан да се оттегли. Прокуратурата междувременно съобщи, че делото не е на трупчета, но има да се превеждат документи от чужбина и тепърва да се назначават счетоводни експертизи. Явно всичко това се е случило на бързи обороти в последните дни.

През януари Гешев обещаваше делото да приключи до месец-месец и нещо, след това, преди раздора му с ГЕРБ, започна да дава заден и срокът се премести за края на годината.

На 25 май обаче, Борисов беше призован като свидетел по делото. Той се яви в прокуратурата, придружен от депутатите от ГЕРБ и от фенове. Адвокатът му Менко Менков коментира след разпита, че Борисов е бил разпитан като свидетел и няма нищо ново във въпросите, които са му задавани.

През февруари 2020 г. испанското издание "Ел Периодико" писа, че испанските власти разследват дали Борисов има отношение към международна схема за пране на пари, през която от 2013 г. в Испания са влезли 5 млн. евро през две регистрирани в Барселона фирми - Numin Invest SL и Ema BGS SL. Двете дружества са свързани с бившата манекенка и мис "Бикини" Борислава Йовчева. Става дума за луксозно имение в каталунския град, в което живееше Йовчева с дъщеря си Ема. Въпреки че за неин собственик се афишира бизнесменът Александър Чаушев, къщата е апортирана във фирма на младата жена и нейния баща Георги Йовчев. Веднага след избухването на скандала имотът бе освободен и обявен за продажба.

Междувременно Йовчева се омъжи за Йордан Христов. Преди време бившата "Мис България" Ивайла Бакалова разказа как й е помогнала да се установи в Дубай, защото "това е семейството на премиера, макар и той да не го признава". 

Затвореният бутик и фирмата Ema BGS S.L. пък бяха купени от съпругата на бивш съветник в политическия кабинет на Бойко Борисов, показа разследване на BIRD. Магазинът е станал собственост на Росица Велкова - бивш експерт в ГЕРБ, замесена в разследването срещу лобиста Петер Хохегер. Тя, от своя страна, го е продала на бившата съпруга на Светослав Спасов, който през първия мандат на ГЕРБ беше назначен като съветник в политическия кабинет на Борисов. Преди това беше известен активист от НДСВ, изкарал два мандата като депутат. Като млад политик той ръководи Либералната младежка асамблея заедно с Делян Пеевски.

 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?