Медия без
политическа реклама

"Галъп": Ако има нови избори, резултатът ще е сходен с този на 2 април

12 Май 2023
Галъп Интернешънъл

Данни на ново проучване на "Галъп интернешънъл"  показват настроенията на българите спрямо това дали трябва да се състави правителство, или да се организират нови избори; дали вотът на 2 април е бил честен и какво е доверието в номинираната от ГЕРБ-СДС за премиерския пост Мария Габриел.

Изводите са от редовното ежемесечно независимо изследване на "Галъп интернешънъл болкан" сред 803 пълнолетни българи, проведено чрез интервю "лице в лице" с таблети в периода 27 април-5 май. 

Правителство

Най-сериозно натрупване се наблюдава в отговорите от типа "не знам/не мога да преценя" на въпроса трябва ли да се състави правителство -  28,5%. Това е симптоматично за обществения климат в страната, отбелязват от "Галъп интернешънъл". Опцията "Най-добре е да се състави правителство, в което под някаква форма да си сътрудничат и да се подкрепят ГЕРБ, "Продължаваме промяната" и "Демократична България" събира аналогична подкрепа – 28%, а опцията "най-добре е да се състави правителство, в което под някаква форма да си сътрудничат и да се подкрепят ГЕРБ, ДПС, БСП и ИТН се ползва с подкрепа от 20,7%. Най-добре е да се проведат нови предсрочни парламентарни избори – това казват 22,8%.

Честни избори

Българите не са убедени, че изборите на 2 април са били свободни и честни – 35% приемат, че са били такива, но 37,4% са на обратното мнение, а останалите се колебаят. По традиция, привържениците на победилата партия са по-убедени – близо 80% от тях са с положително мнение, а привържениците на загубилата са "на кантар". За сравнение, дни преди 2 април честни избори очакваха 25,2%, а обратното очакваха 52,1%. Останалите се колебаеха. 

Нови избори

Ако сега имаше избори, те вероятно биха показали сходен резултат с очакваната в такива моменти положителна инерция за печелещите от 2 април и негативна за губещите. ГЕРБ-СДС биха били на първо място с 26,8% от гласовете, а ПП-ДБ – на второ с 24,1%. "Възраждане" е трета сила с 14,7%, а ДПС – четвърта с 13,9%. БСП е на петото място с 9,1%. Близо около бариерата е "Има такъв народ" с 4,1%. Недалеч под бариерата личат "Български възход" с 3,2%, а "Левицата" е с 1,5%. Останалата подкрепа отива за по-малки формации.

Очакваната при нови избори активност, ако те бяха в началото на май, е около и по-ниска от тази през април – доколкото сега 39,2% заявяват, че със сигурност биха гласували, а това е не по-високо и дори по-ниско от декларираното преди последните избори. 4,3% от всички гласуващи се канят да изберат "не подкрепям никого" – което вещае възможност за лек ръст и в тези гласове.

Доверието в Мария Габриел

Българският еврокомисар Мария Габриел и предложението на ГЕРБ-СДС за премиерския пост напоследък има позиция в челото на "златната среда" на подреждането по рейтинг. Габриел обаче е е далеч от предни позиции. За сравнение, последните в тези подреждания обикновено имат напоследък около -70 пункта, а първото място е около нулата. Разбира се, тези данни отразяват стартовата позиция на Габриел – преди обявяването за кандидат за премиер.

Най-популярна политическа фигура в страната остава Румен Радев със сходни дялове доверие и недоверие в последните месеци около четиридесетте процента, а сравнително добро за българските стандарти доверие има и служебният премиер, председателят на Народното събрание, лидерите на основните партии и т.н.

Най-високо обаче е недоверието в лидера на БСП Корнелия Нинова - 78,7%.

 

Последвайте ни и в google news бутон

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?