Опасна жега обхвана днес България. В Русе към 15.00 часа метеорологичните станции отчитат 40 градуса, предаде БГНЕС. Досега най-горещо в Русе на 7 юли е било през 1988 г., когато термометрите са отчели 40 градуса. Най-студено на тази дата е било през 1984 г. - 13,5 градуса.
Останалите градове, където е непоносимо топло днес, са Силистра с 39 градуса горещина. Във Велико Търново, Плевен, Кнежа, Оряхово, Ново село и на юг в Сандански термометрите показват 38 градуса.
На много места в страната температурите са над 35 градуса и е в сила предупреждение с код оранжев. В София към 15.00 часа официалните станции показват 33 градуса, ясно и слънчево е.
За утре – 8 юли, отново е в сила оранжев код за опасни горещини. Единствените области, където кодът е жълт е област Перник, София – град и части от Софийска и Старозагорска области, както и части от Пловдив и Пазарджик. В трите Черноморски области – Добрич, Варна и Бургас, също предупреждението е за потенциално опасно време. Във всички останали част на България метеоролозите предупреждават за опасно време – горещата вълна преминава с 38 – 41 градуса.
Утре от 13.00 часа Столичната община ще раздава безплатно минерална вода на три пункта в града – на площад „Св.Неделя", до НДК (пилони) и в подлеза на Софийски университет „Св.Климент Охридски".
Следете прогнозите и действайте според съветите на властите, гласи предупреждението на сайта на Националния институт по метеорология и хидрология.
Кой е в риск
Особено рискови са бременните жени, децата, хронично болните и хората с наднормено тегло, високо кръвно налягане и други сърдечносъдови проблеми. Високите температури са опасни не само за хората с високо кръвно, а и за тези с ниско. Жегата разширява кръвоносните съдове, което допълнително сваля кръвното налягане и често пъти имаме усещането, че не можем да станем дори от леглото. При хората с високо кръвно налягане се наблюдава учестен пулс, който създава допълнително налягане върху съдовете.
Какво да правим при топлинен или слънчев удар
БЧК предлага съвети как да разпознаем състоянието си и какви мерки да предприемем:
Топлинен синкоп – внезапно разширение на кръвоносните съдове и забавен пулс. Възникналият от това спад на кръвното налягане предизвиква кратковременна хипоксия на мозъка. Последицата е кратка загуба на съзнание (синкоп). Мерки: поставете пострадалия в легнало положение и вдигнете закратко краката нависоко.
Топлинно изтощение – може да бъде разпознато по бледата, студена и потна кожа, ускорения пулс, спада на кръвното налягане, нормална, до леко повишена телесна температура, мускулни спазми (крампи). В някои случаи са възможни прилошаване, повръщане, неспокойствие. Мерки: поставете краката в студена вода и приемайте течности при леките случаи без гадене и замъглено съзнание. При нестабилно кръвообращение и смущение в съзнанието, потърсете медицинска помощ.
Топлинен удар – нарушава се температурната регулация на тялото. То се настройва за образуване на пот, стига се до задържане на топлина. Телесната температура се покачва непрекъснато. Може да бъде разпознат по отначало сухата, гореща, червена кожа, която по-късно става сиво-синкава, покачва се телесната температура, появява се гадене, виене на свят, главоболие, ускоряват се пулсът и дишането, замъгляване или загуба на съзнание. Мерки: охлаждане на тялото, с леко издигната горната част, подаване на кислород, контрол на пулса.
Слънчев удар – при интензивно слънчево облъчване на непокрита глава се стига до дразнения на мозъчната кора. Симптомите често възникват със закъснение, а като последица може да се развие мозъчен оток с повишаване на вътрешното налягане. Особено рискува група са деца и хората с гола глава. Можем да разпознаем слънчевия удар по червената, гореща кожа на главата, прилошаване, повръщане, виене на свят, болки и стягане в челото, ускоряване на пулса, спадане на кръвното налягане, замъгляване или загуба на съзнание. Мерки: поставяне в студена вода (лед), горната част на тялото - леко издигната, охлаждане на главата с влажни кърпи, подаване на кислород, контрол на пулса.