Медия без
политическа реклама

ДБ и БСП все повече губят доверието на избирателите

Мнозинството българи е настроено категорично против нови избори, твърдят социолозите от "Галъп"

22 Февр. 2022Обновена
Галъп Интернешънъл

Политическите нагласи в страната остават сравнително непроменени, с изключение на това, че ДБ и БСП продължават да губят доверието на избирателите. Такъв извод може да се направи от новото социологическо изследване на „Галъп интернешънъл болкан“.

ПП се ползва с подкрепата на 19.6% от избирателите с право на глас, следвана от ГЕРБ – с 14.2%. 7.9% предпочитат ДПС, а 6.1% – ИТН. БСП изпада до петото място с 5.5%, след като на последните парламентарни избори м.г. стана четвърта политическа сила. А ДБ остава шеста с 3.4% - при положение, че в двата парламента през 2021 г. беше пета по големина. „Възраждане“ събира подкрепата на 2.5%. Нежелаещите да гласуват, както и онези, които не биха подкрепили никого, са най-големият дял – общо 35.2%.

Електоратът на ПП не може да се определи като твърд, а по-скоро като мрежа, смятат изследователите. Наблюдава се известна ерозия в подкрепата за ИТН, както и загуба на авторитет при БСП и ДБ. Десните, заедно с "Възраждане", дори се доближават до бариерата, под която ще останат извън парамента.

Българите се обявяват категорично против провеждането на нови предсрочни парламентарни избори. 55.6% от запитаните не желаят такива, а 17.5% допускат, че вот може да е необходим. Останалите се затрудняват да изразят мнение по въпроса. Това означава, че е налице умора от отминалата година, когато се проведоха три избора, както и липса на жизнена политическа алтернатива в очите на хората, смятат в „Галъп“.

Враждебност срещу зеления сертификат

66% от българите са противници на зеления сертификат. В негова подкрепа се обявяват само 23.6%, а останалите се колебаят. Такива резултати означават, че анонсът на правителството за срочно отпадане на сертификата e в съзвучие с обществените настроения и е дошъл навреме, смятат социолозите.

 

Данните са част от ежемесечната независима изследователска програма на „Галъп интернешънъл болкан“. Изследването е проведено „лице в лице“ с таблети между 3 и 11 февруари 2022 г. сред 803 пълнолетни българи. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Абсолютната максимална грешка е ±3,5% при 50% дялове. 1% от цялата извадка се равнява на около 55 хиляди души.

Още по темата