269 са новите случаи на заразени с COVID-19 у нас през изминалото денонощие – с 61 по-малко от предишния ден, сочат данни на Единния информационен портал. Направени са 5913 теста. Починали са още 8 души, като такъв брой жертви се регистрира за пети път от началото на епидемията и за трети път тази седмица. Починали са мъж на 51 г., за когото няма информация за придружаващи заболявания, мъж на 80 г. с диабет и сърдечно заболяване, жена на 76 г., за която няма информация за придружаващи заболявания, мъж на 67 г. със сърдечно заболяване, мъж на 69 г. с диабет и сърдечно заболяване, жена на 65 г. със сърдечно и хронично хематологично заболяване, мъж на 63 г. със сърдечно заболяване и жена на 63 г. с диабет и сърдечно заболяване.
Положителната новина от изминалото денонощие е, че рекордно много са пациентите, които са се възстановили от болестта - 388 души - повече отколкото са новите случаи. Другата добра новина е, че в седем области няма установени нови случаи - Враца, Ловеч, Плевен, Разград, Силистра, Търговище, Шумен. Броят на хоспитализираните обаче нараства на 665 души, което е 9% увеличение за последните пет дни. 27 пациенти са в интензивни отделения. Активните лучаи са 4493. Общият брой на заразените у нас от началото на кризата с коронавируса достигна 9853 човека, на излекуваните – 5031, а 329 души са починали.
Най-много нови случаи са регистрирани в София - 53. На второ място е Благоевград с 34 положителни проби. Във Варна новите случаи са 31, в Пловдив - 27. В Ямбол новите случаи са 11, в Софийска област - 10, в Русе, където вчера бе съобщено за огнище в старчески дом, са 9, във Велико Търново и Стара Загора също са по 9, в Габрово са 8, в Кюстендил и Смолян - по 7, Бургас - 6, Кърджали и Пазарджик - по 5, Хасково - 4, Монтана, Перник и Сливен - по 2, Видин - 1.
Продължава да се усложнява обстановката в Добрич, където вчера от местната болница се оплакаха, че трудно ще се справят с новите случаи. Там за изминалото денонощие има нови 27 случая, с което общо стават 175, като от началото на седмицата увеличението е с 63 души - над 50%. В областта се търсят поне 20 медици, многопрофилната болница има нужда от трима инфекционисти, след като последният специалист е напуснал през юни и отделението по инфекциозни болести бе закрито, съобщи Дарик радио. Там КОВИД-19 отделението е пълно, поради което се подготвя втори сектор за пациенти с коронавирус. Още повече се затруднява ситуацията и от факта, че тази седмица са установени двама заразени сред медицинския персонал-.
Има тенденция за по-леко предаване и смъкване на възрастта на новоустановените случаи, коментира главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев пред БНТ. "30% от заразените у нас вече са под 50 г.", изчисли той. "Сега броят на заразени в интензивно отделение е по-малко. Ако това се задържи, ще кажем, че има по-леко протичане. В интензивно са най-тежките случаи. Променихме тактиката на лечение. Изнесохме от болницата тези, които могат да се лекуват във вкъщи", обясни още Кунчев.
Системата показва, че коронавирус е констатиран при 593 лица-медицински служители. Новите случаи, регистрирани през последното денонощие, са 8. От тях 5 са установени при лекари, 2 - при медицински сестри и 1 - при санитар.
ЧАСТНИ ЛАБОРАТОРИИ
6698 души са тествани в цялата страна от 6 април до вчера в частни лаборатории с бързи тестове за антитела, показва статистиката на сайта LabTestCovid19.com. От тях в 143 случая (2,1%) са регистрирани положителни проби за антитела IgG, а в 65 случая (1 %) - за антитела IgM. Първото означава, че тестваният е прекарал инфекцията, а второто - че заразата е в ранен етап.
Има и 82 проверени (1,2%), при които са открити и антела IgG, и антитела IgM. Тестваните с по-бавните, но считани за "златен стандарт" PCR-тестове са 1169, от които 25 (2.1% ) са дали положителна проба за коронавирус. Статистиката в сайта се базира на извършени тестове от лицензирани частни лаборатории в страната, които са се регистрирали в системата и споделят данни.