Медия без
политическа реклама

Защо бягат дубайските принцеси?

Шейхът на емирството Мохамед бин Рашид ал Мактум е отворен към света, но се държи като домашен тиранин

ЕПА/БГНЕС
Тираничният баща шейх Мохамед бин Рашид ал Мактум.

Принцеса Латифа, дъщеря на премиера на Дубай, за която се твърди, че е държана насилствено от баща си, отправи призив към британската полиция в края на февруари да възобнови разследването за отвличането на по-голямата ѝ сестра от Кеймбридж преди повече от 20 години, съобщи Би Би Си.

В писмо, видяно от Би Би Си, принцеса Латифа пише до полицията в Кеймбридж, че може да помогне за освобождаването на принцеса Шамса, отвлечена по заповед на нейния баща шейх Мохамед бин Рашид ал Мактум.

През август 2000 година, около два месеца след като бяга от имението на баща си в английското графство Съри, Шамса е отвлечена от улица в Кеймбридж, качена на хеликоптер за Франция и след това прехвърлена с частен самолет обратно в Дубай. По това време Шамса е само на 18 години, а днес вече е на 39 и не се е появявала публично.

Програма „Панорама“ на Би Би Си показа шокиращи видеокадри, записани тайно от Латифа на телефон, в които твърди, че самата тя сега е държана като заложница от баща си след опита й да избяга през 2018 година. ООН поиска доказателство от Обединените арабски емирства, че тя е жива. В изявление на полицията в Кеймбридж се казва, че е получила ръчно написаното писмо от Латифа, което е с дата февруари 2018 година, преди опита ѝ да избяга.

„Случаят с принцеса Шамса е много сложен и сериозен, ето защо подробности не е уместно да бъдат обсъждани публично“, се допълва в изявлението. Във видеокадрите между другото принцеса Латифа сравнява съдбата си със случилото се на сестра ѝ принцеса Шамса преди 20 години.

Би Би Си цитира източник, който твърди, че е в постоянен контакт с Шамса. „Не е нужно да сте лекар, за да разберете, че тя постоянно е дрогирана“, казва той.

Двете лица на Дубай  

Владетелят на Дубай шейх Мохамед бин Рашид ал Мактум положи огромни усилия да промени образа на емирството, което се превърна от едно прашно и зависимо от петрола място в пустинята в модерен и богат център за бизнес и туризъм. Преди седмици успехът на неговата програма за изследване на Марс се превърна във водеща световна новина.

Но 71-годишният милиардер, който от 2006 година също е и вицепрезидент и министър-председател на ОАЕ, привлече много негативно внимание: в ярък контраст с внимателно подбираните новини, които светът трябва да научава за емирството, шейхът попадна под силен международен натиск заради съдбата на собствените му дъщери - принцесите Латифа и Шанса, коментира "Дойче веле".

Латифа е едно от общо трийсет деца, за които се предполага, че шейхът има от няколко съпруги. Други две от нейните сестри носят същото име. След неуспешния ѝ опит за бягство и връщането ѝ в страната, принцеса Латифа е държана затворена в една вила, която самата тя определя като "затвор". Съинициаторите на кампанията "Освободете Латифа" Тийна Джаухиайнен и Дейвид Хейг твърдят, че повече от 6 месеца не са чували нищо за Латифа. "Загубихме контакт с нея преди повече от половин година, но вярвам, че тя още е жива“, казва Джаухиайнен.

Хейг, който е адвокат на Латифа и активист от британската неправителствена организация Detained International, настоява за нейното освобождаване. Той се обръща към президента на ОАЕ шейх Халифа бин Зайед Ал Нахаян и престолонаследника принц Мохамед бин Зайед Ал Нахаян с настояване "да разпоредят на дубайския владетел да освободи незабавно своите дъщери, които държи като заложници, и да сложи край на този ужасяващ епизод на родителска злоупотреба и нарушаване на човешки права, който тежко уврежда репутацията на ОАЕ и отвращава света".

Международни правозащитни организации като "Хюман Райтс Уоч" и "Амнести интернешънъл", както и Обединените нации и редица политици, също настояха шейхът да представи доказателства, че принцеса Латифа е жива. По-голямата сестра на Латифа - принцеса Шамса - също не е била виждана след отвличането ѝ от Кеймбридж.

Какво се крие зад фасадата?

Изпълнителният директор на "Хюман Райтс Уоч" Кенет Рот също се безпокои за съдбата на Латифа: "На фона на репресивните режими в съседните страни Дубай иска да блесне като бастион на либерализма. Но зад лъскавата фасада се крие една ужасна действителност: критиците биват задържани, правата на работниците мигранти се нарушават, а самият владетел на Дубай затваря собствените си дъщери заради желанието им да избягат от този начин на живот и да се измъкнат от неговия контрол".

Като безмитна бизнес зона и врата към Далечния изток Дубай изглежда доста по-либерален от съседните Оман и Саудитска Арабия. Луксозните хотели и множеството атракции, които предлага емирството, го превърнаха в магнит за туризма. През 2019 г. тази индустрия е произвела 12% от БВП на страната (43 милиарда долара), а прогнозата е до 2027 година сумата да достигне 72 милиарда долара.

Инфлуенсърите популяризират имиджа на Дубай

При липсата на исторически събития и природни забележителности Дубай поставя акцента върху комерсиалната страна на нещата и насърчава чужди инфлуенсъри, които помагат за подобряване на имиджа на емирството. Още през 2018 г. Националният медиен съвет в Дубай реши да възнаграждава "всяка платена или неплатена форма на представяне или популяризиране на идеи, стоки или услуги - по електронен път или чрез мобилни приложения". Разбира се, доходите на инфлуенсърите, които са се устроили в Дубай, са необлагаеми.

И инфлуенсърите в социалните мрежи не пропуснаха да се възползват от тази възможност: така светът започна да вижда още повече перфектни залези и красиви хора, които символизират начина, по който страната иска да се представя пред света. Тази тенденция се засили по време на пандемията, когато Дубай продължи да приема туристи, макар и след представяне на отрицателен PCR тест - с отворени ресторанти, търговски центрове и туристически атракции.

Историята на принцеса Латифа може да вдъхнови сценарий за филм от поредицата за Джеймс Бонд. Но няма никакъв шанс тя да се озове редом до прекрасните залези в Инстаграм, които рекламират дестинацията Дубай.

Още по темата