Медия без
политическа реклама

От третия опит "Старшип" кацна меко, но пак се взриви

04 Март 2021

Компанията "Спейс Х" успя да приземи меко от третия опит един от своите прототипи на "Старшип", но малко след това ракетата се взриви и отново възникнаха въпросителни за нейната техническа годност, предаде Би Би Си. Самият полет премина безупречно на голяма височина.

Ракетата със сериен номер 10 (SN10) се приземи меко в Бока Чика, Тексас - за разлика от предшествениците си SN8 и SN9, които се разбиха в земята при завръщането си с голямла скорост.

Но и този „успех” не беше пълен. Прототипът кацна вертикално на разтворените си крака. След това около основата му се появи неголям пожар и осем минути по-късно SN10 избухна, отхвърча хоризонтално и се разпръсна върху площадката за кацане.

Независимо от това, "Спейс X" бе насърчена от теста и от факта, че прототипът успешно е изпълнил своите маневри по време на полет и е успял да направи относително меко кацане. Тези етапи ще дадат на компанията увереност, за да върви напред с амбициозната концепция.

"Спейс X" предвижда "Старшип" да замени съществуващите си ракети "Фалкон". Тези ракети изпълняват редовни мисии - както пилотирани, така и без екипаж - за американската космическа агенция НАСА, американската армия и търговски концерни.

Но шефът на компанията Илон Мъск казва, че новият 50-метров "Старшип" ще прави всичко по-добре - ще извежда сателити на орбита и ще превозва пътници, както около Земята, така и до Луната и Марс.

Всъщност той обеща лунна екскурзия през 2023 г. на японския милиардер Юсаку Маедзава, който в момента набира 8 души, които ще го придружат безплатно в Космоса.

 

An amazing shot of Starship SN10's post-landing Rapid Unplanned Disassembly (RUD) after Wednesday's test flight.

➡️https://t.co/bOsEo1u0u0 pic.twitter.com/FmNtYBFmIe

— Chris B - NSF (@NASASpaceflight) March 3, 2021

 

Ключови думи:

Старшип, кацане, експлозия

Още по темата