Медия без
политическа реклама

Най-известните допингирани спортисти - къде са те сега?

Съдбата им отрежда от тотален фалит до президент на федерация и строителен предприемач

11 Февр. 2023
Ютюб
Бен Джонсън на стартовото блокче за финала на 100 м в Сеул `88.

Кои бяха едни от най-големите допинг афери в последните десетилетия, как се развиха тези случаи, по какъв начин се преобърна животът на тези известни спортисти и какво правят те сега? На тези въпроси отговаряме в следващите редове:

 

Бен Джонсън (Канада), лека атлетика

Във финала на 100 метра на олимпийските игри в Сеул `88 роденият в Ямайка канадец спечели титлата със световен рекорд от 9.79 сек., побеждавайки легендата Карл Люис (САЩ). Това бе сензацията на олимпиадата, но само три дни по-късно главният герой бе сгромолясан в калта, защото в допинг пробата му бе открит станозолол.

Разочарованието в Канада нямаше граници. В олимпийското село даже се появи плакат From hero to zero (От герой до нула). Медиите пишеха и говореха за спринтьора повече дори отколкото за хокейната мегазвезда Уейн Грецки. Впоследствие се разкри, че Джонсън се е "зобел" в дълъг период преди олимпийските игри. Победата на световното през 1987 г. в Рим също му бе отнета. 

Бен престана да е интересен на спонсорите. Наложи му се да продаде къщата, която бе купил на майка си, както и спортното "Ферари" с номер BEN983 (заличеният му световен рекорд 9.83 сек. от финала на световното в Рим през 1987 г.).

След изтичането на наказанието Джонсън не успя да се завърне победно на пистата. А когато отново бе хванат с допинг, спортният министър на Канада Пиер Кодо го нарече позор за страната и публично го посъветва да се върне в Ямайка. Оттук-нататък спринтьорът се захващаше с всякакви неща. Тренираше Диего Марадона, участваше в конни надбягвания, пусна модна колекция облекла, дори бе личен фитнес треньор на сина на либийския лидер Муамар Кадафи. 

В момента 61-годишният Бен Джонсън дава консултации на млади спортисти и им помага да работят по своята скорост и издръжливост. Един от най-успелите възпитаници на канадеца е хокеистът Пи Кей Събан, който през 2014-а стана олимпийски шампион в Сочи с тима на "кленовите листа".

 

Ланс Армстронг (САЩ), колоездене

Победителят в 7 поредни Обиколки на Франция (1999-2005 г.) изглеждаше суперчовек. Когато успя да се завърне в спорта след лечение на рак на тестисите, това усещане се засили.

Разбира се, имаше и много обвинения към него за употреба на забранени в спорта препарати, които американецът неизменно отричаше, а и никога през кариерата си не даде положителна проба. През май 2011 г. бивш съотборник на Армстронг от националния тим на САЩ се разприказва и обяви, че той е използвал допинг.

Започна дори федерално разследване и самият Ланс две години по-късно призна в ТВ интервю, че е мамил. 

В резултат бе лишен от всички титли в "Тур дьо Франс", спонсори разтуриха многомилионните си договори с него, а съдебните дела източиха всичките му спестени пари. И най-важното - Армстронг загуби уважение и се превърна в еталон за лицемерие и измама в спорта. 

Да се измъкнеш от такава ситуация е много по-сложно, отколкото да спечелиш пари. 51-годишният днес Армстронг излезе от финансовата яма благодарение на сполучливи инвестиции. Още преди скандала той бе вложил $100 000 в тогава още прохождащата компания за превози Uber. През миналата година той се ожени за преподавателката по йога Ан Хансен.

 

Марион Джоунс (САЩ), лека атлетика

На олимпийските игри в Сидни 2000 американката спечели пет медала, като триумфира в спринтовете на 100 и 200 метра, в щафетата на 4х400 м, стана втора в скока на дължина и трета на 4х100 м.

В деня, в който Марион за първи път стана олимпийска шампионка, в употреба на допинг бе уличен съпругът ѝ - гюлетласкачът Си Джей Хънтър. Със сълзи на очи той обясняваше, че е невинен, макар 4 негови проби да бяха положителни за нандролон.

Самата Джоунс дълго време отхвърляше обвиненията по свой адрес. Но през 2007 г., по време на федералното разследване, започнало срещу нея, тя призна, че преди игрите в Сидни е използвала допинг.

МОК лиши атлетката от всички медали. Заради разходите по съдебни дела и загуба на спонсори бившата световна шампионка остана без пари. Дори влезе ефективно в затвора за шест месеца. След освобождаването си Марион (сега на 47 г.) игра известно време в женската НБА за "Тълса Шок" (на снимката), а в момента работи като фитнес и мотивационен треньор.

 

Андреа Радукан (Румъния), гимнастика

Едва 16-годишна, румънката очарова съдиите на турнира по гимнастика в Сидни 2000 и стана олимпийска шампионка отборно и индивидуално, като прибави сребро на прескок. Така тя донесе на страната си първо злато в многобоя от времето на легендата Надя Команечи.

Но само няколко дни след триумфа я очакваше огромно разочарование. В допинг пробата на Радукан имаше следи от ефедрин. Гимнастичката заяви, че веществото сигурно е било в лекарството за главоболие, което е пила преди състезанието. МОК ѝ отне титлата в многобоя, но все пак ѝ остави другите медали. 

Румънката, която има и 5 златни медала от световни първенства, приключи кариерата си едва на 22 г., а с парите от премиите си купи дом и автомобил. През 2016-а тя се омъжи за брокер на недвижими имоти и му роди две деца. Между 2017 и 2019 г. Радукан бе начело на румънската федерация по гимнастика, след което подаде оставка. В момента, вече 39-годишна, се грижи повече за семейството си, като помага и в олимпийския комитет на страната.

 

Йохан Мюлег (Испания), ски бягане

Германският ски бегач участва без особен успех на три олимпийски игри, а през 1998-а, след като вече не бе викан в националния отбор, прие да получи испанско гражданство. И последваха успехите - през 1999 г. Мюлег спечели Световната купа, а на световното първенство в Лахти през 2001 г. донесе първо злато на ски бягане в историята на Испания - на класическите 50 км, както и сребро от комбинираното преследване 10+10 км.

Когато Йохан спечели две олимпийски титли и сребро в Солт Лейк Сити 2002, лично кралят на Испания го поздрави, очакваше се да бъде посрещнат като герой. Но след победата в най-престижната дисциплина - 50-те км, в допинг пробата му бе намерен дарбепоетин. 

Мюлег загуби всички медали, а заедно с това и уважението в Испания. След това му беше сложно да намери общ език с федерацията. И въпреки това опита да се завърне след изтичането на наказанието, но не успя да се класира за олимпийските игри в Торино `06.

Приключил спортната си кариера и останал без надеждно бъдеще, Мюлег замина за Бразилия, където никой не се интересуваше от неговия позор. Там основа строителна компания и подхвана бизнес с недвижими имоти. 52-годишният днес Йохан продължава да отказва всякакви контакти с журналисти, а основното му хоби е сърфингът.

 

Роберт Фазекаш (Унгария), лека атлетика

След европейската титла през 2002 г. и среброто на световното през 2003-та, унгарският атлет прати диска на 70.94 м на олимпийските игри в Атина `04 и стана шампион.

След състезанието обаче Фазекаш успя да даде едва 25 мл урина за допинг проба (минимумът е 50), а после отказа предложението на наблюдателя от МОК да премине необходимата процедура в клиниката на олимпийското село. 

Унгарецът, който е №7 във вечната ранглиста с личен рекорд от 71.70 м, бе лишен от златния медал, независимо от всички положителни характеристики, които защитата му изтъкна в съда. Там също така се появиха и свидетели, които заявиха под клетва, че Фазекаш е носил шишенце с урина, което опитал да пробута вместо своята.

След 2-годишната дисквалификация Роберт участва неуспешно на игрите в Пекин `08, а няколко дни преди Лондон `12 даде положителен тест за станозолол и това му костваше наказание от 8 години.

През 2021 г. Фазекаш закъса здравословно. Заради генетично предразположение се наложи да му бъде трансплантирано сърце. В момента 47-годишният бивш състезател още се възстановява, а в плановете му е да започне работа като треньор на унгарските дискохвърлячи.

Ключови думи:

допинг

Още по темата