Възстановеният от травма национал Димитър Митов се превърна в големия герой за "Абърдийн" и бе с основен принос за спечелването на Купата на Шотландия. Вратарят изнесе много силен мач и направи 7 спасявания в редовното време на финала срещу "Селтик", а при дузпите хвана ударите на Калъм Макгрегър и Алистър Джонстън, с което "Абърдийн" спечели с 4:3 (1:1 в ред. вр. и прод).
"Селтик" откри резултата в мача на ст. "Хемпдън Парк" след автогол на Алфи Дорингтън в 39-ата мин. "Абърдийн" изравни в 83-ата мин. пак с автогол - на вратаря на "Селтик" Каспер Шмайхел.
В продълженията двата отбора се пазеха предимно да не допуснат грешки и така финалът бе решен с дузпи. Там Митов спаси първата дузпа на "Селтик" (на Макгреър) и последната (на Джонстън) и по този начин "Абърдийн" спечели първия си трофей от 11 г. (от Купата на лигата на Шотландия през 2014 г.). Това бе и осмата Купа на Шотландия в историята на клуба, който по този начин си осигури и участие в турнира Лига Европа през сезон 2025/26. А Митов извоюва първия си голям трофей в кариерата в дебютния си сезон за "Абърдийн".
ABERDEEN FOOTBALL CLUB.
— Aberdeen FC (@AberdeenFC) 24 май 2025 г.
2024/25 SCOTTISH CUP WINNERS!! pic.twitter.com/rLKgKUUztH
След мача щастливият Митов заяви пред Би Би Си: "Нямам думи. Всички се съмняваха, че можем да го направим, но ние знаехме, че можем да стигнем до победата с добър план, спазвайки инструкциите, работейки здраво. Бяхме невероятни днес. Понякога дузпите са на късмет. Ние имахме късмет на моменти. Носители сме на Купата и никой не го вълнува как го постигнахме."
Българинът похвали и шведския мениджър на "Абърдийн" Бо Телин. "Той е най-добрият мениджър, с когото съм работил. От всекидневната работа, как ни ръководи, как ни тренира, малките детайли, на които обръща внимание. През цялото време казваше: "Когато спечелим финала", нямаше "ако". Този манталитет се предаде на момчетата и ние вярвахме. Всички започнаха да казват "когато, а не ако". Това беше решително за днешния успех", коментира 28-годишният вратар.
DIMITAR MITOV!!!!
— Aberdeen FC (@AberdeenFC) 24 май 2025 г.
WE'VE ONLY GONE AND DONE IT!!!! pic.twitter.com/rcZ3YImsbK