Медия без
политическа реклама

"Копа Америка 2019" - всички погледи са вперени в Меси

Дори в отсъствието на Неймар домакинът Бразилия остава главен фаворит за трофея. И може би точно това е скритият коз на Аржентина

ЕПА/БГНЕС
В последната контрола преди "Копа Америка" Аржентина разгроми Никарагуа с 5:1, а Лионел Меси вкара първите два гола.

Може ли Лионел Меси най-сетне да спечели трофей с националния отбор на Аржентина? Това е най-вълнуващият въпрос, който стои пред феновете на футбола по цял свят в навечерието на "Копа Америка 2019" - 46-ото издание на първенството на Южна Америка. Шампионатът в Бразилия се открива тази нощ и ще продължи до 7 юли, когато най-късно ще бъде даден отговорът на голямата загадка.

Според някои, дори Меси повече никога да не излезе на терена, той ще бъде запомнен като най-великия футболист на всички времена. Според други, за да може наистина да засенчи Пеле, Марадона, Зидан и най-вече своя архивраг Кристиано Роналдо, капитанът с №10 трябва да вдигне поне една купа, облечен в синьо-бялото райе на "гаучосите" - била тя световната, или континенталната. Така, както Роналдо вече го стори с тима на Португалия на Евро `16 и в Лигата на нациите `19.

По време на турнира в Бразилия роденият на 24 юни 1987 г. Меси ще навърши 32 - възраст, която не предполага още много възможности на най-голямата сцена. Донякъде успокояващо за аржентинския гений е, че

 

догодина отново ще има "Копа Америка", а съдомакин ще е родината му

 

(с решение на южноамериканската континентална федерация КОНМЕБОЛ от 2020 г. първенството вече ще се провежда в четна година на всеки четири и първите две издания от новия цикъл ще бъдат в Аржентина и Колумбия `20 и в Еквадор `24). В края на 2022-ра, когато Катар стане първият "зимен" домакин на световно първенство, Лео вече ще е на 35.

Отбелязал над 600 гола в знаменитата си кариера и спечелил по няколко пъти всичко възможно на клубно ниво с "Барселона", Лионел Меси сякаш е прокълнат на международната сцена. Петкратният носител на "Златната топка" вече имаше четири възможности да изведе Аржентина до върха - три пъти на "Копа Америка" и веднъж на световно първенство, но всеки път "албиселесте" претърпяваше горчива загуба на финала, а голмайсторът беше безпомощен.

За първи път Меси игра финал с Аржентина на "Копа Америка 2007" във Венецуела - загуба с 0:3 срещу Бразилия. Като че ли още по-болезнени бяха пораженията с дузпи в последните два финала на континенталното първенство - в Чили през 2015 г. и в САЩ през 2016 г. И двата пъти съперник беше съставът на Чили, и двата пъти мачовете за титлата завършваха 0:0 в редовното време и продълженията, и двата пъти чилийците ликуваха след изпълнение на 11-метрови удари, като във втория случай Меси дори пропусна един от изстрелите от бялата точка.

Междувременно Лео се размина на отчайващо близко разстояние и със световната купа на Мондиал `14 в Бразилия, когато Аржентина загуби финала срещу Германия с 0:1 след гол на Марио Гьотце в 113-ата минута. Тъжната за всички аржентинци равносметка е, че

 

когато Меси играе финал с националния отбор, тимът не успява дори да отбележи гол

 

Днес вече дори самият Лионел Меси предпочита да не нарежда своята родина сред фаворитите на големите първенства. Особено сега, когато всички погледи са вперени в него в очакване на някакво чудо. "За разлика от други пъти, ние не сме претенденти за трофея. Отиваме със същите мечти и вълнение както и преди, но реалността показва, че Аржентина преминава процес на промяна", категоричен беше капитанът при заминаването на националния отбор за Бразилия.

Реално погледнато, нападателят се намира в перфектна форма преди турнира. През изминалия сезон в испанското първенство Меси вкара 36 гола и подаде 13 асистенции в 34 мача за новия стар шампион "Барселона". Участието му в 49 от головете на каталунците го нарежда пред 12 от останалите тимове в Ла Лига, които общо са отбелязали по-малко попадения в кампанията. Само атаките на "Реал" (63), "Севиля" (62), "Леванте" (59), "Атлетико" (55), "Селта" (53) и "Валенсия" (51) изпреварват десетката на "Барса" по ефективност, а тази на "Виляреал" (49) е равна с него.

Големият проблем на Лео този път е психологически и е свързан с разочароващия завършек на сезона в Шампионската лига и в турнира за Купата на краля. И той не го крие: "По-изморен съм в главата, отколкото във физически аспект. Бях безкрайно разочарован след загубата от "Ливърпул" в Шампионската лига. Иначе през сезона съм изиграл най-малко минути в сравнение с предишните сезони, така че се чувствам перфектно".

Макар и лишен от обичайното количество звезди от световен калибър,

 

отборът на Аржентина за "Копа Америка 2019" притежава още няколко потенциални лидери,

 

които през изминалия сезон в Европа станаха шампиони със своите клубни тимове. В защита това са Николас Отаменди ("Манчестър Сити") и Николас Таляфико ("Аякс"), в халфовата линия  - Анхел ди Мария ("Пари Сен Жермен"), а в нападението - Серхио Агуеро ("Манчестър Сити") и Пауло Дибала ("Ювентус").

"Безкрайно много искам да спечеля трофей с националния отбор - и заради мен самия, но и заради Меси - сподели Агуеро. - Надявам се това най-накрая да се случи. Нашата мечта е да спечелим "Копа Америка", защото не сме го правили дълги години. Лео и останалите момчета в отбора определено не са доволни от това."

Всъщност Аржентина не е печелила континенталната титла дълго преди епохата на Меси. Последният трофей на "гаучосите" датира още от времето на Симеоне и Батистута - през 1993 г. във Венецуела капитанът Оскар Руджери вдигна "Копа Америка" след 2:1 във финала срещу Мексико. Оттогава двукратният световен шампион и 14-кратен първенец на Южна Америка не е печелил нищо освен златните медали във футболния турнир на олимпийските игри в Пекин `08.

Въпреки вътрешните настроения, че отборът не е сред фаворитите за титлата на "Копа Америка 2019", букмейкърите са на друго мнение. Според професионалните анализатори на заложните къщи с най-голям шанс за триумф е домакинът Бразилия, чийто коефициент е 2.25. И това е разбираемо дори в отсъствието на суперзвездата Неймар, контузил се точно десет дни преди мача на откриването (или според някои теории предпочел да се скрие от хорските погледи заради секс скандала, в който бе забъркан от своя сънародничка, обвинила го в изнасилване).

Аржентина обаче е поставена на второ място като най-вероятен шампион на турнира с коефициент 4.50. И може би точно това е скритият коз на "гаучосите" -

 

винаги е по-добре с големите очаквания да бъдат натоварени други

 

По-нататък в списъка с потенциални кандидати за трофея следват останалите традиционни южноамерикански футболни сили - Уругвай (9.00), Колумбия (10.00) и шампионът от последните две издания на континенталния турнир Чили (11.00).

По традиция в първенството на Южна Америка ще се включат и два отбора извън континента, като тази година това са Япония и Катар. За "самураите" участието ще е второ, идващо точно 20 години след първото в Парагвай `99. Емирството пък е дебютант в турнира и ще използва възможността да премери сили в състезателна среда с някои от потенциалните си съперници на Мондиал `22.

Катарците са в група В заедно с тимовете на Аржентина, Колумбия и Парагвай, който е първият им съперник. Японците започват срещу шампиона Чили, а останалите им противници в група С са съставите на Уругвай и Еквадор. В група А са събрани отборите на домакина Бразилия, Боливия, Венецуела и Перу. Регламентът предвижда за 1/4-финалите да се класират първите два тима от всяка група плюс двата най-добри трети.

 

ПРОГРАМА НА "КОПА АМЕРИКА" 2019

(Всички часове са посочени в българско време)

 

Група А

15 юни: Бразилия - Боливия (03:30 ч.)

15 юни: Венецуела - Перу (22:00 ч.)

19 юни: Боливия - Перу (00:30 ч.)

19 юни: Бразилия - Венецуела (03:30 ч.)

22 юни: Перу - Бразилия (22:00 ч.)

22 юни: Боливия - Венецуела (22:00 ч.)

 

Група В

16 юни: Аржентина - Колумбия (01:00 ч.)

16 юни: Парагвай - Катар (22:00 ч.)

20 юни: Колумбия - Катар (00:30 ч.)

20 юни: Аржентина - Парагвай (03:30 ч.)

23 юни: Катар - Аржентина (22:00 ч.)

23 юни: Колумбия - Парагвай (22:00 ч.)

 

Група С

17 юни: Уругвай - Еквадор (01:00 ч.)

18 юни: Япония - Чили (02:00 ч.)

21 юни: Уругвай - Япония (02:00 ч.)

22 юни: Еквадор - Чили (02:00 ч.)

25 юни: Чили - Уругвай (02:00 ч.)

25 юни: Еквадор - Япония (02:00 ч.)

 

1/4-ФИНАЛИ

28 юни: (1) Победител А - Трети B/C (03:30 ч.)

28 юни: (2) Втори A - Втори B (22:00 ч.)

29 юни: (3) Победител B - Втори C (02:00 ч.)

29 юни: (4) Победител C - Трети A/B (22:00 ч.)

 

1/2-ФИНАЛИ

3 юли: (I) Победител 1 - Победител 3 (03:30 ч.)

4 юли: (II) Победител 2 - Победител 4 (03:30 ч.)

 

МАЧ ЗА 3-ТО МЯСТО

6 юли: Загубил I - Загубил II (22:00 ч.)

 

ФИНАЛ

7 юли: Победител I - Победител II (23:00 ч.)

 

Още по темата