Българските грации завършиха Евро 2024 с още 1 титла и 3 медала

Боряна Калейн спечели две отличия във финалите на уредите, а ансамбълът се провали

26 Май 2024Обновена
При дебюта си на европейско първенство за жени Елвира Краснобаева спечели бронзов медал на лента.
БФХГ/Анна Недкова

Титла и още три медала спечелиха българските грации във финалите на уредите на европейското първенство по художествена гимнастика в Будапеща. След триумфа в индивидуалния многобой, при ансамблите и в отборното класиране вчера, днес и трите ни представителки взеха поне по едно отличие. Ансамбълът обаче се провали и остана без медал.

Боряна Калейн се отличи с титла и бронзов медал. Тя спечели безапелационно надпреварата на обръч, като получи оценка от 35.250 т. И това е първи златен медал за България на този уред от континентално първенство, откакто през 1988 г. във Финландия на първо място завършиха едновременно Адриана Дунавска и Бианка Панова.

Второто място пък бе за абсолютната европейска шампионка Стилияна Николова с 34.950, а трета остана украинката Таися Онофричук с 34.900. Двете призьорки на обръч бяха наградени лично от президента на България Румен Радев, който също е в унгарската столица.

Калейн спечели още едно отличие - бронзово, във финала на бухалки, след като получи за изпълнението си 32.900. А дебютантката Елвира Краснобаева допусна грешки и остана на 7-ата позиция. Тук титлата бе за израелката Даниела Мунитс с 33.400, а среброто за Лилиана Левинска (Пол) с 32.950.

Краснобаева все пак ознаменува своя дебют с медал, като спечели бронза на последния уред - лентата. Тя получи 33.700, а веднага след нея се класира Стилияна Николова с 33.500. Първите две места бяха за Даря Варфоломеев (Гер) с 34.400 и София Рафаели (Ит) с 33.950.

Единствено на топка българските грации не успяха да влязат в Топ 3 - Стилияна Николова, завърши на пето място с 33.550. Призовата тройка пък е Рафаели (35.350), Фани Пигнички (Унг, 34.850) и Мунитс (34.250).

Във финалните съчетания на ансамблите нашите гимнастички Магдалина Миневска, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Маргарита Василева допуснаха грешки и останаха без медал.

На композицията с 5 обръча възпитаничките на треньорката Весела Димитрова допуснаха леки грешки и с 37.950 завършиха на 4-о място след квинтетите на Италия (39.350), Испания (38.750) и Израел (38.650).

Българското съчетание с две топки и три ленти обаче бе съпътствано от големи неточности (топка извън килима и още веднъж изпусната топка) и логично бе оценено от съдиите само с 28.600. Това остави нашия ансамбъл на последното осмо място. Победата е за Испания с 34.700, пред Израел с 34.500 и Украйна с 33.900.

След края на състезанието треньорката Весела Димитрова бе със смесени чувства.

"Вчера бяха изключително концентрирани и внимателни в състезанието. Поздравявам ги, че се справиха с огромното напрежение и спечелиха за втора поредна година титлата в многобоя - каза тя пред БНТ. - За днес съм дори доволна, че допуснаха тази грешка в съчетанието с топки и ленти - изключително нелепа грешка, топката мина през ръцете. Това означава, че все още имаме какво да се научим. На практика днес ни беше много добра тренировка и извадихме хубави поуки. До олимпийските игри планираме само тренировки и пак тренировки, но разбира се първо момичетата ще имат два дни да отдъхнат".