Медия без
политическа реклама

"Пловдив 2019": половин година култура, половин година скандали

Европейската инициатива навлезе във втората си половина, но разправиите как се харчат парите за нея продължават

Илияна Кирилова

Европейската година на Пловдив като културна столица започна много преди тържественото откриване със скандали за недовършени ремонти, финансиране на съмнителни проекти и пр. Разправиите в местния общински съвет продължиха и след началото й. Днес, когато "Пловдив 2019" навлиза в осмия си месец, съветниците отново ще се разправят къде отиват огромните публични средства за инициативата и какъв е ефектът от надутите харчове на общинската фондация, която се занимава с организацията на събитията. Какво е публично известно по тези въпроси?

----

На пръв поглед във финансите на "Пловдив 2019" всичко изглежда нормално. От отчета на кмета Иван Тотев, който е и начело на управителния съвет на фондацията, за първото полугодие са похарчени 4.8 млн. лв. от общо 11-те милиона, влезли в бюджета на фондацията за реализиране на инициативата. Оттук нататък обаче всичко е съмнения и подозрения - ясно е, че се харчат много пари, но не е ясно за какво.

"Липсва прозрачност и публичност на работата на тази фондация, не се знае и каква е ефективността от направеното. Знае се, че голяма част от изтеклите до този момент милиони са отишли за административни разходи, за реклами и брошури. Отчитат се мероприятия, а за нито едно от тях не е ясно каква посещаемост имат, какъв е резултатът за града ни. По мое предложение беше прието фондацията да внася на три месеца отчети за работата си. До този момент обаче от нито един отчет не можем да разберем какви са конкретните харчове",  коментира пред "Сега" Дани Каназирева, общински съветник и лидер на "Съюз за Пловдив". Отчетът на фондацията за първите три месеца на 2019 г. е гледан, обсъждан и приет на сесия на общинския съвет с 27 гласа "за", 4 "против" и 4 "въздържал се", като заради липсата на прозрачност от "Съюз за Пловдив" не са участвали в гласуването на документа. Днес предстои обсъждането на втория отчет - за полугодието.

Поради липса на прозрачност на похарчените милиони по пера общинските съветници неведнъж са искали отстраняването на арт директора Светлана Куюмджиева, както и отстраняването на кмета Иван Тотев от управата на общинската фондация, но са удряли на камък. Такива гласове се чуват и тази седмица.

Една от най-строго пазените тайни са заплатите на служителите на общинската фондация. Опитът на журналисти от радио "Дарик" и "Пловдив Прес" да я осветлят по Закона за достъп до обществена информация завърши с успех в съда и в следващите дни се очаква възнагражденията да бъдат обявени публично. Изпълнителния директор Кирил Велчев и Куюмджиева сами казват, че се разписват срещу месечно трудово възнаграждение в размер на 1500 лева. Общинските съветници от опозицията обаче се опасяват, че голяма част от парите минават под формата на премии, а за тях няма информация. От общинската администрация официално признават пред Дарик радио, че Велчев и Куюмджиева са получавали допълнителни финансови възнаграждения през 2017 и 2018 г., без конкретизация на сумите. За настоящата 2019 г. до този момент не са им изплатени финансови бонуси.

Последният публикуван отчет на сайта на фондация "Пловдив 2019" е за първото тримесечие. Таблиците в него изглеждат изчерпателни, но графите не са озаглавени и са необходими допълнителни калкулации, за да се установи какво точно показват числата. Според документа фонд "Работна заплата" във фондацията за януари и февруари е 113 501 лв. Пак според този отчет заетите в "Пловдив 2019" са 45, а новоназначените са четирима - хигиенист, юрисконсулт, експерт международна дейност и офис мениджър. Така излиза, че средното месечно заплащане на служителите е около 1260 лв.

По-внимателно вглеждане в разходите за административни дейности показва и други любопитни сметки. За външни услуги например за три месеца фондацията е платила 10 640 лв. Това е сметката за куриерски и пощенски услуги, превод и редакция на текстове и документи,

 

зареждане на тонер касети

 

Известно е, че един от най-сериозните харчове на организаторите е наемът на културния център в тютюневия град, за който тази година са отделени 240 000 лв. Отчетът показва, че фондацията плаща 20 000 лв. месечен наем за този имот. Не са малки и сметките му за ток, вода и пр. - 16 735 лв. за три месеца, а за СОТ и други битови разходи има отделно 2806 лв. сметка. За командировки в чужбина са похарчени през първото тримесечие 4545 лв., като специално е уточнено, че това включва участие в туристическо изложение в Берлин и Москва. Фондацията е дала и над 11 300 лв. за климатици в залите, предназначени за изложба, като тук е и единственият преразход в отчета, макар и минимален - от 1350 лв. спрямо заложеното.

Тези дни британският "Гардиън" публикува в една от редовните си рубрики материал за Пловдив, подписан от Светлана Куюмджиева. Статията събра сравнително топли отзиви, но това е един рядък поглед към онова, което би следвало да виждат чужденците за европейската столица на културата. Какво точно се прави за реклама,

 

освен да се харчат много пари,

 

от отчета на фондацията не се разбира. Отчетени са например 135 640 лв. за три месеца за рекламни материали за популяризиране на проекта - тук влизат рекламно съоръжение на сградата на Партийния дом, печат на рекламни материали, екипи за доброволците на откриването, шалове, одеяла и пр. Единични цени и бройки не са обявени. Други почти 70 000 лв. са дадени за печатни информационни материали, което включва дизайн и печат на дипляни, брошури и програми. За ефирно време в национални радиа и БНТ са изхарчени 28 861 лв. - сума, която бледнее на фона на колосалните 681 464 лв., планирани за годината като разход за закупуване на ефирно време в български национални телевизии и радиа. Отделно 22 035 лв. са отчетени като реклама и рекламни кампании, вкл. във Фейсбук. Престуровете за "международни и други медии" струват 26 570 лв. за три месеца.

"Отчетът за първото тримесечие за дейността на фондацията беше веднъж приет от общинския съвет, а сега предстои заверката му.  От самото начало на работа на фондацията ние искаме пълна счетоводна разбивка на разходите й, вместо това ни се дават суми по общи пера. Това са отнася и за заплатите на изпълнителния директор Кирил Велчев, и на артистичния директор Светлана Куюмджиева. На този етап и аз се обърквам в тая джунгла. Можем само да се чудим кой колко пари получава и да правим само средноаритметични сметки. Големият проблем е в разбивките. За да разбера за какви суми става въпрос, аз трябва да ровя по всички фактури и ведомости, а тази детайлна справка един счетоводител може да направи за пет минути. Смятам да поискам по официален ред ведомостите, за да получа отговор на всички въпроси, тъй като става дума за публична информация", коментира съветникът от ВМРО Стефан Послийски, член на новия тричленен контролен съвет на дейността на фондация "Пловдив 2019".

ПОРЪЧКИ

От похарчените дотук 4.8 млн. лв. 3.5 млн. са отишли за събития и проекти, става ясно от предварителните изказвания преди днешната сесия на общинския съвет. Появи се информация, че в ефира на националните медии вече са потънали близо половин милион лева, но официална справка за това няма. Междувременно фондацията е обявила и 3 нови обществени поръчки на обща сума 147 333 лева без ДДС. Средствата са от останалите 3.2 млн. лв. от бюджета за миналата година. Най-голямата от трите поръчки е за 69 хиляди лв. и с нея се търси консултант за отчитането на инициативата. Припомняме, че през март фондацията приключи друга поръчка за мониторинг на въздействието на Европейска столица на културата, за която плати 31 800 лв. без ДДС на софийската фирма „Ей Си Джи" ООД.

Обявена е и шеста поредна поръчка за изработване на рекламни материали и сувенири. Този път тя е за 40 000 лв. През февруари имаше други три поръчки за рекламни материали на обща стойност 280 хиляди лева с ДДС. Тогава най-голямата - за 125 хил. лв., бе спечелена от „ЕА Принт” ООД. Поръчката за широкоформатен печат за 66 666 лв. без ДДС взе софийската „Ди Ем Ай Дивелопмънт”. Пловдивската „Колор Принт БГ” взе третата обособена позиция - за готови рекламни изделия. Нейните услуги струват 41 666 лв.

Третата поръчка е за наем на озвучаване и артистично осветление за открита сцена. За него фондацията е готова да плати 38 333 лева без ДДС.

Още по темата