Медия без
политическа реклама

Не се притесняваме да гледаме децата на лекарите от първа линия

Хубаво би било всички градини да работят, но все пак здравето е най-ценно, казва Теменужка Димитрова, директор на една от двете дежурни градини в София

124 ДГ Бърборино

В София ще има две детски градини, в които работещите в ковид-отделения медици могат да водят децата си въпреки затварянето на детските заведения от другата седмица. 124 ДГ "Бърборино", която се намира близо до ВМА, Александровска болница и "Пирогов", е една от тях. "Сега" разговоря с директора ѝ Теменужка Димитрова.

Димитрова ръководи "Бърборино" от август 2017 г. Опитът й като учител е 22 години в 167 ДГ "Малкият принц". Завършила е предучилищна педагогика в СУ, както и икономика, счетоводство и контрол, пак в Алма Матер.

"Бърборино" е една от малкото градини, които имат специална група за деца с диабет. Градината е с много млад екип. "Имаме три медицински сестри. Направили сме постъпления да имаме и четвърти медицински специалист, който да се грижи за гимнастиката на всички деца. След приема на храна децата трябва да имат специфично раздвижване, за да може глюкозата да се усвоява по-добре, особено децата с диабет", обяснява Димитрова.

Другото по-различно и плюс за тази градина е, че има екип за приобщаващо образование, който е на разположение непрекъснато за всички деца. Това е плюс на градината.

"Бърборино" е базова градина на СУ, т.е. там студенти карат практиката си.

 

- Г-жо Димитрова, как се стигна до решението "Бърборино" да е една от дежурните градини?

- Предложението дойде от дирекция "Образование" и от Столична община. Екипът работи, за нас нямаше никакво притеснение да не се съгласим. Децата са еднакви, ситуацията е такава, че трябва да сме максимално полезни. Това, което правим, е най-малкото, което можем да направим за лекарите. Ние например сме партньори и приятели с ВМА. Те ни подкрепят във всяко начинание и наше събитие, така че е съвсем естествено сега и ние да помогнем с каквото можем. Но съм сигурна, че и нито една друга градина не би отказала.

- Не беше ли по-правилно за самите деца да си останат в градините, които посещават и там да има дежурни групи? Позната обстановка, учители…

- Това е решение на МС и не съм аз човекът, който да го коментира, или да дава нови насоки и предложения. Уважаваме и спазваме всяка заповед точно и стриктно. Каквото можем – помагаме, и гледаме да сме максимално полезни, най-вече за децата.

- Градината ще работи за деца на лекари. Трябва ли малчуганите по принцип са записани в общинска градини?

- Няма такова нещо. Градината ще работи за всички дечица на лекари от ковид-отделения.

- Не трябваше ли да се осигури подкрепа и за други родители – например за други лекари, за полицаите, за фармацевтите, които нямат опция да работят от вкъщи?

- Доколкото съм запозната, за всички е осигурена подкрепа и помощ. Доста родители могат да работят от вкъщи. Всеки, които има нужда от помощ и подкрепа, я е получил.

- А правилно ли беше решението за затваряне на градини и училища? Виждаме примери на страни, които затварят всички друго, но не и градини и училища, особено за най-малките?

- И при нас се случи така. Градините затвориха на 13 март, а училищата бяха онлайн много преди това.

- Имам предвид сегашното затваряне.

- Като се има предвид как се случва присъствието на децата от май досега, всички родители спазват препоръките и който има възможност, си задържа детето вкъщи. Детската ни градина е с 6 групи от по 28 деца.  Работим горе долу средно със 100 деца. Другите са оставени вкъщи заради пандемията. Не мисля, че е повод за притеснение това 3-седмично затваряне. Да, хубаво би било всички градини да работят, но все пак здравето е най-ценно.

- Имате ли колеги, които са болни в момента?

- Нямаме болни. Имаме 2 колежки, които бяха контактни. Тяхната карантина изтича вече. Имаме дечица, които са контактни и са си вкъщи – 3 са към момента.

- Колко деца ще приемете от понеделник?

- Още нямам информация. Но е ясно, че групите ни ще са смесени - ще има деца от всички възрасти. Това е чудесна практика и ние и в момента я прилагаме.

- В какви условия ще ги посрещнете? Ремонтът на "Бърборино" се проточи извън сроковете, имаше проблеми с приемането му и като цяло е христоматиен пример за общинското безхаберие по темата с детските градини.

- Децата ще бъдат в реновираното крило.  Ремонтът се забави по обективни причини. Условията сега са прекрасни. Има неща, които трябва да се преправят и коригират, но групите са отворени, всичко е ново и чисто, базата е добра.

- Има ли как градината да работа и през нощта предвид смените в болниците?

- Няма как да работим през нощта, няма такава практика, няма как да се случат нещата.

В отговор на въпроса как извънредната обстановка се отразява на децата в разговора се включва и Надежда Иванова, психологът на градината. Много е общо да се говори за това как се отразява на децата. Но цялото общество е в стрес и няма как да не се отрази и на най-малките. Ние приветстваме всички деца, които посещават предвид тежката ситуация. Играта и да се развиват с връстниците си е много важно. Винаги сме на разположение за консултации с родителите.

Запитана дали се втълпява вина на децата, че са най-големите заразители, Иванова обяснява, че има нужда да се обърне внимание на думите, които се използват, за да се обяснява на децата. "От моите наблюдения не мисля, че децата се чувстват виновни. Но ситуацията за тях също изглежда сложна. Макар че не препятства взаимодействието и играта помежду им", обяснява психологът.