Медия без
политическа реклама

"Прегръдки, а не куршуми" на мексиканския президент не спря картелите

БГНЕС
Мексиканските власти са обвинявани, че не робатят достатъчно бързо, за да намерят изчезналите. Нежеланието се приписва на липсата на достатъчно хора, които да се заемат с големия брой случаи, официални тайни споразумения с картели и престъпни групи.

Човешки останки са открити в 45 чувала, заровени в предградие на Гуадалахара, Мексико. Смята се, че принадлежат на седем служители на кол център, изчезнали през май. Институтът по съдебни науки в щата Халиско заяви, че проведените тестове доказват, че останките принадлежат на изчезналия персонал.

Седем души от колцентър изчезват от столичния район на Гуадалахара някъде след 20 май. Министърът по сигурността на Мексико Роза Исела Родригес Веласкес заяви, че първоначалните разследвания предполагали, че служителите може да са били замесени в "измама с недвижими имоти" и "телефонно изнудване".

Страната е обхваната от епидемия от изчезвания, като повече от 100 000 мексиканци и чужденци все още са в неизвестност. Повече от 1500 тела са открити само в щата Халиско от 2018 г. насам, показват официални правителствени данни. От началото на 2023 г. са открити 147 тела. Общият процент на убийства в Мексико е сред най-високите в света. 

Мексиканските власти са обвинявани, че не робатят достатъчно бързо, за да намерят изчезналите. Нежеланието се приписва на липсата на достатъчно хора, които да се заемат с големия брой случаи и заради тайни споразумения с картели и престъпни групи. Съществува и тенденция жертвите да се обвиняват заради връзките им с картели.

Опитите на правителството да се справи с организираната престъпност в Мексико също води до изчезвания, казва специалистът по човешки права Маурийн Майер. Миналата година мексиканското правителство обвини армията и полицията на страната за изчезването на 43 ученици от САЩ. Случаят е от 2014 г. Докато пътували през югозападния град Игуала, учениците били спрени от местната полиция и федералните военни сили. Какво точно се е случило след това остава неизвестно, тъй като повечето от изчезналите така и не са открити. Оцелелите разказват, че автобусите им са били спрени от въоръжени полицаи и войници, които внезапно открили огън.

Нерядко опечалените семейства на изчезналите взимат нещата в свои ръце. Мнозина прибягват до формирането на групи за издирване, за да разследват сами похитените си близки. Около 40 000 души са участвали в обучения за издирване, сочат данни на Международния комитет на Червения кръст за 2022 г.

САЩ реагираха гневно, когато в началото на март тази година четирима американски граждани бяха отвлечени от въоръжени мъже по време на пътуване от Тексас до Матаморос за козметична операция. По-късно двама от отвлечените са намерени мъртви. Чрез писмо мексиканският картел, който вилнее в щата Тамаулипас, се извини за престъплението и предаде на полицията петимата отговорни за двойното убийство мъже.

Републиканците в Конгреса обаче се хванаха за отвличанията и убийствата, за да призоват за военна намеса на САЩ срещу мексиканските наркобосове и да нападнат Андрес Мануел Лопес Обрадор. Администрацията на американския президент Джо Байдън се противопостави на призивите за допълнителни правомощия за справяне с картелите, заявявайки, че разполага с необходимата власт и вече заема твърда позиция.

Регионът на Тамаулипас е най-краткият път за мигрантите, които търсят по-добър живот в САЩ. Щатът се нарежда на трето място по най-голям брой случаи на изчезнали хора в страната. През 2010 г. 72 мигранти от Централна и Южна Америка са избити от картел в Сан Фернандо, на няколко часа от границата на Тамаулипас. Няколко масови гроба също са открити в щата през годините.Тежкото положение на мигрантите е допълнително застрашено от имиграционната политика на САЩ, която изисква хиляди да чакат от мексиканската страна на границата, казват експерти по правата на човека. 

Броят на изчезналите продължава да расте дори и под наблюдението на президента на Мексико Андрес Мануел Лопес Обрадор. Десетки хиляди са в неизвестност от началото на мандата на Лопес Обрадор в края на 2018 г. до днес, твърдят правителствени данни. Президентът се защити, като заяви, че неговата адиминистрация подпомага семействата на изчезналите и че никое друго правителство не е стигнало толкова далеч. "Нито едно правителство досега не се е тревожело за изчезналите, както сега", каза Лопес Обрадор на пресконференция миналия май. "Цялото министерство на вътрешните работи се е посветило на това да търси масови гробове, защото не трябва да се забравя, че имаше война срещу наркотрафика, в която много изчезнаха", каза той. 

Като кандидат за президент, Лопес Обрадор се зарече да се бори с епидемията от насилие в Мексико, като се фокусира върху социални програми. Стратегията, която той нарече "прегръдки, а не куршуми", предполагаше прекъсване на твърдата тактика на предшествениците му.  Реториката му обаче беше донякъде подкопана от въвеждането на стратегия за сигурност, която дава по-голяма свобода за действие на армията на страната, която се хвърли с главата напред в борбата с организираната престъпност. И въпреки това процентът на убийствата и изчезванията в Мексико остава висок. Според президента обаче това е част от кампания, насочена срещу Мексико, водена от консервативни американски политици, чиято цел да попречат на развитието на страната.

 

Ключови думи:

Мексико, картели

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?