Унгарският парламент официално одобри началото на процедурата по излизане на страната от Международния наказателен съд, предизвиквайки вълна от коментари в международната общност.
В понеделник 134 депутати гласуваха „за“ законопроекта, а 37 — „против“. С това решение Унгария стана първата страна от Европейския съюз, която обяви намерението си да напусне съда, занимаващ се с разследване на тежки престъпления като геноцид и военни престъпления. „Унгария категорично отхвърля използването на международни организации — особено наказателни съдилища — като инструменти за политическо влияние“, се казва в приетия документ.
Решението на парламента дойде след посещението в Будапеща на министър-председателя на Израел Бенямин Нетаняху, срещу когото има издадена международна заповед за арест. Тя беше издадена от Международния наказателен съд през ноември 2024 г. във връзка с предполагаеми престъпления срещу човечеството, извършени по време на конфликта в ивицата Газа. Въпреки международните си задължения унгарските власти отказаха да арестуват израелския лидер. Премиерът на Унгария Виктор Орбан открито критикува действията на МНС, като ги нарече политизирани.
Гласуването е част от по-широка тенденция към дистанциране от глобални институции, които според Орбан се намесват във вътрешните работи на държавите, коментира "Ройтерс". От правителството заявиха, че страната не може да позволи международни съдилища да „диктуват кого да арестуваме на своя територия“. Министърът на правосъдието Бенце Тужон нарече решението „превантивна мярка“ във връзка с възможни бъдещи заповеди срещу съюзници на Унгария.
В Брюксел изразиха загриженост относно възможните последствия за правната система на ЕС и подчертаха, че излизането от МНС отслабва механизмите на международното правосъдие. Юристи предупреждават, че подобен ход може да постави под съмнение ангажиментите на Унгария в областта на правата на човека и международното право.
Официалният процес на напускане на юрисдикцията на МНС ще продължи до май 2026 г.