Медия без
политическа реклама

Борисов вече брани България от Шенген 

Премиерът се разтревожи, че 30 000 мигранти могат да тръгнат по Балканския път, но се похвали с радарите, дето засичат и врабче над морето

Фейсбук Бойко Борисов
В лицето на баварския премиер Маркус Зьодер Борисов намери съмишленик.

България не само вече не иска да влиза в шенгенското пространство, но и го смята за заплаха. Това стана ясно от изказване на премиера Бойко Борисов вчера. „Изявих своите претенции, че шенгенското пространство не го охраняват добре. Ние с Турция имаме споразумение и го спазваме перфектно. Нашите проблеми са с гръцката граница. Моля да направите така, че шенгенското пространство да се пази добре. Сега ние се пазим от шенгенското пространство“, обяви Борисов на среща с премиера на Бавария Маркус Зьодер.

Според Борисов Шенген не е панацея, но все пак се оплака, че не приемат страната ни там: „България е изпълнила всички критерии, заложени досега. Всички са ни подкрепили. Има егоизъм в една държава и то ясно ми е казано". Вероятно той има предвид Холандия, която е твърдо против влизането на България в зоната заради проблемите с престъпността и корупцията. Още когато стана премиер за първи път, Борисов обеща, че България ще влезе в Шенген. Миналата година дори се спекулираше, че страната ще бъде допусната поне по въздух, но и това не се случи.

По време на разговорите с баварския премиер Борисов не спря да се хвали с овладяване на мигрантската вълна и със справянето с проблема с мигрантите изобщо. "На първо място сме в Европа по задържани, арестувани, дадени на съд и с присъди каналджии. За пример в Европа сме. Само за 2018 г. са осъдени 133 лица за каналджийство. През първите три месеца на тази година имаме 30 осъдени“, похвали се той. Но не обясни, че на практика почти никой от осъдените не е в затвора, защото обикновено се стига до споразумения и условни присъди. Премиерът разказа и че "страната ни е върнала и хиляди афганистанци със самолет, преминали нелегално в България".

И се спря на охраната на всички граници поотделно. "По границата с Гърция имаме съществени проблеми. Там нямаме заграждения и като шенгенска граница тя е дълга над 800 км. Тя се охранява трудно, тъй като е планинска. Имаме над 100% контрол на акваторията на Черно море – врабче да мине, радарите го засичат", обясни премиерът. Той сподели опасенията си от подготовката на така наречения Поход на надеждата, който се организира в лагерите в Турция. "Понеже през България не е лесно да се премине, в момента има над 30 хил. души, които сe организират да тръгнат по Балканския път през Гърция, Македония, Сърбия, Хърватия, Австрия и Германия. Ако тръгнат жени и деца и с тях се атакуват границите, ще стане голям проблем. Такава организация тече“, разясни Бойко Борисов и мина към геополитически анализ. „Мигрантите в Турция са близо вече 4 милиона. В Крим - знаете проблемите. В Косово - знаете проблемите. България сама срещу толкова сериозни проблеми не може да се справи. Трябва да й се помага. Показваме, че го правим, но дето се вика – издъхваме", оплака се той. Все пак той благодари и за помощта, която "оказва ЕК или европейските данъкоплатци с тези 150 млн. евро, които бяха отпуснати за външната граница".

Премиерът не пропусна да даде съвети на колегите си от другите страни. "Политическата воля, споразумението с трети страни и помощта от ЕС са трите мерки, които гарантират на 100% сигурност на външните граници", каза той. После благодари и за помощта, която "оказва ЕК или европейските данъкоплатци с тези 150 млн. евро, които бяха отпуснати за външната граница".

Между всички тези реплики успя да се включи и баварският премиер Маркус Зьодер. Той заяви подкрепата си за влизането на България в Шенген, но не каза кога и дали изобщо това ще стане. "Мисля, че е изключително забележително това, което България прави за защита на външните граници. Ние искаме да засилим и ролята на "Фронтекс" в Европа", обяви Зьодер. И добави, че според него страната ни трябва да получи повече финансиране от Брюксел за защитата на границата.

Още по темата