Медия без
политическа реклама

Ръководство препоръчва до 1 ч. пред екран за децата до 6 г.

В него са засегнати и опасностите от вейпове, дизайнерска дрога, райски газ и др.

28 Май 2025
Децата до 12 години не бива да прекарват повече от 2 часа пред екраните, съветва новото ръководство.
Илияна Кирилова
Децата до 12 години не бива да прекарват повече от 2 часа пред екраните, съветва новото ръководство.

Опасностите от вейповете, дизайнерската дрога, употребата на райски газ, мерките за ограничаване на злополуките с деца с тротинетки и други индивидуални превозни средства, препоръчителното време пред екраните - това са само част от темите, които обхваща новото Практическо ръководство с насоки за рисковете, застрашаващи живота и здравето на децата, и за осигуряване на тяхната безопасност на обществени места, което беше представено днес.

"Искам да призова родителите да са по-внимателни и да спазват законите. Не е демонстрация на някакъв социален статус да се закупи скутер или електрическа тротинетка на детето. Не знам още колко инциденти трябва да станат, за да се разбере, че е опасно, особено когато децата не носят предпазни средства", заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, който представи наръчника. Основната цел на документа е да даде на родителите, учителите и хората, които се грижат за деца, информация по наболели въпроси. В документа има и съвети как да научат децата да се предпазват от опасностите.

"Ако предпазим поне един човешки живот, това означава, че сте свършили много важна работа. Онова, което е било опасност по наше време, когато ние бяхме деца, е коренно различно от това, което е днес", каза министърът. Специално внимание той обърна на заплахи като вейпове, дизайнерска дрога и азотни балони: "Информацията за опасностите, които те крият, трябва да достигне до повече родители", смята той.

Министър Гуцанов цитира и насоките в Ръководството за предпазване на децата от вредите от използването на дигитални устройства. "От 0 до 2 години не трябва да има никакъв достъп до екрани. До 6 години той трябва да е не повече от 1 час, до 12 години - не повече от 2 часа. Много често родителите за да си осигурят малко спокойствие, дават таблет на децата и им казват „гледай тук“, без да отчитат вредата за тях. Това се връща като бумеранг и то в много лоша посока", подчерта Гуцанов.

Теодора Иванова също изрази благодарност към всички, работили по изготвянето на документа. "Мисията е как да предпазим нашите деца, как да осигурим тяхната безопасност на обществените места. Този документ беше съгласуван при неговото разработване и с детския ни водещ орган - Съвета на децата към председателя на ДАЗД. Тоест, имаме тяхното детско мнение и то е положително. Те смятат, че документът е изключително добър и ще помогне на децата, на родителите, на хората, които полагат грижи за малките в резидентните услуг", заяви д-р Иванова. Тя поясни, че съдържанието стъпва на сериозна правна и аналитична основа.

Практическото ръководство е разработено от междуведомствена работна група, координирана от ДАЗД. В нея участваха още експерти от четири министерства, държавни комисии, агенции и компании и на Българския Червен кръст. Той съдържа конкретни указания за действие и предотвратяване на рисковете за деца при кризисни ситуации и посочва адекватни реакции при възникване на такива. Ръководството представя и насоки за разясняване на децата на рисковите фактори, водещи до увреждане на здравето и нравственото развитие.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата