Медия без
политическа реклама

Ректори предлагат дистанционна година за чуждестранните студенти

Друга идея е да се улесни откриването на филиали на наши университети в чужбина

Проф. Христо Бозов
БНР
Проф. Христо Бозов

Любопитна идея за привличане на повече чуждестранни студенти в българските университети бе обсъдена вчера на заседание на Съвета на ректорите, което се проведе в Бургас.

Ректорът на Бургаския университет "Проф. д-р Асен Златаров" проф. Христо Бозов разказа, че индийците например завършват училище още през април или май. "Имаме вече 50-60 записани студенти, тече постоянно записване. В консулството ни в Делхи обаче им дават час за виза чак за февруари догодина. Кой студент ще дойде при нас да се обучава, кой ще изгуби цяла година да чака да му се издаде виза"?, попита той. Затова и едно от предложенията му е първата година от обучението на чуждестранните студенти да бъде в дистанционна форма. Така биха могли да се задържат голяма част от студентите, които биха искали да получат диплома у нас.

Другият вариант според него е да се даде възможност за разкриване на повече филиали на наши университети в чужбина. "Не е толкова скъпо, важно е да се даде възможност на повече университети да откриват филиали в чужбина. Ние сме силни, когато сме заедно. Ако 1-2 университета го направят, и други ще последват тяхната стъпка", смята той. За целта по думите му би било добре и да се улесни до известна степен откриването на филиал в чужбина - това според него може да стане, ако акредитационната оценка, която се изисква за откриването на филиал, падне от 9 на 8.5 или 8.

В момента право да откриват свои поделения в чужбина имат висши училища, получили оценка при институционалната акредитация от 9 до 10, като обучението в тях може да се извършва само по специалности от професионални направления и/или от регулираните професии, получили оценка при програмната акредитация от 9 до 10. Същото е условието пред университетите и за получаване на право за предоставяне в чужбина на образователен франчайз - такъв се дава само на акредитирани по законодателството на съответната държава висши училища, при което не по-малко от 80 на сто от обучението в чужбина се извършва изцяло по учебните планове и програми, приети от българското висше училище, което осигурява поне 50% от преподавателския състав, водещ учебния процес по предоставения образователен франчайз, и издава дипломата за придобитото висше образование.

"Министърът на образованието е запознат с проблемите. Внесени са предложения в МОН. Нужна е повече активност от всеки от нас и срещи с политическите партии, за да се промени законът за висше образование", коментира и председателят на Съвета на ректорите проф. Миглена Темелкова, която още в началото на мандата си обяви за свой приоритет улесняване на привличането на чуждестранни студенти в България. По думите й в момента се прави анализ на оценките, които се дават от Акредитационната агенция, за да се види основанието за намаляване на акредитационата оценка при откриване на филиал в чужбина. Съветът на ректорите работи и по създаването на национална програма "Фонд “Проф. д-р Иван Шишманов" за подпомагане и популяризиране на обучението на чуждестранни студенти в български висши училища и износ на българско висше образование и образователни продукти в чужбина.

Последвайте ни и в google news бутон