Медия без
политическа реклама

Още 32 училища стават иновативни от 2022/23 г.

Това са близо 1/5 от учебните заведения у нас

Илияна Кирилова
Статутът "иновативни" носи престиж, а понякога и финансови средства за училищата

542 ще са иновативните училища в България през учебната 2022/2023 г. - с 32 повече от миналата година, съобщиха от МОН. Списъкът беше одобрен от правителството днес. В него влизат училища от 192 населени места от всички 28 области в страната.

Подобен статут получават учебни заведения, които въвеждат иновативни практики, с които се решават организационни и съдържателни проблеми в образователния процес. Нововъведенията могат да са по отношение на организацията или съдържанието на обучението, управлението, обучението и учебната среда, методите на преподаване, учебното съдържание, програмите или плановете. Иновативните процеси се въвеждат за 4 г., като за всяка учебна година са описани конкретно етапите на напредъка и резултатите, които подлежат на мониторинг. В тях са определени целите и идеите, свързани с личностното, интелектуалното и емоционалното развитие на учениците. Иновациите могат да засягат и само един клас от цялото училище, както и всички ученици от даден етап или от цялото школо.

Проектите са одобрени от Комисията за иновативните училища, в която участват психолози, социолози, педагогически специалисти, представители на научната общност, лица с доказан опит в областта на образованието, науката и технологиите. За включване във въпросния списък училищата представят до 31 януари в МОН проектите си за иновации, приети от педагогическите съвети и одобрени от родителите на учениците.

 

ПРОМЯНА

От съобщението на МОН не става ясно колко от училищата от миналогодишния списък на иновативните школа са отпаднали т.г. поради приключване на иновациите, отказ от продължаване на иновацията или други причини, както и колко са изцяло новите училища в списъка. При въвеждането на този статус преди няколко години имаше идеи в бъдеще този вид училища евентуално да получават някакво финансиране за нововъведенията си. Към момента те имат право на такова например по програма “Иновации в действие” - както за партньорства и обмен на място на образователни иновации, така и за организиране на форуми и иновативни продукти, които ще се популяризират в училищната система. В програмата за изграждане на СТЕМ училищна среда иновативните училища са включени приоритетно, защото те вече имат придобит опит в иновациите и търсенето на иновативни решения при промяна на средата, методите на преподаване и създаването на професионалните училищни общности - екипи от учители с различни специалности , които създават и реализират иновациите в училищата.

Директори коментираха преди време и, че не всички иновации действително са такива, водещи до реална промяна в качеството на образователния процес. От МОН т.г. не са обявявали анализ на дейността на иновативните училища и доколко новите методи, които използват те, са повлияли като цяло на образователната среда. Очаква се такъв да бъде оповестен. 

 

 училища у нас ще бъдат одобрени за иновативни за първи път за предстоящата 2021/22 г.