Медия без
политическа реклама

Всяка къща и стая за гости ще има "ЕГН"

Местните парламенти ще чертаят зони за спокоен туризъм и за шумен нощен живот

Pixabay

Всяко място за настаняване ще получи уникален идентификационен код, кабинетът ще решава кои курорти са национални, а местните власти ще определят къде да има шумни заведения и нощни купони и къде ще са местата за тихи забавления. Това са само част от многобройните промени в Закона за туризма, гласувани в четвъртък в парламента на първо четене. Пакетът от поправки и допълнения, който заема 47 страници, отнесе доста критики от депутатите. Най-остър бе лидерът на "Обединени патриоти" Валери Симеонов, който описа предложенията като "бой на негри в тъмна нощ".

Проектът, подготвен от ведомството на Николина Ангелкова, предлага законът да бъде дописан с нова глава "Национални курорти". От проекта не се разбира защо трябва да се създават такива курорти. Ясно е само, че те ще бъдат определени от правителството - по предложение на министъра на туризма. А всички детайли ще бъдат уредени с наредба, която две министерства - на туризма и на здравето, ще трябва тепърва да пишат. Фирми и граждани, които развиват туристически дейности в тези курорти, ще се радват на двойно по-бързо административно обслужване.   

В националните курорти ще има "продуктови зони", които ще бъдат съобразени с "определен набор от потребности и преживявания" на туристите. Така например ще има обособени райони за шумни забавления. Всяка община ще си зонира курортната територия, като приеме съответна наредба, пише проектът.

Тези промени предизвикаха остри критики от депутатите. Правото на Министерството на туризма да определя националните курорти е форма на диктат, обяви лидерът на НФСБ Валери Симеонов по време на дебатите. Христо Проданов от БСП пък се усъмни, че зонирането ще обслужи местни "феодали": "На местните избори в общинските съвети по морето влязоха съветници от икономически групи по интереси. Не бива на тях да им се дава право да решават.” Проданов поясни, че тези “групи по интереси" ще диктуват чий ресторант или дискотека ще попадне в зоната, където може да кънти музика до късно.  

Валери Симеонов отсече, че цялата философия на проекта е сбъркана и че неговата парламентарна група ще гласува против. Той посочи, че според една от промените Министерството на туризма ще направи списък на данните, които подлежат на "класификация", т.е. ще бъдат засекретени. "Става въпрос за въвеждане на пълно информационно затъмнение, което ще поражда корупция, такъв текст в 21-ви век е недопустим", възмути се депутатът.

Министър Ангелкова не прие обвиненията за корупция и диктат, но се съгласи, че трябва да се "прецизира" продуктовото зониране. 

Само преди дни тя горещо подкрепи проекта на Валери Симеонов и Менда Стоянова, който предвиждаше глоби и дори блокиране на достъпа до сайтове и платформи за резервации като Airbnb, Booking и Expedia, ако качват обяви за стаи, апартаменти и къщи за гости, които нямат категоризация. След дъжд от критики двамата депутати оттеглиха предложенията си.

 

С ДОСИЕ

В проекта на Ангелкова се предлага всяко място за настаняване в момента на категоризацията му - независимо дали е хотелски комплекс, вила или просто стая за гости, да бъде снабден с ЕИК - индивидуален идентификационен код. Уникалният код, който ще се генерира при вписване в Националния туристически регистър, ще се запазва и при смяна на собственика, и при промяна на категорията. С други думи, зад ЕИК в електронен вид ще стои цялото досие на обекта.  Целта е да се улесни контролът.

Още по темата