Медия без
политическа реклама

Учени откриха от небето огромно древно светилище на маите

05 Юни 2020
Takeshita Inomata
ЗD изображението, помогнало за откриването на най-голямата и древна структура на маите.

Още от времето на Колумб първо авантюристи, а след тях и археолози  се провират като Индиана Джоунс през тропическите гори на Латинска Америка, свели поглед към земята за следи от изгубени цивилизации и съкровища. Но сега археолозите - по-точно техните инструменти - си свършиха работата от небето.

Нов апарат за дистанционно наблюдение, наречен LiDAR, може да разкрива тайни, скрити от растителност и дървета, докато лети над тях. Той вече е успял да открие огромна платформа на 3000 години, покрита с редици структури, съобщава Си Ен Ен. „Най-старата и най-голяма монументална конструкция, открита в земите на маите“ според изследване, публикувано в списание  Nature. 

LiDAR, съкратено от Light Detection and Range, е техника за дистанционно наблюдение, която се инсталира на летателен апарат.  С помощта на импулсен лазер тя събира данни за изследвания район, като “вижда” и терена под короните на дърветата и гъстите храсти, след което генерира триизмерно изображение. 

Откритието е направено в щата Табаско в Мексико, на място, наречено Агуада Феникс, около 1300 км източно от Мексико Сити. Тъкмо в това район се е зародила цивилизацията на маите. Най-новото откритие е в подкрепа на предположенията, че някои от най-ранните структури, изградени от този народ, са значително по-големи от тези, построени по-късно през класическия период на тяхната цивилизация (250-900 г. пр.н.е.), когато империята е била в своя пик. 

За разлика от високите стъпаловидни пирамиди на маите в градове като Тикал в Гватемала и Паленке в Мексико, издигнати 1500 години по-късно, този обект не е бил изграден от камък, а по-скоро от глина и пръст. Най-вероятно е бил използван за масови ритуали, заявиха изследователите. 

„В хоризонтален план структурата е толкова огромна, че ако ходите из нея, тя изглежда като естествена част от пейзажа и няма да забележите правоъгълната ѝ форма. Но LiDAR я забеляза много добре", казва Такеши Иномата, професор по антропология в Университета на Аризона и водещ автор на статия за откритието, публикувана в Nature. „И без LiDAR вероятно в крайна сметка пак бихме разбрали значението и мащабите на този обект. Но това би отнело много сезони трудоемко картографиране на място“. 

Останките от древната структура в Агуада Феникс се намират близо до границата с Гватемала и са представлявали огромен комплекс (около 400 на 1400 метра), включващ помещения, водни резервоари, диги и издигнати площадки с височина от 10 до 15 метра. Общият обем на структурата от 3,8 милиона куб. е по-голям от този на Голямата пирамида в Гиза (2,6 милиона куб. метра), въпреки че тя е около 10 пъти по-висока. 

На мястото не са открити скулптури, изобразяващи личности с висок статус, което предполага, че културата на маите на този ранен етап е била по-комунална, а социалното неравенство и строго йерархичното общество, ръководено от царски особи, са се появили по-късно. 

„В центъра на най-голямата правоъгълна платформа бяха открити нефритови брадви и други ценни предмети,  датирани от 1000-700 г. пр.н.е.- каза Иномата. - Вероятно тя е била използвана за ритуали с участието на голям брой хора и това трябва да е била мотивацията за изграждането ѝ“.

Ключови думи:

маите, археология, Мексико, Lidar

Още по темата