Медия без
политическа реклама

Протести съпровождат връчването на Нобела за литература

11 Дек. 2019
Уикипедия

Протестите срещу Нобеловата награда продължиха и вчера в Стокхолм, където бе връчено тазгодишното отличие за литература. След като миналата година призът не бе присъден заради сексскандал в Академията, тази есен полемика предизвика изборът за лауреат за 2019-а - 77-годишния австрийски автор Петер Хандке, който явно подкрепяше Слободан Милошевич.

Двама членове на Нобеловата комисия подадоха оставка по-рано тази седмица, а членът на шведската академия, историк и писател Петер Енглунд заяви, че ще бойкотира церемонията. Косовският външен министър Беджет Пацоли заяви, че пратеникът на страната му в Швеция няма да присъства на церемонията по награждаването в Стокхолм във вторник. Албания и Турция също обявиха бойкот на тържеството.

Два паралелни протеста бяха планирани за следобедните часове, докато той трябваше да получи своя приз от ръцете на шведския крал Карл XVI Густав. Протести имаше и в Осло. 

През 1997 г. Петер Хандке омаловажи сръбските военни престъпления в книгата си "Пътуване до реките: Справедливост за Сърбия", а през 2006-а предизвика остри критики за реч на погребението на Слободан Милошевич. Шведската академия определя австриеца като един от най-влиятелните писатели в Европа след Втората световна война.

Пред сръбската държавна телевизия писателят заяви, че не е очаквал подобна враждебност. "Стана трудно на моменти с цялата тази агресия. Не съм мазохист. Човек никога не очаква лоши неща. Може да си мисли за тях, но те винаги се оказват по-лоши от очакваното", цитира неговите думи БНР.

Още по темата