Медия без
политическа реклама

Мураками: Говорете абсолютно честно за вируса!

Писателят свърза пандемията с глобализма, климатичните промени, възхода на популизма и социалното неравенство

04 Яну. 2021
EPA/BGNES
Харуки Мураками е сред писателите, които най-често са спрягани за Нобелова награда

Японският писател Харуки Мураками казва, че политиците трябва да помогнат за намаляване на обществената несигурност и страх от коронавируса и да спечелят подкрепата на хората, като говорят искрено за пандемията.

В двучасово радиопредаване на Нова година Мураками призова политическите лидери да „говорят абсолютно честно“ на хората, за да насърчат участието им в опитите за забавяне на пандемията, която е на ръба да излезе извън контрол.

Неговите коментари дойдоха часове след като в четвъртък в японската столица бе отчетен нов рекорд по брой заразени за 24 часа — 1337 нови случая, рязко повишение на предишния рекорд от 949 заразени на 26 декември.

„Мисля, че основният проблем с коронавируса е нашата несигурност в бъдещето, която предизвиква чувства на страх, гняв и желание за бягство от реалността, и това според мен е най-голямата опасност“, каза Мураками в разговор с един от двамата гости, носителят на Нобелова награда за физиология Шиния Яманака от университета в Киото.

„За хората би било трудно да сътрудничат на антивирусните мерки, когато политиците не общуват с послания и думи, които могат да достигнат до сърцата на хората, каза Мураками, без да спомене нито едно конкретно име.

Премиерът Йошихиде Суга и неговият предшественик Шиндзо Абе често са критикувани за това, че на пресконференциите четат декларации, изготвени от бюрократите и повтарят едни и същи фрази в отговор на репортерски въпроси. 

Япония досега е избягвала експлозивен растеж на инфекциите, но неотдавнашният ръст на новите случаи предизвика притеснение у много хора. Суга предприе няколко мерки до средата на декември, когато прекрати финансирана от държавата рекламна кампания пътувания с отстъпки.  Той също е критикуван, че се появи на вечеря за осем души, когато правителството препоръчва събирането на не повече от петима заедно. 

Известен с бестселъри като „Преследване на дива овца“, „Хроника на птицата с пружина“ и „1Q84“, Мураками каза, че въпросите, повдигнати от коронавируса, изглежда са част от развитието на глобализма, климатичните промени, възхода на популизма и увеличаването на социалното неравенство.

Прочутият писател е домакин на предаването „Радио Мураками“ от август 2018 г.  Програмата в четвъртък беше първото му шоу на живо. През май той организира предварително записано шоу от дома си, за да развесели хората, които са били под стрес по време на извънредно положение в някои части на Япония, включително Токио.

Мураками започва да пише, докато управлява джаз бар в Токио, след като завършва университет.  След дебютния си роман от 1979 г. „Чуй как пее вятърът“, романсът „Norwegian Wood“ от 1987 г. става първият му бестселър и го превръща в млада литературна звезда. Той е писал истории, вдъхновени от събития, разтърсвали обществото, включително газовата атака на метрото в Токио през 1995 г., организирана от апокалиптичен култ и смъртоносно земетресение в града на детството му Кобе.

Още по темата