Медия без
политическа реклама

Котето от "Потоп" спечели и европейската награда LUX

Латвийската анимация добави още един приз към богатата си колекция, включваща "Оскар"

Днес, 12:18

Отличеният с "Оскар" анимационен филм на латвийския режисьор Гинтс Зилбалодис получи европейската филмова награда LUX 2025 на публиката на церемония в Европейския парламент в Брюксел, съобщи пресслужбата на ЕП. 

"Потоп" - копродукция на Латвия, Франция и Белгия, се съревноваваше за вота на зрителите с Animal - копродукция на Австрия, Румъния, Кипър и България на гръцката режисьорка София Екзарху, "Дахомей" на Мати Диоп, "Мирни хора" на Оксана Карпович и "Джули си мълчи" на Леонардо ван Дийл. На практика обаче черното коте бе без конкуренция, тъй като претендентите му са значително по-слаби и непривлекателни за широката публика - поне двата игрални сред тях. Документалните имат своята тежест за почитателите на този тип кино: "Дахомей" спечели "Златна мечка" от Берлинале, а "Мирни хора", създаден по прихванати телефонни разговори на руски войници от фронта в Украйна, бе част и от програмата на фестивала Sofia Documental.

Петте номинирани бяха в програмата на 29-ия "София филм фест", а през април българската публика имаше възможност да ги гледа безплатно и онлайн в платформата Neterra TV+. 

"Потоп", който очарова всички на премиерата си в секцията "Особен поглед" на фестивала в Кан м.г., разказва историята на котка, чийто дом е опустошен от голямо наводнение. В опитите си да се приспособи към новия свят тя намира убежище на лодка, обитавана от други животни. "Потоп" разглежда въпроси, които са от основно значение за работата на Европейския парламент - изменението на климата, миграцията, разселването и устойчивостта, се казва още в прессъобщението.

"Наградата на публиката LUX е нещо повече от награда. Тя е доказателство за ангажимента на Европейския парламент към демокрацията, свободата на изразяване и ролята на киното в отразяването и оформянето на нашите общества. Тя доближава европейските истории до хората и до работата на Европейския парламент. Тази година петте номинирани филма представят някои от най-спешните и завладяващи проблеми на нашето време, проблеми, които са в основата на дневния ред на Европейския парламент", каза заместник-председателят на ЕП Сабине Верхайен.

"Имахме пет завладяващи разказа и пет много различни номинирани за наградата LUX на публиката - те са вдъхновение за създателите на филми и за публиката не само с това, че отбелязват изключителното разнообразие на европейското кино, но и с това, че демонстрират способността му едновременно да забавлява и възвисява. Кинематографичното изкуство в Европа е отличен пример за това как културата може да има значителен принос към обществото и да се застъпва за състрадание, съпричастност и промяна в един иначе разделен свят", заяви на свой ред председателят на Европейската филмова академия Майк Дауни след обявяването на победителя.

Носителят на наградата LUX бе избран чрез гласовете на публиката и на депутатите в Европейския парламент, като двете групи имаха равна тежест от 50 процента в крайната оценка. До 2019 г. победителят се избираше само от евродепутатите.

Призът e учреден през 2007 г. от Европейския парламент и Европейската филмова академия, а първият лауреат е "На прага на рая" на германско-турския режисьор Фатих Акин. Първоначалното значение на наградата е символично, но тя има и практично измерение - популяризиране на еврокиното чрез субтитриране на филмите на всичките 24 езика на ЕС, както и безплатен показ, на кино и онлайн, в 27-те страни членки. Това получават всички номинирани (по-рано три, а сега пет), не само печелившият.

Номинациите, подбирани от панел професионалисти, включват европейски копродукции, които засягат актуални политически и социални въпроси и насърчават дебата за европейските ценности. Сред тях, за жалост, рядко попадат български имена: единствено "Източни пиеси" (2009) и "Урок" (2015) са били сред трите номинирани.

Последвайте ни и в google news бутон