Медия без
политическа реклама

Кан забрани голотата на червения килим

Фестивалът започва днес с жест към Украйна и почетна "палма" за Робърт де Ниро

13 Май 2025Обновена
Тоалети като този, разкриващ напълно гърдите на Бела Хадид, вече не са добре дошли в Кан.
ЕПА/БГНЕС
Тоалети като този, разкриващ напълно гърдите на Бела Хадид, вече не са добре дошли в Кан.

В продължение на десетилетия червеният килим в Кан бе повод филмови звезди или начинаещи старлетки да попаднат на първите страници, като разголят прелестите си пред обективите. Но всеки стилист на знаменитости, който се отправя към Лазурния бряг с надеждата да използва мощните инструменти на шифона или прозрачната дантела, ще трябва да преосмисли плановете си, предава Си Ен Ен. 24 часа преди официалното откриване на 78-ото издание бе обявена промяна в дрескода на Кан. Според съобщение на организаторите "голотата е забранена на червения килим, както и във всички други зони на фестивала". Решението е взето "от съображения за приличие", се добавя в съобщението.

Миналата година моделът Бела Хадид пристигна на премиерата на "Стажантът" в пясъчнокафява рокля "Ив Сен Лоран" с прозрачен топ и деколте на гърба. Същата модна къща бе автор на прозрачната рокля на фотографката Надя Ли Коен, която тя носеше на премиерата на филма The Shrouds. Няколко дни по-късно актрисата Вики Крипс заложи на прозрачна рокля в стил будоар от Armani Privé. Не е ясно дали някоя от тези рокли би била допусната на тазгодишния фестивал. Вместо да внесе яснота и насоки относно избора на облекло, добавената клауза в дрескода на Кан повдига въпроси. Каква е тяхната дефиниция за голота? Ще нарушат ли новия дрескод печатните изображения на голи хора, като тези, които се срещат върху роклите на Жан-Пол Готие от 90-те години? Или голотата има значение само в три измерения? Голотата разглежда ли се цялостно или показването на зърно – като това на Флорънс Пю в яркорозова рокля на "Валентино" – рискува да доведе до отказан достъп на "Кроазет"?

Забраните вероятно са повлияни не само от всеобщото разпространение на такива рокли, но и от екстремни случаи, засенчили събитията, на които са били облечени. По-рано тази година Бианка Сенсори вдигна летвата за почти несъществуващите рокли, когато се появи на наградите "Грами" с прозрачна мрежа, заедно със съпруга си Кание Уест. Без бельо и без никакви артистични елементи, тоалетът сякаш бележеше началото на нова ера в модата, в която силата на внушението бе потисната от грубата сила на шокиращото, припомня Си Ен Ен.

За организаторите на Кан това е вид ексхибиционизъм, който предпочитат да оставят на плажа и далеч от червения килим на официалните прожекции. Актуализираните правила включват и забраната на твърде обемни рокли и пищни шлейфове, заради което членката на журито Хали Бери бе принудена в последния момент да смени роклята си за откриването тази вечер.

 

ДЕКЛАРАЦИЯ

Извън модния дискурс, над 350 филмови звезди, сред които Ричард Гиър и Сюзън Сарандон, осъдиха геноцида в Газа в отворено писмо преди началото на фестивала в Кан. "Не можем да мълчим", се казва в писмото, подкрепено от пропалестински групи и публикувано във френския в. "Либерасион" и и американското издание Variety. Сред подписалите са още испанският режисьор Педро Алмодовар, лауреатът на "Златна палма" Рубен Остлунд, актьорите Хавиер Бардем и Марк Ръфало, носителят на "Оскар" Джонатан Глейзър.

Всички те осъдиха смъртта на фотожурналистката от Газа Фатима Хасуна. 25-годишната Хасуна е герой на документалния филм "Постави душата си на ръката си и върви"., който ще бъде представен в Кан на 15 май от иранската режисьорка Сепиде Фарси. Хасуна беше убита заедно с десет свои роднини при израелски въздушен удар по дома им в северната част на Газа миналия месец, ден след като документалният филм беше обявен за част от селекцията на ACID Cannes.

Фарси призова организаторите на фестивала да осъдят продължаващите бомбардировки на Израел над опустошената палестинска територия. "Необходимо е да се направи истинско изявление. Да се казва, че "фестивалът не е политически", няма смисъл", обясни тя пред АФП.

Първоначално организаторите заявиха, че председателката на журито в Кан тази година Жулиет Бинош е подписала петицията, но нейната говорителка уточни, че тя не я е подкрепила и името й не е публикувано от "Либерасион".

Фестивалът в Кан започва днес на Френската Ривиера с церемония, на която ще присъства Робърт Де Ниро, и с три филма, показващи опустошението от войната на Русия срещу Украйна. Две документални ленти с участието на украинския президент Володимир Зеленски и трети филм, заснет на бруталните фронтове на най-голямата война в Европа от 80 години насам, ще бъдат прожектирани в рамките на програмата "Ден на Украйна".

Нищо подобно не е планирано за войната в Газа, но филмът за Хасуна ще почете паметта й, заявиха по-рано организаторите.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Кан, Робърт де Ниро

Още по темата