Медия без
политическа реклама

Американският филм "Анора" грабна "Златна палма" в Кан

Хърватски филм с българско участие е носител на престижната награда при късометражките

25 Май 2024
Режисьорът Шон Бейкър триумфира със "Златна палма" за своя филм "Анора".
ЕРА/БГНЕС
Режисьорът Шон Бейкър триумфира със "Златна палма" за своя филм "Анора".

Американската независима продукция „Анора“ бе удостоена с най-голямата награда  - „Златна палма“, от 77-ото издание на Международния филмов фестивал в Кан, смятан за най-престижния в света. След 12 конкурсни дни топ-отличието бе присъдено на филм, характеризиран като "определено по-дръзка версия на "Хубава жена", чието действие се развива в стриптийз клубовете на Ню Йорк. Режисьорът на "Анора" Шон Бейкър получи статуетката от легендата Джордж Лукас, който по-рано тази вечер пък бе удостоен с почетна "Златна палма" за цялостна кариера.

"Този ​​филм е великолепен, пълен с хумор и човечност и грабна сърцата ни", каза председателката на журито, режисьорката Грета Гъруиг. "Анора" е нюйоркски трилър, който гравитира от бедните квартали до луксозните вили на руските олигарси на Кони Айлънд и е създаден "по мярка" на младата актриса Майки Мадисън. Новата "хубава жена" среща сина на руски олигарх, който й предлага 15 000 долара за седмица с него. Когато двамата се влюбват и пристигнат в Лас Вегас да се оженят, родителите ще им попречат. "Благодаря на журито – каза разчувстван режисьорът, – благодаря на целия си екип и от тяхно име ви благодаря. Бях силно респектиран от Копола и Дейвид Кроненбърг". Споменатите двама титани също показаха новите си филми в Кан този май. 

Голямата награда на фестивала - Grand Prix, бе присъдена на "Всичко, което си представяме като светлина"  на индийката Паял Кападия.

Признание бе отдадено и на иранския режисьор дисидент Мохамад Расулоф. Първата награда за вечерта, която филмът му "Семената на дивата смокиня" получи на финала на Международния кинофестивал в Кан, бе наградата на международната критика ФИПРЕССИ. Расулов, който избяга от 8-годишна присъда в Иран, бе сочен като фаворит за голямата награда "Златна палма".

Малко по-късно Расулоф спечели с филма си и специалната награда на журито, която бе обявена от ливанската режисьорка Надин Лабаки. Говорейки на фарси, иранският режисьор заяви от сцената: "Мисля за всички членове на моя екип, които не са тук, за да отпразнуваме тази награда. Много технически специалисти са подложени на натиск от тайните служби на ислямската република, но те са в сърцето ми. Щастлив съм, че филмът стигна дотук и получи признание, но съм и много тъжен заради катастрофата, която преживява във вски миг моят народ, заложник на тоталитарен режим. Днес искам да благодаря на хората, които направиха филма възможен, и на смелите млади жени, които ме вдъхновиха за тази история".

Наградата за най-добра актриса в Кан бе присъдена на всички изпълнителки в мюзикъла на Жак Одиар "Емилия Перес", а те са Адриана Пас, Зоуи Салдана, транссексуалната Карла София Гаскон, Селена Гомес. Гаскон, трогната, посвети наградата на всички транс жени и мъже: "Имаме възможността да променим света!". Филмът "Емилия Перес" малко след това получи и наградата на журито. Качвайки се на подиума да я прибере, режисьорът отбеляза: "Карла София каза почти всичко. Благодаря на всичките си актриси – бяха прекрасни, и ви благодаря, скъпо жури, за тази награда".

Наградата за най-добър актьор бе за Джеси Племънс за представянето му във "Видове доброта" на Йоргос Лантимос. Американецът не присъстваше, за да получи лично приза. Във филма на гръцкия режисьор той се певъплъщава в три различни персонажа в трите отделни истории от епизодите на творбата.

Отличието за най-добър режисьор отиде при португалеца Мигел Гомеш за филма му Grand Tour. То му бе връчено от легендата Вим Вендерс, а Гомеш покани целия си екип на сцената. Филмът, който свързва минало и настояще, разказва за пътешествието на Изток на двма влюбени, които бягат един от друг.

Наградата за най-добър сценарий получи боди-хорърът на френската режисьорка Корали Фаржо "Веществото" с Деми Мур в главната роля. Фаржо горещо благодари на 61-годишната актриса, приела да изиграе дръзка роля във филма й. "Каква възможност беше да работя с теб, благодаря ти, че ми се довери", каза тя. И още: "Този ​​филм е за жените, за опита на жените в света и насилието, на което са подложени. Вярвам, че филмите променят света и се надявам, че моят филм е малка стъпка в това отношение. Благодаря на жените, които решават да говорят, за да подобрят света. Имаме нужда от революция и се надявам, че можем да я започнем заедно".  

 

Наша гордост: "Златна палма" за най-добър късометражен филм

Още един голям успех за България в Кан: "Златна палма" за най-добър късометражен филм бе присъдена на "Човекът, който не можеше да мълчи" (The Man Who Could Not Remain Silent) с режисьор Небойша Слиепчевич – копродукция между Хърватия, България и Франция. Филмът е създаден с подкрепата на Националния филмов център. Продуцент от българска страна е Катя Тричкова, асоцииран продуцент - Кристина Самсарова. Костюмите са на Гео Павлов, гримът на Магдалена Бояджиева, звукът - на Иван Андреев, Веселин Зографов и София Жечева.

Както "Сега" по-рано съобщи, с награда от Кан си тръгна и филмът на Константин Божанов "Безсрамните". Вчера индийката Анасуя Сенгупта взе наградата за най-добро изпълнение в селекцията "Особен поглед" с участието си в българо-швейцарско-френската копродукция.

Филмът с участието на Мария Бакалова "Стажантът", който бе в надпреварата за "Златна палма", не спечели симпатиите на журито.

Още по темата