Медия без
политическа реклама

Бижута от Древния Египет се прераждат в картините на Анжело Красини

Художникът показва портрети с накити, открити в оазиса Фаюм в Либийската пустиня

09 Май 2023
Художникът е пресъздал образите на жените от древността, украсени с техните бижута.

Изложба накити на известния български художник бижутер от италиански произход Анжело Красини под наслов „Преродени“ се открива в четвъртък, 11 май, от 18.00 ч. в столичната галерия „Арте“ на ул. „Бузлуджа“ 31.  

Заглавието на тази изложба не разкрива веднага връзката между прераждането и създаването на малки арт форми – бижута. Чак когато се изясни, че става дума за украшения, старателно изобразени в портрети от оазиса Фаюм в Египет (I – IV век сл. Хр.), се разкрива и провокацията.

За неизкушените от историята на изкуствата: „фаюмски портрети“ е съвременно наименование, с което стават известни откритите в края на XIX век под пясъците на Либийската пустиня в Египет, но особено много край оазиса Фаюм, антични живописни погребални портрети на хора, прикрепени към мумиите им. Датирани към периода I – IV век, тези портрети представят еволюцията на вековните традиции на древноегипетското изобразително изкуство под въздействието на елинистичната живопис от времето на Птолемеите и реалистичния римски портрет от епохата на римското владичество над Египет. Характерни белези в мумийните портретите от втората половина на този период (III – IV в.) ясно бележат влиянията на ранно-християнското изкуство и на свой ред влияят върху средновековната византийска живопис. Но извън формалните белези тези изображение са плод на съкровеното човешко желание за победа над смъртта. Понастоящем са известни около 900 такива портрета, притежавани от близо 100 музея по света.

Изработени изкусно с техника, наречена „енкаустика“ (восък с пигменти, нанесени разтопени върху дъска), те биват поставяни върху мумии с надеждата за прераждане, разказва Анжело Красини. „И тъй като в предишната си изложба в галерия „Арте“ – „Споделени съкровища“, опитвах да направя картини бижута, сега съвсем естествено се появи идеята от прекрасните фаюмски портрети да „заема“ накитите и с това им пренасяне да ги преродя“, доверява художникът.

В експонатите, чрез оригиналната техника и дъски на възраст над 200 години, Анжело Красини се е постарал да възстанови образите на собствениците на портретите. „Жените от фаюмските портрети също са сред нас – огледайте се, рано или късно ще ги откриете. Това е и Божият план за безсмъртие, макар и неприпознат от съвременния свят. С интелигентната си красота, която излъчват, тези 12 красиви жени сякаш ме помолиха да преродя това, което мога – накитите им. Така искам да покажа, че от миналото може да се вземе нещо смислено и красиво и то да е с нас“, убеден е бижутерът виртуоз.

Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура”.

Изложбата „Преродени“ може да бъде видяна до 26 май.

Още по темата