Медия без
политическа реклама

Андреа Райзбъро запази номинацията "Оскар" въпреки обвиненията

В основата на скандала е недоволството от недостатъчно чернокожи в категориите

01 Февр. 2023
Momentum Films

Организаторите на наградите "Оскар" решиха британската актриса Андреа Райзбъро ("Бърдмен", "Смъртта на Сталин") да запази номинацията си въпреки съмненията за лобизъм и нечестни практики за популяризация. От Академията обаче заявиха, че подходът, използван в кампанията на нейния филм, "предизвиква безпокойство", предава Би Би Си.

Актрисата е сред петте номинирани за най-добра женска роля заедно със звезди като Кейт Бланшет ("Тар"), Ана де Армас ("Блондинка"), Мишел Йео ("Всичко навсякъде наведнъж") и Мишел Уилямс ("Семейство Фейбълман"). Ролята ѝ на самотна майка алкохоличка донесе единствения успех на малката независима продукция "За Лесли" на фона на многобройните номинации на останалите високопрофилни филми. Появата ѝ в престижната петорка повдигна редица въпроси, защото името ѝ не бе споменавато нито веднъж нито на предшестващите церемонии като "Златен глобус" или отличията на Гилдията на актьорите в САЩ. Те традиционно са смятани за важен индикатор за предпочитанията на Академията.

Но в последните седмици преди номинациите Райзбъро получи суперлативи в социалните медии от звезди като Гуинет Полтроу, Сюзън Сарандън, Дженифър Анистън и Едуард Нортън. Приливът на подкрепа от високопоставени фенове е бил организиран от съпругата на режисьора на филма Майкъл Морис - актрисата Мери Макормак. "Андреа трябва да спечели всяка награда, която съществува, и всички, които все още не са измислени", написа Полтроу в Инстаграм. Кейт Уинслет пък беше домакин на прожекция на "За Лесли" и определи ролята на Райзбъро като "най-великото женско изпълнение на екрана, което съм виждала в живота си", припомня в. "Ню Йорк таймс". За кампанията се заговори, след като в социалната мрежа Reddit забелязаха, че няколко туита (включително и този на Миа Фароу) използват една и съща фраза, за да хвалят продукцията: "малък филм с огромно сърце".

Американската Академия за кинематографично изкуство и наука се събра във вторник, за да провери дали онлайн кампанията на "За Лесли" е нарушила нейните писани правила. Тя заключи, че проблемът "не е достигнал до ниво, в което номинацията на филма да бъде отменена". Главният изпълнителен директор на Академията Бил Креймър добави: "Ние обаче открихме тактики в провеждането на кампанията, които предизвикаха безпокойство. Те се обсъждат директно с отговорните страни".

Самата Райзбъро не е обвинена в злоупотреба.

Смята се, че нередностите около кампанията се свеждат до няколко конкретни публикации, които не просто хвалят актрисата, но и споменават нейните конкуренти - което е забранено. Внимание привлече пост в Instagram, споделен от официалния акаунт на "За Лесли", който след това бе изтрит. В него се цитира Ричард Ропър от Chicago Sun-Times, който пише: "Колкото и да се възхищавах на работата на Кейт Бланшет в "Тар", любимата ми женска роля тази година беше на подобната на хамелеон Андреа Райзбъро". Въпреки че няма нарушение от страна на критика, който е изразил мнението си, възможно е кампанията на филма да е проблематична заради избора на цитат, който съпоставя Райзбъро с Бланшет.

По същия начин актрисата Франсис Фишър лобира за Райзбъро, намеквайки, че Бланшет, Мишел Йео, Даниел Дедуайлър и Виола Дейвис не се нуждаят от още подкрепа, защото те са "синоним за изключителна работа". Първите две попаднаха в номинациите, но Дедуайлър и Дейвис (и двете чернокожи) не бяха номинирани.

Недоволството от слабото присъствие на афроамериканци сред номинираните за "Оскар" тази година до голяма степен е в основата на бунта срещу номинацията на Райзбъро. Чиноние Чукву, сценаристка и режисьорка на филма "Тил", в който главната роля изпълнява Дедуайлър, обвини Холивуд и обществото като цяло в "безсрамна омраза към чернокожите жени". Академията е порицавана, че ще раздаде поредните OscarsSoWhite ("твърде бели "Оскари"), макар че сред номинираните за 2023 г. има изобилие от хора с друга раса. 7 от 20-те претенденти в актьорските категории не са бели. От тях четирима са азиатци, а двама - чернокожи (Анджела Басет и Брайън Тайри Хенри). Ана де Армас пък е от кубински/латино произход.

Още по темата