Медия без
политическа реклама

Законът за горивата наостри депутатите срещу правителството

24 Яну. 2019ЛЮДМИЛ ИЛИЕВ
Илияна Кирилова
Емил Димитров-Ревизоро

Гневни изблици срещу правителството предизвика в парламента спорният закон за регулацията на горивата. Той трябваше да влезе в сила на 28 януари, но по предложение на правителството този срок ще бъде удължен с шест месеца. Това се посрещна с недоволство от депутати както от управляващото мнозинство, така и от опозицията, които все пак гласуваха удължаването на първо четене. Същите тези депутати обаче приеха закона през юли миналата година въпреки предупрежденията на експерти, че той е силно лобистки и защитава само големите фирми в сектора.

Предложението на правителството за отлагане на срока дойде след оплакванията на работодателски и браншови организации, че законът, приет в средата на 2018 г., ще съсипе малките търговци на горива и ще разстрои работата на миннодобивната и металургичната индустрия, както и на строителите. Стреснато от заплахите за протести и блокади, правителството отстъпи и преди две седмици предложи законът да влезе в сила през юли. Междувременно част от текстовете ще бъдат преработени.

Това обаче предизвика сериозно недоволство сред част от депутатите. Особено разочарован беше председателят на водещата при обсъжданията миналата година парламентарна комисия срещу сивата икономика Емил Димитров-Ревизоро. „Подават ни един закон, а ние после се обясняваме защо не можем да го променим, а като го променяме, трябва да се чувстваме виновни, че авторите на закона са записали неизпълними условия“, скочи депутатът от „Обединени патриоти“ срещу отлагането. Самият Емил Димитров обаче бе вносител на проектозакона и един от най-горещите му защитници. За текстовете нееднократно лобираха от петролната и газова асоциация начело с шефа на "Лукойл България" Валентин Златев.

От БСП обявиха закона за „недоносче, което не може да работи, което е вредно“. И предрекоха, че в понеделник ще настъпи правен хаос. Законът влиза в сила от 28 януари, а парламентът ще одобри отсрочката от шест месеца на второ четене най-вероятно в края на следващата седмица. Това означава, че няколко дни ще действат новите регулации, последствията от което не са ясни.

„Да не правим апокалиптични изводи по отношение на импотентност на управлението“, реагира съпредседателят на ОП Валери Симеонов на прогнозите на БСП. Той се съгласи с идеята, отправена му от Емил Димитров, да внесе предложение малките бензиностанции да не внасят банкови гаранции, както беше направено за земеделците и превозвачите.

 

ПАРАДОКС

2.676 млн. лв. ще получи Министерството на икономиката допълнително към бюджета си за тази година, за да създаде нова дирекция "Регулиране на икономически дейности", реши вчера правителството. Звеното, чиито брой служители все още не е ясен, ще контролира фирмите, които оперират на пазара на горива, според изискванията на отложения вчера закон за горивата. На практика Министерството на икономиката ще дублира дейността на НАП и Агенция "Митници", тъй като основна негова задача е да повишава събираемостта на митническите и данъчните задължения от дейностите, свързани с нефтопродукти. 

 

 

Още по темата