Медия без
политическа реклама

София слага 150 нови реклами в центъра заради велоконцесия

Приходите от паната ще са за частната фирма, която ще дава колелата под наем

Илияна Кирилова

150 нови рекламни пана ще бъдат прибавени към съществуващите в момента в центъра на София за реализирането на концесията на Столична община за отдаване на велосипеди под наем. Новите елементи ще са с площ от 2 кв. м. и огромната част от тях ще се разположат по бул. "Витоша" - 37 бр., бул. "Васил Левски" - 59 бр. и по ул. "Солунска" - 30 бр.  Това стана ясно днес, когато след 8-годишни перипетии Столичният общински съвет окончателно реши да даде за 8 г. отдаването на колела под наем на сдружението "София Байкс". То е свързано с фирма "Моушън артс" ООД, която се занимава с рекламата в метрото на София. През 2017 г. СОС избра "София Байкс" след конкурс, в който участваха още 3 фирми и консорциуми. Последваха жалби пред КЗК и съдебни обжалвания, като м.г. Върховният административен съд постанови СОС да продължи процедурата, спазвайки дадените й съдебни указания.

Допреди дни управляващите в София твърдяха, че 150- те ситилайта няма да се поставят тепърва,  а ще се ползва съществуващата рекламна инфраструктура. Днес обаче опозицията информира, че става дума за нови елементи, което ГЕРБ не оспори. Борис Бонев от "Спаси София" и представителите на БСП коментираха, концесията е изработена така, че тя всъщност е за реклама и че от нея ще се генерират основните приходи. Заявено бе и че конценсионерът няма да има сериозен стимул да развива отдаването на колелета под наем. Дори напротив - за нещо ще е по-изгодно велосипедите да не се ползват, за да не се чупят и да не се налага да се ремонтират.

"Още през 2016 г. коментирах, че прогнозите приходи от реклама са силно занижени, а разходите за поддръжката на велосипедите- силно завишени. За 8 г. концесионерът трябва да вложи 1,15 млн. евро и да плати такса в размер на 850 000 евро. В договора е заложено, че приходите от 1 ситилайт ще са около 450 лв. месечно, откъдето са изведени и 12% като концесионна такса. Практиката обаче е показала, че те са двойно повече - 450 евро. В същото време е предвиден централен офис на концесионера, в който наемната цена е 50 лв. за кв.м", посочи Милка Христова от БСП. 

Управляващите не оспориха тези цифри и отговориха, че постигната концесия е добър старт за отдаването на общински колела под наем и че те никога не са крили, че развитието на дейността е обвързано с отдаването на реклама. "Никой не е крил, че разменната монета е рекламата. Тези по-малки елементи са приемливата рекламна форма на фона на опитите за изчистването на визуалната среда и безразборната шарения, с което се опитва да се прави Столична община", отговори Прошко Прошков от коалицията ГЕРБ-СДС.  "Важното е все пак, че в един момент стартираме отнякъде. След доста години имаме шанса да започнем с 33 станции и с 400 велосипеда и с възможността хората да се придвижват почти напълно безплатно, защото в повечето първите 30 мин. ще са напълно достатъчни да стигнеш до мястото", допълни зам. шефът на транспортната комисия Зафир Зарков от ГЕРБ.

Както "Сега" писа, концесията предвижда "София Байкс" да плаща прогресивна такса на Столична община. През първата година тя ще е 30 000 евро без ДДС, през втората - 50 000, през третата- 60 000. През 4-а и 5-а таксата ще е по 80 000, през 6-та - 100 000, а през 7-а и 8-а - по 150 000 евро. "София Байкс" трябва да направи и инвестиции във веломрежата на стойност 1,15 млн. евро без ДДС. Сдружението трябва да изгради 33 стоянки, преди всичко в централната част, на които ще се предлагат общо 400 колела. Първите 30 минути с тях ще са безплатни, след което таксата не трябва да е по-висока от 1 лв. за час. Ще се продават и еднодневни и месечни велосипедни карти.

Още по темата