Медия без
политическа реклама

Инспекцията по труда: Не се хващайте на работа без договор

Миналата седмица приключи с рекорд - над 8000 безработни си намерили препитание

27 Май 2020
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Кризата, предизвикана от коронавируса, увеличава допълнително риска от полагане на недеклариран труд. За това предупреди Главната инспекция по труда (ГИТ).

Вече тече набирането на персонал за летните курорти. ГИТ припомня, че по принцип в сезонните обекти делът на хората, които се трудят без договор, е висок, а в тези случаи правата  на работника не са защитени.

В последните години все повече работници и служители подават сигнали за неизплатени трудови възнаграждения, които са договорени устно с работодателя. В тези случаи Инспекцията по труда няма правомощия да задължи работодателя да ги изплати.

Често оплаквания за работа без трудов договор се подават от хора, които вече са напуснали фирмата. Това също връзва ръцете на инспекторите - ако подателят на сигнала не бъде заварен на работното си място, контролните органи на ГИТ не могат да се възползват от правомощието си да обявяват съществуване на трудово правоотношение.
 

В тази връзка ГИТ припомня някои ключови правила: 
 

Още преди да заемат работните си места, наетите трябва да изискат от работодателя някои основни документи. Те задължително трябва да получат екземпляр от сключен трудов договор, подписан и от двете страни, и копие от уведомлението, с което той е регистриран в НАП.

Работодателят няма право да допуска до работните места работници и служители, с които не е сключил и не е регистрирал в НАП писмен трудов договор. Липсата на регистрация дава възможност на работодателя да не внася дължимите данъци и осигурителни вноски върху възнагражденията, от което работещите губят осигурителни права. С издаден от НАП персонален идентификационен код всеки може да провери дали трудовият му договор е регистриран.
 

Работодателят може да сключи договор с клауза за срок на изпитване. В рамките на пробния срок той може да прекрати трудовия договор по всяко време без предизвестие и без да дължи обезщетения, освен за неизползван отпуск. 

Според Кодекса на труда изпитателният срок може да бъде до 6 месеца. Ако изрично не е уговорено друго, от него могат да се възползват и двете страни. Ако обаче срокът на изпитване е уговорен в полза на едната страна, другата дължи предизвестие при напускане. Ако не е уговорено друго, за постоянен трудов договор срокът на предизвестието е един месец, а за срочен договор – 3 месеца, но не повече от изтичането на срока му.
 

Специфичен момент при сезонната заетост е оформянето на трудовата книжка. Този документ се съхранява от работника или служителя. При започване на работа трудовата книжка трябва да бъде предоставена в тридневен срок във фирмата. След като впише необходимите данни, работодателят трябва да върне книжката на работника.

 

ВНИМАНИЕ!

Инспекцията обръща внимание на работодателите, че рискуват да загубят право на държавна подкрепа - заеми, грантове, отсрочки, ако не спазват на трудовото, данъчното и осигурителното законодателство и взимат наемат персонал "на черно".

 

ИЗНЕНАДА

За последната седмица над 8 хиляди безработни са постъпили на работа.  Това е рекорд от началото на корона кризата, коментира икономистът Георги Ангелов. В същото време само 7.2 хиляди души са загубили работата си. Това означава, че за първи път от началото на кризата има нетно намаление на безработицата, посочва Ангелов.  Данните показват, че все повече предприятия се окопитват след шока от пандемията и извънредните мерки, които блокираха световната икономика.  

Ключови думи:

ГИТ, безработица

Още по темата