Медия без
политическа реклама

Депутатите най-сетне намериха време за мерки срещу наргилетата

Здравната комисия забрани на първо четене употребата на "водна лула" от деца под 18 г.

01 Март 2019
Снимка: Архив

С пълно единодушие здравната комисия в парламента прие на първо четене промени в Закона за здравето, внесени от Валери Симеонов и група народни представители. С промените се цели забраната на продажба на продукти за "водна лула", които не съдържат тютюн, на лица под 18 години и приравняване с режима за забрана на тютюнопушенето. С поправка в Закона за закрила на детето се предлага забрана за продаването им на деца. Глобите за пушене на цигари в закрити обществени помещения да важат и за наргилетата, се предлага в проекта.

Поправките бяха приети без депутатите от БСП, а другите партии не пропуснаха да направят политически въпрос от това. НФСБ изразиха надежда, че промените ще бъдат подкрепени от червените депутати въпреки бойкота. „Да сте чули децата да се делят на управляващи и опозиция. Всички искаме да бъдат здрави. И затова се учудвам на опозицията, като че ли не искат техните деца и избиратели да са здрави“, обясни Георги Колев от партията.

От ГЕРБ също заявиха, че се надяват на пълна подкрепа в пленарна зала, тъй като става дума за здравето на децата. Именно ГЕРБ обаче вече осми месец не успява да събере воля да се занимае с аналогичен законопроект на здравното министерство, в който също става дума за здравето на децата. Инициативата на МЗ беше обявена миналия август, но не стигна доникъде. От тогава до сега собствениците на заведения се радват на любезна отсрочка за забраната. Така наргилетата все още не попадат под никакъв режим и предлагането им в заведенията е легално въпреки доказаните вреди. Пушенето на наргилета е особено популярно сред подрастващите.

„Подкрепихме предложенията на колегите, защото смятаме, че това е инвестиция в правилното развитие на младото поколение, в неговото здраве“, обясни председателят на здравната комисия д-р Даниела Дариткова. Тя заяви, че е готова да изслуша възраженията на бизнеса по отношение на текстовете. Пред депутатите Ричард Алибегов от Българската асоциация на заведенията заяви, че се забранява нещо, за което няма данни, че е вредно - нещо категорично невярно. Сдружението не само настоява да се преразгледат текстовете, но претендира за либерализация на закона по отношение на тютюнопушенето.

 

ЕКСПЕРТЪТ

"Вредите от пушенето на наргиле са многостранни. Абсолютна илюзия е, че заради водата в наргилето се извършва филтриране и намаляване на вредните вещества от тютюна. Доказано е чрез изследвания на дима, че това не е така. Обратното, има допълнителен ефект не само от пушенето на тютюн, а и от допълнителните съставки, които се съдържат в продуктите. Обикновено там се слагат сушени плодове, билки, което не е чак толкова лошо, само че, за да се подсили ароматът и вкусът им, се добавят и химични вещества. Към всичкото това добавяме и самите въглени, които затоплят тютюна, за да може да се пуши. Те също попадат в дима, който вдишваме за разлика от цигарите. Има и друг ефект – времевият. Една цигара се пуши средно за 2-3 минути, докато един сеанс на пушене на наргиле продължава от 20 до 80 минути, или средно 45. Изчисленията показват, че и като времево натоварване, и като натоварване с различни химически вредности, най-вече въглероден окис и канцерогенни вещества от изгарянето на въглените, изпушването на едно наргиле за 1 човек се равнява на 100 цигари", коментира пред "Фокус" главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.

Още по темата