Медия без
политическа реклама

Бизнесът иска електронни трудови книжки вместо нови хартиени

Илияна Кирилова

Да се въведат електронни трудови книжки, вместо да се подменят с нови морално остарелите хартиени образци, както предлага ведомството на министър Бисер Петков. Това е категоричното становище на работодателите в позицията им по проекта на Наредба за трудовите книжки и трудовия стаж. От Българската стопанска камара подчертават, че предложената от социалното министерство промяна в поднормативния акт е само козметична и с неясни мотиви, както и че, вместо да намали административната тежест, я увеличава. Законовите промени няма да подобрят комуникацията между ведомствата и да оптимизират разходите за всички участници в процеса, изтъкват още от БСК. Новият регистър например, който според предложения нормативен документ трябва да замени дневника за издаване на трудови книжки, отново е хартиен. Тъй като реквизитите му не са посочени, това пък ще доведе до разнопосочна практика.

От БСК припомнят още, че те са лансирали още през 2014 г. идеята за  електронизация на документооборота, свързан както с отношения между работодателя и работника, така и между работодателя и различните контролни органи като ГИТ, НОИ, НАП. Още тогава електронната трудова книжка е била подкрепена от всички представителни организации на работодателите и на работниците и служителите, както и на ИА „Главна инспекция по труда“. Въпреки това в тази посока не са предприети действия и на практика дейността на създадената работна група към Националния съвет за тристранно сътрудничество е замразена.

ПРОЕКТ

Както "Сега" писа, до пет години старите книжки ще излязат от употреба и ще се заменят с нови, по-големи. Новите образци ще са задължителни от 1 юни 2020 г. за хората, които за пръв път постъпват на работа, а за останалите подмяната ще бъде извършена пет години след влизането в сила на наредбата.

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?