Медия без
политическа реклама

И пациентите видяха нова "Лафка" в автоматите за лекарства

Тихата държавна подкрепа за спорния проект да се продават медикаменти с рецепта през вендинг машини събира все по-голямо възмущение

27 Септ. 2020Обновена
Фейсбук

Подкрепата, която правителството тихомълком даде на неслучайна фирма да продава лекарства с рецепта през вендинг машини събира все по-голямо негодувание. Като нова "Лафка" виждат проекта и представители на пациентските организации, стана ясно от тяхно участие пред БНР.

В сряда Министерският съвет одобри проект на меморандум за разбирателство между правителството и "Пос Фарма" АД за изпълнение на инвестиционен проект, представен лаконично като изграждане на виртуален високотехнологичен център за контакти с клиенти. Проектът ще създаде само 50 работни места, но е заслужил държавна подкрепа и специална работна група, терен в "София тех парк", финансово подпомагане за професионална квалификация и пр.

Премълчаното в съобщението на правителствената пресслужба излезе наяве ден по-късно, когато се разбра, че фирмата смята да развива бизнес, който не е разрешен в законите на страната към момента - продажба на лекарства с рецепта през автомати. Общият размер на инвестицията е 20 млн. лв., а според информация в "Капитал" капиталът е осигурен с кредит от ПИБ. В търговското дружество участие имат бивш служител на Веселин Марешки и партньор, свързван с Йордан Цонев (ДПС), посочва изданието.

Според Закона за лекарствените продукти "търговията на дребно с лекарствени продукти се извършва само в аптеки и дрогерии". Продажбата чрез автомати е разрешена само в аптеките и само на лекарства без рецепта като парацетамол и др., предвижда наредба по въпроса. Пред "Медиапул" представител на "Пос Фарма" обяснява, че те биха искали да въведат нов продукт - продажба чрез автомат на лекарства с рецепта след видео консултация с фармацевт, който ще е базиран във въпросния високотехнологичен център.

Това представлява значима промяна в лекарствоснабдяването, която следва да се обсъжда с всички заинтересовани страни в дух на  консенсус, но Българският фармацевтичен съюз не е търсен или канен за консултации и становище, коментираха оттам в своя позиция. "Категорично заявяваме, че новите технологии следва да са в полза на фармацевтичните консултации и в полза на пациентите. Фармацевтичната грижа не бива да се свежда само до управление на софтуер и продажба с автомати. Настояваме приоритетните проекти в областта на здравеопазването да бъдат в съответствие със законодателната рамка, стандартите за фармацевтично обслужване, интересите и здравето на пациентите. Реализацията на тези проекти следва да се обсъжда с всички заинтересовани страни в сектора", заявиха от съсловната организация.

"Имахме изключително притеснение от тази тиха искрица подкрепа за една частна фирма срещу пациентите на България, особено възрастните пациенти. Не може държавата да даде близо 400 000 лева за една частна фирма и така да подкрепи нелоялна конкуренция в тези малки населени места. Държавата дава нашите пари за нещо, което е незаконно. Незаконна е продажбата на лекарства с рецепта от такива вендинг машини“, коментира Пенка Георгиева от пациентски организации "Заедно с теб".

Според Георгиева друго притеснително е, че се дава право на тази частна фирма да създава здравно досие и да съхранява чувствителни данни за пациентите. "Тук са намесени хора от партията на Веселин Марешки и от ДПС. Може би това са нови „Лафки“ в угода на определени кръгове“, допълни тя.

 

ВЪПРОСИ

Българският фармацевтичен съюз заявява, че ще използва правото си по закона за достъп до обществена информация, за да зададе следните въпроси на Министерския съвет:

- Потърсено ли е мнението на Министерството на здравеопазването и/или Изпълнителната агенция по лекарствата към Министъра на здравеопазването?

- Проектът съобразен ли е с настоящото законодателство в сферата на лекарствата – Закон за лекарствените продукти в хуманната медицина (ЗЛПХМ) и подзаконовите нормативни актове, според които автомати за продажба на лекарства могат да бъдат разположени само на територията на аптеки?

- Как ще се осигури съответствието на отпускането на лекарствени продукти с правилата за Добрата фармацевтична практика, които са нормативно установени и как магистър-фармацевтите ще контролират предписаното и отпуснатото? Това е дейност, която не може да се осъществява от автомати.


 

Още по темата