Медия без
политическа реклама

Приложение ще споделя здравния статус на всеки с кризисния щаб

През апликацията ViruSafe ще се анализира информация за заболели, карантирани и оздравели

04 Апр. 2020Обновена
Национална информационна система за борба с COVID-19.

Вицепремиерът Томислав Дончев, министърът на здравеопазването Кирил Ананиев, председателят на Националния оперативен щаб ген.-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски и представители на "Информационно обслужване" представят национална информационна система за борба с COVID-19.

Posted by bTV Новините on Saturday, April 4, 2020

Всеки гражданин ще може да изтегли безплатно мобилно приложение, с което да сподели здравния си статус с Националния оперативен щаб, здравните власти и своя личен лекар. Това съобщи на брифинг Пламен Цеков, чиято софтуерна компания е разработила апликацията. По този начин институциите ще действат превантивно, като знаят какво е състоянието на всеки един потребител. В приложението са интегрирани и геоданни, с които ще се прави анализ къде и как могат да бъдат обслужени пациентите. Мобилният софтуер с име "ViruSafe" ще бъде достъпен в Google Store и AppStore в неделя или понеделник.

Потребителят трябва да въведе ЕГН, за да използва приложението. Има възможност да отбележи и хорнични заболявания, ако има такива. Здравният статус и симптомите първо ще се споделят с личния лекар, който ще прецени дали да ги верифицира, за да продължи информацията нататък по веригата чак до кризисния щаб. Втората функция е чисто аналитична - разпространението на вируса ще се визуализира през географски карти за карантинирани, заболели, оздравели. В самото приложение ще има и допълнителна информация за коронавируса. Използването на апликацията ще е доброволно и на един телефонен номер може да се регистрира само един профил. От един мобилен телефон обаче могат да се изпращат данни за няколко ЕГН. 

Ивайло Филипов от държавната фирма "Информационно обслужване", която е координирала целия процес, отбеляза, че цялата системата е изградена само за 10 дни. Тя разполага с централен регистър на карантираните и заболелите лица, до който има достъп МВР.  "Предвидени са много интеграции с личните лекари, общините, МВР, Пожарната, за да може веднъж въведена информация да се използва от всяка една структура, така че да не се губят мерки. След като информацията е събрана, тя се прехвърля към аналитичната част", обясни още Филипов.

Премиерът Бойко Борисов от своя страна коментира, че "всичко това ще облекчи тефтерите, писаниците". "Най-голямото предимство за връщащите се от чужбина - на границата, ако си подаде данните, след 14 дни автоматично ще получи, че не е под карантина. Това много ще облекчи граничните полицаи и ще ни отговори на въпросите какво се случва с българите, върнали се от чужбина", заяви премиерът. По негови думи бавно вървим към най-лошото на пандемията и след 2-3 седмици "ще сме в Ада"

Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев заяви, че изгражданието на такова софтуерно решение е от изключителна полза. Като основен плюс той изтъкна обвързването на РЗИ, болниците, личните лекари, МВР и полицията. "На базата на получената информация може да се правят много сериозни анализи", допълни Ананиев.

Председателят на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски обясни, че с това приложение може да се намери много информация за разпространението на COVID-19, което ще помогне за разхлаване на мерките. 

Картите с аналитични данни за коронавируса, които приложението ще използва, са достъпни онлайн:

Още по темата