Медия без
политическа реклама

КПКОНПИ установи несъвместимост при най-новия член на СЕМ

От президентството отговориха, че Соня Момчилова е встъпила "след отстраняването на всички несъвместимости за заемането на този пост"

29 Септ. 2021Обновена

Комисията за борба с корупцията с председател Сотир Цацаров откри несъвместимост при назначаването на най-новия член на Съвета за електронни медии - Соня Момчилова. През юли тя бе изпратена в медийния регулатор от президента Румен Радев на мястото на напусналия предишен негов представител Ивелина Димитрова. Преди това Момчилова бе шеф на правителствената служба на първото служебно правителство, назначено от държавния глава. Според КПКОНПИ към датата на издаването на президентския указ за назначаването на Момчилова, а и след това, тя е била едноличен собственик на капитала на фирма. Това е в противоречие със Закона за радиото и телевизията.

Ето и пълният текст на решението на КПКОНПИ:

На 18.08.2021 г. е образувано производство за проверка за евентуална несъвместимост при назначаването на Соня Момчилова-Йовева за член на СЕМ. Производството е започнало по сигнал от председателя на СЕМ (Бетина Жотева – б.р.), според който към датата на издаване на Указ на президента на Република България за назначаването й, г-жа Момчилова е била едноличен собственик на капитала на търговско дружество, а това противоречи на разпоредбите на Закона за радиото и телевизията (чл. 26 и чл. 27).

В хода на проверката на КПКОНПИ е установено, че към датата на издаване на президентския указ (27.07.2021 г.), а и след това – до 05.08.2021 г., Соня Момчилова е едноличен собственик на капитала на „План Це“ ЕООД. В деня на издаването на указа тя е взела решение за приемане на съдружник във фирмата, а на 30.07.2021 г. му е прехвърлила с договор за покупко-продажба всички свои дружествени дялове и той е вписан в Търговския регистър като собственик на капитала на дружеството на 5.08.2021 г. Същия ден г-жа Момчилова подписва декларации по реда на Закона за радиото и телевизията, с които потвърждава, че отговаря на нормативните изисквания и тя или член на семейството й нямат частен интерес по смисъла на ЗПКОНПИ. Макар при подаването на декларациите несъвместимостта да е отстранена, към датата на заемане на длъжността тя е била налице.

Съобразно правомощията си (чл. 13, ал. 1, т. 5 от ЗПКОНПИ), Комисията проверява сигнали във връзка с декларациите за несъвместимост на лицата, заемащи висши публични длъжности, и сезира органите по назначаването на тези лица за предприемане на съответни действия. С решението си от днес КПКОНПИ изпраща събраните в хода на проверката доказателства на президента на Република България, като орган по назначаване, за предприемане на необходимите действия по компетентност.

 

РЕАКЦИЯ

От президентството дадоха да се разбере, че е възможно да не се предприемат никакви действия след решението на КПКОНПИ. "Соня Момчилова е встъпила в длъжност като член на СЕМ след отстраняването на всички несъвместимости за заемането на този пост. Законът за радиото и телевизията прави ясно разграничение между назначаването и встъпването в длъжност.". Законът за радиото и телевизията прави ясно разграничение между назначаването и встъпването в длъжност", се казва в отговор на "Дондуков" 2 на въпрос на "Сега". 

 

ПРОДЪЛЖЕНИЕ

По-късно от СЕМ информираха, че към встъпването си в Соня Момчилова отговаря на изискванията по Закона за радиото и телевизията. В съобщението е потвърдена датата 5 август за встъпване в длъжност.  Впоследствие от антикорупционната комисия съобщиха, че преценката им е направена на база на информация, че указът е от 27 юли и становище от СЕМ, в което се казва, че съветът не е издавал никакви актове, в т.ч. споразумения, акт за встъпване или други, свързани със Соня Момчилова.

 

Още по темата