Медия без
политическа реклама

И Италия рискува да попадне в капана на крайнодесните

Очаква се лидерът на ''Италиански братя'' Джорджия Мелони да стане новият премиер след изборите

25 Септ. 2022Обновена
БГНЕС
Матео Салвини, Силвио Берлускони и Джорджия Мелони на заключителния митинг на преизборната кампания на ''Пиаца дел Пополо'' в Рим.

Близо 51 милиона граждани на Италия, 4,7 милиона от които в чужбина, са призовани към урните днес, за да дадат своя вот на предсрочните избори за парламент, които за първи път от над 100 години се провеждат през есента, отбелязва държавната информационна агенция ANSA. Италианците избират 400 души в Камерата на депутатите и 200 в Сената. През 2018 г. Италия промени избирателната си система, а 2 години по-късно съкрати броя на депутатите си - в долната камера на парламента от 640 депутати останаха 400, а в Сената от 315 – едва 200.

Почти сигурно е, че новият премиер на Италия ще бъде Джорджия Мелони. Лидерката на дясната партия ''Италиански братя'' (името идва от първия стих от националния химн, б. а.) обеща да възстанови ''гордостта'' на италианците и да осигури силно правителство в следващите пет години, ако бъде избрана в неделя.

На единствения си съвместен митинг от кампанията Мелони и нейните съюзници Матео Салвини, лидер на крайнодясната партия ''Лига'', и милиардерът и медиен магнат Силвио Берлускони се представиха като единен блок, за да апелират италианците да гласуват за тях в името на политическата стабилност. ''Готови сме да върнем свободата, гордостта и величието на Италия'', заяви Мелони на историческия ''Пиаца дел Пополо'' в Рим. ''Ние сме свободни граждани, а не поданици. Италианската държава третира хората като поданици твърде дълго'', заяви тя.

Митингът на ''Пиаца дел Пополо'' се оказа гвоздеят на най-кратката предизборна кампания в историята на страната, пише ''Файненшъл Таймс''. Когато гласуват в неделя, се очаква италианците да дадат решаващия мандат на водената от Мелони дясна коалиция. Социолозите очакват ниска избирателна активност, която отразява разочарованието на италианците от състоянието на демокрацията в страната.

''Хората са разочаровани и ядосани'', казва Роберто Д’Алимонте, политолог в университета ''Луис Гуидо Карли'' в Рим. ''През последните 15 години те видяха, че икономическото им положение не се подобрява. На хората им писна и си казват: ''Нищо не се е променило, така че защо да си правим труда да гласуваме?''.

По улиците на столицата Рим цари предизборно униние. "Нямам никакви очаквания. Чувствам се безнадеждно. Не знам за кого мога да гласувам. Всеки обещава нещо, но тези обещания никога не се сбъдват", казва Роберто за ''Евронюз''.

"Не съм оптимист за изборите, но все пак ще отида да гласувам и ще изпълня гражданския си дълг. Не подхождам към тези избори с голяма надежда, защото, честно казано, нямаме квалифицирани хора", казва Симона, шофьор на такси.

Сметките за електроенергия и непосилните разходи за живот в Италия са сред най-големите притеснения на избирателите. Партиите обаче обещаха да се борят със съвсем различни проблеми като нелегалната имиграция и защитата на италианската идентичност. ''Цената на енергията е най-важният проблем за всички, но не това създава разделение между партиите'', казва Лоренцо Прелиаско от агенцията за политически анализи You Trend. ''Всички партии говорят едно и също, но не дават точни рецепти. Трудно е да се чете тази кампания през призмата на проблемите'', казва Прелиаско.

Марио Драги, който бе избран да ръководи Италия в разгара на ковид пандемията, имаше висок рейтинг , когато правителството му падна през юли.

Италианският премиер Марио Драги подаде оставка, съобщи канцеларията на президента Серджо Матарела.  Президентът Матарела помоли Драги да изпълнява ролята на служебен премиер, се казва още в изявлението.

Тази драма се отрази и на предсрочните избори. Енрико Лета, лидер на лявоцентристката ''Демократическа партия'' (ДП) и твърд поддръжник на Марио Драги, отмени отдавна планирания съюз с ''5 звезди'', чийто лидер Джузепе Конте задейства поредицата събития, довели до падането на правителството. Разногласията сред лявоцентристите дадоха голямо структурно предимство на десните, които имаха достатъчно време да се съюзят. 

Италианският парадокс

Причината в разпускането на правителството не бе в премиера Марио Драги, а в управляващата коалиция. Трите партии "5 звезди" на Джузепе Конте, "Напред, Италия" на Силвио Берлускони и "Лига" на Матео Салвини обявиха, че не се разбират. 

Драги подаде оставка, въпреки че Сенатът изрази доверие в кабинета му.  "5 звезди" обаче отказа да участва в гласуването и премиерът обяви, че вече няма национално мнозинство. Въпреки това президентът не прие оставката на Драги. Последва нов вот на доверие. Мнозинството, съвсем очаквано, бе в полза на правителството. Но движение "5 звезди", както и дясноцентристките "Напред, Италия" и "Лига" не гласуваха. Драги повтори, че си тръгва и бе изпратен с аплодисменти.

Коя е Джорджия Мелони?

Някои медии в Италия описват 45-годишната Джорджия Мелони като ''италианската Марин Льо Пен'' – опасен крайнодесен демагог, а за други тя е свободомислещ лидер, който ще разчупи статуквото. Преди четири години нейната партия ''Италиански братя'' взе нищожните 4% на парламентарните избори. Този път тя вероятно ще спечели шест или седем пъти повече и ще стане първата жена премиер на Италия.

Мелони настоява, че въпреки собствения ѝ евроскептицизъм страната ѝ е отдадена на ЕС. ''Приоритетите са да се намалят данъците, да се подкрепят семействата и конкурентоспособността на бизнеса, да се изградят стратегически инфраструктури и да се инвестира в нова индустриална политика'', заяви тя.

Джорджия Мелони казва, че се вдъхновява от Роналд Рейгън и Маргарет Тачър, но не би ги имитирала: ''Вдъхновена съм от себе си и от едно напълно ново преживяване''. Що се отнася до миграцията, нейната политика ''е да бъде сериозна'' – да спре нелегалната имиграция, да извършва проверки за убежищата, преди хората да тръгнат към Европа и след това да разпределя бежанците във всичките 27 държави на ЕС.

Въпреки приятелството на политическия ѝ съюзник Силвио Берлускони с Путин и критиките на Салвини към западните санкции срещу Русия, Мелони обеща да продължи подкрепата на Италия за Украйна. ''Войната в Украйна е върхът на айсберга на конфликт, насочен към прекрояване на световния ред. Ето защо ние трябва да водим тази битка'', казва тя.

Междувременно във Фейсбук посолството на Русия в Италия се похвали със снимков албум, на който множество италиански политици се ръкуват с Путин, включително Матео Салвини, Силвио Берлускони, Джузепе Конте и Паоло Джентилони. "От най-новата история на отношенията между Русия и Италия. Трябва да помним", гласи надписът.

Още по темата